Sınavsız ve kolay yoldan memur nasıl olunur?
Ana Sayfa Gündem 6 Mart 2015 16:46:29

Sınavsız ve kolay yoldan memur nasıl olunur?

Sınavsız ve kolay yoldan memur nasıl olunur?

Sınavsız ve Kolay Bir Şekilde Memur Nasıl Olunur?

Sınavsız ve kolay yoldan memur nasıl olunur?

Kim bir memur olmak istemez ki? Bugün ülkemizdeki insanların büyük bir bölümü memur olabilmek için çabalamaktadır. Fakat çabaları bir yerden sonra yetersiz kalmakta ve başaramamaktadırlar. Özellikle KPSS memur olunabilmesi için gerekli olan kriterlerden birisidir. Sadece sınava girmek değil, sınavdan birde yüksek puan almak son derece önemlidir.

KPSS’den 60 ve üzeri almanın memur olmak için şart olduğu ülkemizde birazda şanslı olmanız gerekmektedir. Atanmalarda maalesef şansınız ya da torpiliniz yoksa aldığınız puanlarda pek bir işe yaramıyor diyebiliriz. Bu sebepten dolayı, insanlar acaba farklı yollardan nasıl memur olabilirim diye düşünmeye başlıyorlar.

Memur Olmanın Avantajları Nelerdir?

Memur olmanın en büyük avantajı arkanızda devletin olması ve bir hata yapmadığınız sürece devletten atılmayacak olmanızdır. Bugün özel bir şirket krizden etkilenebilir ve personel eleman çıkartabilirken, devlet bu çıkartmaları yapmaz ve her ay düzenli olarak paranızı öder. Üstelik devlet memuru olduğunuz içinde ülke içerisinde birçok şeyden faydalanabiliyorsunuz.

Sınavsız ve Kolay Bir Şekilde Memur Nasıl Olunur?

İşte asıl aradığımız soru ise budur. Bugün sınava girmeden de memur olabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Herkes sınava girerek memur olurken, bazı istisnai durumlar sayesinde sınava girmeden kolay yoldan memur olmak mümkün diyebiliriz.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenen bazı kadrolara girişlerde, diğer memur kadrolarına girişlerde uygulanan sınav ve atama usulü uygulanmamaktadır. Bu kadrolara KPSS şartı aranmadan girilebildiğinden ve hemen ardından diğer memur kadrolarına naklen atanmalarına engel bulunmadığından, bu kadroların Devlet memurluğuna kolay giriş yolu olarak sık sık kullanıldığı da görebiliyoruz.

Bazı durumlarda memur olabiliyorsunuz evet ama birazdan listesini vereceğimiz kurumlara girerkende en azından sözlü de olsa bir mülakattan geçeceğinizi unutmamalısınız. Sadece yazılı bir sınava girip saatlerce ter dökmenize gerek kalmayacak, kurum içerisinde bulunan profesyonel kişiler tarafından mülakattan geçirildikten sonra memur olabileceksiniz.

Peki, ama hangi kurumlar sınavsız memur alımı yapıyor?

Sınava girmeden direkt memur olabileceğiniz istisnai kurumlar aşağıdaki gibidir.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği memurlukları,

– Bakan Yardımcısı kadroları,

Başbakan Başmüşaviri kadroları,

– Başbakan Müşaviri kadroları,

Başbakanlık Müşaviri kadroları,

– Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri kadroları,

Başbakanlık Basın Müşaviri kadroları,

– Savunma Sanayii Müsteşarlığına ait Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, I.Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı ve Müşavir Avukat kadroları,

Toplu Konut İdaresi(TOKİ) Başkanlığına ait Başkan, Başkan Yardımcısı, Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı, Uzman, Uzman Yardımcısı, Müşavir Avukat ve Şube Müdürü(Uzman) kadroları,

– Özelleştirme İdaresi Başkanlığında Başkan, Başkan Yardımcısı, Başkanlık Müşaviri, Daire Başkanı, Proje Grup Başkanı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadroları,

Bakanlık Müşaviri kadroları,

– Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri kadroları,

Türkiye İstatistik Kurumu Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri kadrosu,

– Avrupa Birliği Bakanlığındaki Başkanlık (İdari Hizmetler Başkanlığı hariç) kadroları,

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı, Başkanlık Müşaviri, Basın Müşaviri ve Hukuk Müşaviri kadroları,

– Gelir İdaresi Başkanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadrosu,

Bakanlar Kurulu Sekreterliği kadrosu,

– Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarından özel nitelikli olarak belirlenen kadrolar,

Özel Kalem Müdürü kadroları (Belediye özel kalem müdürü kadroları da dahil),

– Vali kadroları,

Büyükelçi, Elçi, Daimi Temsilci, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı, Dışişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri kadroları,

– Dış kuruluşlardaki çalışma müşavirliklerinde görevlendirilecek sendika uzmanlıkları,

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi, Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri (4 adet), Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri kadroları,

– Milli İstihbarat Teşkilatı memurlukları,

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Müşavir, Hukuk Müşaviri ve Genel Sekreter Sekreterliği kadroları,

– Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı Başkanlık Müşaviri ile Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri kadroları,

Anayasa Mahkemesi Basın Müşaviri kadroları,

– Devlet Konservatuvarında görevlendirilecek uluslararası ün yapmış üstün yeteneklere sahip Devlet sanatçılarının atanacağı kadrolar,

Olimpiyat şampiyonluğu veya olimpik spor dallarından birinde büyükler kategorisinde birden fazla Dünya şampiyonluğu kazananlar arasından atanacaklara ilişkin spor müşaviri kadroları.

Sınavsız Memur Atamaları Şartları Nelerdir?

Bu atamalarda memurlarda herhangi bir sınav şartı aranmaz. Memur adayları sınava girmeden sadece mülakata girerek memur olabilirler. Eğer kurumlar gerek duyarlarsa ek şartları ekleyip alımları o şekilde gerçekleştirebilirler.

Sınavsız memurluk konusunda yetkili olan kurumlar daha sonrasında eğer isterlerse yükseltmeleri yapabilecekleri gibi, şartları değiştirerek yeni şartlarda getirebilirler.

Sınavsız Memurların Yükselmesi Nasıl Olur?

-Aday memurluğa tabi tutulmazlar ve haklarında asalet tasdiki uygulanmaz.

-Aday memurlara verilen temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj eğitimlerini almazlar.

-Memuriyet başlangıç dereceleri eğitim durumlarına göre olmakla birlikte, atandıkları kadro derecesinin birinci kademe aylığını alırlar.

-Haklarında kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi uygulanmaz. Ancak, atandıkları kadronun derece aylığının ilk kademesini kazanılmış hak olarak elde ettikleri tarihten itibaren, haklarında kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi hükümleri uygulanır.

Sınavsız Memur Olanların Başka Bir Kuruma Geçmesi veya Atanması

– Kendi kurumlarında eğer müsaitlilik var ise bir kademe yükselebilirler,

– Başka kurumlarda durumlarına uygun bir kadroya, çalışmakta oldukları kurumlarından muvafakat almak suretiyle atanabilirler.

– Başka bir kurumlardaki istisnai memur kadrosuna geçmek istemeleri halinde, görev yaptıkları kurumun muvafakat vermesine gerek yoktur.

– 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki 2 sayılı cetveldeki durumlarına uygun sözleşmeli pozisyona, sınav ve kurumlarının muvafakat vermesi şartı aranmadan atanabilirler.

– Başka bir memur kadrosuna geçmeleri halinde, aday memur olarak geçirilmesi gereken asgari süreyi doldurmamış olsalar dahi, haklarında adaylık hükümleri uygulanmaz.

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • Kerim aygıroğlu :

    10 Şubat 2017-00:09

    Ben ortaokul mezunuyum.sınava girmeden memur kadrosuna girebilirmiyim soruyorum.