Taşeron İşçileri 200 Bin Kadro Bekliyor

21 Eylül 2015 Pazartesi, 21:38
Taşeron İşçileri 200 Bin Kadro Bekliyor

Taşeron İşçilerine Yönelik Hazırlanan Yasa, Torba Yasa İle Gelse Bile Hala Kanunlaşamadı. Konuya İlişkin Detaylar İçin Tıklayınız.

Taşeron işçileri yaklaşık bir yıldır kadro beklerken, kamudan çalışan işçilere yönelik herhangi bir yönetmelik çıkmadı. 2014 yılında yürürlüğe giren Torba Yasa ile kamu işçilerinin kadroya alınmasına yönelik çalışma henüz sonuç vermedi. Yıllık izinler, maaşlara zamları ve daha birçok konuyu kapsayan bu Torba Yasan uzun zamandır kamu taşeron işçilerinin beklentisi haline geldi.

Bütün bu gelişmelere karşın asıl işte çalışan taşeron işçilerinin kadrosu gerçekleştirilemedi. Sadece karayollarında çalışan yaklaşık 6 bin 700 işçi, ellerinde yargı kararı olduğu için kadrolarına atanmaya başladı. Yeni hükümet kurulur kurulmaz somut adım atılacaktır. Bütün partilerin seçim beyannamelerinden taşeron işçilerine kadro verilmesinde bir mutabakat söz konusu. Fakat seçim sonucunun ne olaağı ise şuanda muamma konusu denilebilir. 

650 BİN ADET TAŞERON İŞÇİSİ VAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın rakamlarına göre, 2015’te kamuda istihdam edilen yaklaşık 650 bin taşeron çalışanı var. Bu çalışanların, 200 bini kamuda asıl işlerde çalıştırılıyor. Yardımcı işlerde çalışması gereken 200 bin kişi aslında devletin işçisi veya memurunun yapması gereken işleri yapıyor.

Taşeron işçilerinin kendi branşları yerine asfalt dökme veya farklı bir takım işlerle uğraşıyor olmaları ise taşeron işçilerini son derece rahatsız ediyor.

İŞÇİLER BEKLİYOR

Kamuda çalışan taşeron işçilerinin konu ile ilgili olarak hala daha yasayı beklerken, büyük stres altında olduklarının ve bu işin bir an önce çözüme kavuşturulması bekleniyor. Kısa zaman içerisinde bitmesi planlanan bu yasa ile birçok işçinin rahata ve huzura ermesi ise kaçınılmaz diyebiliriz.Yorum yazın...


isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.