Twitter Türkiye’ye Bilgi Vermiyor

13 Ekim 2015 Salı, 12:40

Twitter, Ankara Patlamasını 1 Gün Önceden Bilip Tweet Atan Kişilerin Bilgilerini Türkiye'ye Vermiyor.Ankara’da yaşanan patlama sonrasında sosyal medyaya el atan devlet, Ankara patlamasını önceden bilen 2 kişi hakkında Twitter’dan bilgi istedi. Twitter ise Türkiye’nin bu isteğine karşı vermeyip bilgileri paylaşmadı.


PATLAMAYI ÖNCEDEN TWITTER ÜZERİNDEN PAYLAŞTI

Aralarında Selahattin Demirtaş’ın danışmanı olduğu iddia edilen kişinin de bulunduğu 2 kişi bir gün öncesinde “ Bomba Ankara’da Patlayacak “ diye tweet atmışlardır. Patlama sonrasında devreye giren devlet bu kişilerin izini sürmek ve bombadan nasıl haberdar olduklarını anlamak için Twitter’a acil kodu ile mesaj gönderdi.

SAVCILIK DEVREDE

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı TİB’e mesaj göndererek bu kişilerin tespitini istedi. Fakat Twitter ise özel hayatın gizliliği diyerek bilgileri Türkiye ile paylaşmayacağını açıkladı. Bu açıklama sonrasında ise uzmanlar bu yapılanın doğru olmadığını, 97 kişinin canına mal olan bu olayın sorumluların yakalanması için Twitter’ın Türkiye’ye yardımcı olması gerektiğini açıkladı.


IP ADRESLERİ VERİLMEZSE TWITTER KAPATILACAK

Türkiye’nin böyle bir yardıma ihtiyacı olduğu anlarda Twitter’ın işe yaramaması ve suçlu olabilecek kişileri koruması ise hem yetkililer hem de uzmanlar tarafından tepki çekti. Acil kodu ile istenen bilgilerin verilmemesi durumunda Twitter’ın erişime kapatılacağı ise şimdiden konuşulmaya başlandı.

Daha öncede engelleme yapan Türkiye’nin bu engellemeyi çok bekletmeden yapması ise hızlı olacak gibi duruyor. Türkiye’nin istediği bilgilerin Twitter tarafından her seferinden reddedilmesi ise ayrıca bir merak konusu olarak kalmaya devam edecek.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.