Seneye Vizesiz Avrupa’ya Gidilebilecek

16 Ekim 2015 Cuma, 10:24
Seneye Vizesiz Avrupa’ya Gidilebilecek

Türkiye'nin Sığınmacıları Alması Şartı İle 2016 Yılında Türkiye Artık Vizesiz Avrupa'ya Gidebilecek.Brüksel’de toplanan AB liderleri, Suriye’den gelen sığınmacılar ile ilgili olarak çalışma yaptılar. Birçok AB üyesi ülkenin istemediği sığınmacılar içinse Türkiye’ye baskın yapılıyor. Türkiye’nin almasını isteyen AB üyesi devletlere karşı ise Türkiye’den jet bir teklif geldi. Eğer 2016 yılında vize kaldırılırsa, Türkiye sığınmacılara sahip çıkabilir denildi. 

JET HIZIYLA CEVAP

Jet hızıyla cevap veren AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, teklifi kabul ederek, “Türk ortaklarımızla vize serbestisini hızlandırma konusunda anlaştık. Ancak bu, temel kriterlerden uzaklaşacağımız anlamına gelmiyor. Türkiye için başka bir kriter olmayacak. 2016 baharında ilerlemeyi ele alacağız” dedi.

2 YIL SONRA TAMAMLANMASI BEKLENİYORDU

Normal şartlarda vizesiz AB’nin 2 yıl yani 2017 yılında açılması bekleniyordu ancak; bu gelişmelerin olması birçok kişiyi şaşırttı denebilir. Böylece 2016 baharından itibaren İngiltere ve İzlanda hariç tüm Avrupa Birliği ülkelerine tüm Türkler rahatça dolaşabilecek ve vize almak zorunda kalmayacak. Vize çalışmaları ile ilgili birçok konu yürütülürken, Türkiye’nin son dönemlerde hızlı ataklar yaparak tarih alması ise birçok kişiyi sevindirdi.

Vize işlemlerinin kaldırılmasına yönelik hızlandırma işleminin sadece Suriyeli sığınmacılar olmadığını ifade eden AB yetkilileri, Türkiye’nin senelerdir birçok şartı yerine getirdiğini ve bu konuda ciddi anlamda çalışmalar yürüttüğünü ifade ediyorlar. Bu sebepten dolayı da Türkiye’nin en hızlı şekilde Avrupa’ya seyahat edebilmesi için hem Türkiye’den hem de AB’den birçok yetkilisi son gaz çalışmalara devam etmektedir.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.