Vizesiz Avrupa'ya Geçişlerde Son Durum

10 Mart 2016 Perşembe, 14:32
Vizesiz Avrupa'ya Geçişlerde Son Durum

Türkiye değil, vizesiz geçiş yapan Gürcistan oldu. Vizesiz Avrupa’ya Geçişlerde Son Durum

Vizesiz Avrupa’ya geçiş noktasında sürekli yapılan görüşmelere rağmen başarılı bir yanıt alınamamıştı. Avrupa Birliği sürecinde sıkça kullanılan bu ifade, geçişlerin mümkün kılınması noktasında bir çok karmaşık dönemi de beraberinde getirmişti. Uzun müzakere süreçleri, kabul edilemeyen şartlar ve şartnameler, ülkeler arası antlaşmalar nedeniyle bir çok girişimden başarısızlıkla dönülmüştü.

Ancak mültecilerin ülkeye giriş çıkışlarını kolaylaştırmak amacıyla, Türkiye üzerinden yapılacak mülteci göçlerini de sağlamak amacıyla da düşünülen Avrupa ülkelerine vizesiz geçiş mücadelesi Gürcistan’ın alınmasıyla farklı boyutlara taşınmış oldu.

Gürcistan’a Vizesiz Geçiş Verildi

Schengen vizesi ihtiyacı olmadan, Avrupa ülkelerine vizesiz geçiş imkanı Gürcistan’a sağlanırken ülkemize halen böyle bir olanak tanınmadı. Gerek ekonomi, gerekse siyasi faaliyetleri noktasında pekte başarılı sayılmayan Gürcistan’ın bu hakkı elde ederken, ülkemizin alamamış olması da soru işaretlerinin ardı arkası kesilmeden yöneltilmesine neden oldu.

Soru İşaretlerinin Ardı Arkası Kesilmedi

Gürcistan’a tanınan bu hakkın, sosyal medya ortamında bir çok tartışma yarattığı da görülüyor. Sorulan soruları ardı arkası kesilmedi ve bu durum binlerce kişiden tepki aldı.

Avrupa Birliği’ne değil de en azından Avrupa ülkelerine vizesiz geçiş uygulaması kapsamında değerlendirilmesi beklenen ülkemizin, yine diğer ülkelerin siyasi dayatmalar ve iş birlikleriyle üzerimize oynadığı düşüncelerinin de hazırlanıyor oluşuna zemin hazırladı. Vatandaşlar, ülkemize göç eden Suriyeli mültecilerin ve kendilerinin Avrupa ülkelerine kolaylıkla geçiş yapmaları noktasında da haklı olduklarını belirttiler.

Bu noktada zaten ülkemiz mülteci göçlerine karşılık koyabilmek ve yükü azaltabilmek adına, bahsi geçen vizesiz geçiş uygulamasını talep etmekteydi.
Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.