Home / Gündem / Şehit Aileleri Atama Tarihi Beklemek Zorunda Kalmayacak

Şehit Aileleri Atama Tarihi Beklemek Zorunda Kalmayacak

Şehit aileleri yapılan atamalarda sahip oldukları eğitimler gereğince hak ettikleri mevkilerde göreve yerleşebilecek.

Şehit aileleri yapılan atamalarda sahip oldukları eğitimler gereğince hak ettikleri mevkilerde göreve yerleşebilecek.

Şehit ailelerinin yaşadığı sıkıntıların ortadan kalkması için Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele ile gelen Olağanüstü Hal kapsamında (OHAL) Şehit aileleri bürokrasisinde düzenleme sağlandı.

23 Temmuz’da yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden bütün vatandaşların , terörle mücadele de  hayatını kaybeden şehitlerimiz gibi şehit sayılacaktır ve yakınlarının’ da  ‘’ kamuda iki istihdam ‘’ ‘’ faizsiz konut kredisi ‘’ ve ‘’ ücretsiz ulaşım ‘’ gibi olanaklardan yararlanabileceklerdir.

27 Temmuz KHK ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının öncülüğünde yürütülen şehit ailelerinin atama dönemi beklemesi kararı da Şehit ailelerinin sıkıntılarını gidermede hayata geçen düzenlemeler arasında yer almıştır. 

Şehit Aileleri Hangi  Kadrolara Atanacak ?


Bu düzenleme ile KHK Kapsamında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nda iki değişikliğe gidildi .

Kanunun ek birinci maddesinde yer alan 6 fıkrasında yapılan değişiklikte Şehit yakınlarından özellikle orta öğretim ve yükseköğretim mezunu olanların eğitim düzeyinin hak ettiği pozisyona getirilmeleri sağlanmış oldu hak sahiplerinden ilköğretim ve orta okul mezunu olanlar ise hizmetli ünvanı taşıyan kadrolara yerleştirilmesi düzenlenmiştir.

KHK Düzenlemesinde “Hak sahiplerinden ilköğretim, ortaokul, ilkokul mezunu olanların hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlara; ortaöğretim ve yükseköğretim mezunu olanların, atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanın 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alması koşuluyla ihraz etmiş bulundukları unvanlara, bunların dışında kalan ortaöğretim ve yükseköğretim mezunlarının ise memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atama teklifleri Devlet Personel Başkanlığınca yapılır. İşçi kadrolarına yapılacak atama teklifleri sürekli işçi unvanlı kadroya yapılır.”  ibaresi  yer aldı.

Terörle Mücadele Kanunu’nun ek birinci maddesinde yapılan bir değişiklikte kanunun 7. Fıkrası tamamen  yürürlükten kaldırıldı ve yılda iki kez uygulanan şehit yakını atamaları ,Şehir ailelerinin sıkıntı yaşamaması ve mağdur olmaması için bu tip süreler beklemeye gerek kalmadan yapılması sağlandı.

Düzenlemede ‘’ Her yılın mart ve eylül aylarının son gününe kadar ‘’ ve ‘’ kırk beş gün içinde ‘’ ibareleri kaldırıldı ve yerine her yılın ocak ve temmuz aylarının son gününe kadar Devlet Personel Başkanlığına (DPB) iletileceği hükmü yer aldı . 

DPB ‘ nin atama tekliflerini bu hükümleri baz olarak yapacağı ve talep yetersizliği halinde Başbakanlıkça resen atama teklifi yapılacağı ifade edildi .

 KHK ‘ nın öncesinde yer alan vatandaşlar için ise ‘’ geçici 15. Madde ‘’  ile bu maddenin yürürlük tarihinden önce kanunun ek birinci maddesi kapsamında göreve başlayan vatandaşlar için de ‘’ Devlet Personel Başkanlığı tarafından atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alanlar, bu unvanlara ilişkin kadro veya pozisyonlara kamu kurum ve kuruluşlarınca sınava tabi olmaksızın atanırlar. 

İhraz etmiş bulundukları kadroların atandıkları kamu kuramlarında olmaması halinde ilgililer asli memurluğa atandıktan sonra bir defaya mahsus olmak üzere diğer kanunlarda yer alan herhangi bir kontenjan sınırlamasına tabi olmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanabilir.” düzenlemeleri getirildi.

About isbilgisi

Check Also

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler Dikkat!

Özel Güvenlik görevlilerinin daha profesyonel hale gelmesi için bazı değişiklikler yapılıyor. Güvenlik görevlilerinin aldığı temel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir