Panik Butonu Taksilerde Zorunlu Hale Geliyor

İstanbul'da taksilerde yeni dönem başlıyor. Önümüzde ki haftadan itibaren İstanbul'da bulunan tüm taksilerde panik butonu kullanılacak.

Panik Butonu Taksilerde Zorunlu Hale Geliyor

İstanbul'da taksilerde yeni dönem başlıyor. Önümüzde ki haftadan itibaren İstanbul'da bulunan tüm taksilerde panik butonu kullanılacak.

11 Mayıs 2017 Perşembe 10:59
Panik Butonu Taksilerde Zorunlu Hale Geliyor

Güvenli Taksi dönemine geçişin ilk adımı İstanbulda atılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Taksiciler  Esnaf Odası'nın (İTEO) tarafından hayata geçirilecek uygulama ile tüm taksilerde panik butonu zozunlu olarak kullanılacak.

Panik butonu ile araç içi güvenlik kameraları tüm taksilere ücretsiz olarar dağıtılacak. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akdeniz bu projeye destek vererek İstanbul Taksiciler  Esnaf Odasını ziyaret etti. Proje hakkında taksilere ve basın mensuplarına bilgi veren Akdeniz, bu sistemle öncelikle sürücüler ile yolcuların can güvenliğini ve trafik güvenliğini sağlamak, caydırıcılık anlamında suçu önlemek istediklerini söyledi.

30 ile güvenlik kamerası zorunlu oldu

Bilindiği gibi daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından bütün valiliklere bir genelge gönderildi ve toplu taşıma araçları ile ticari taksilerde kamera bulundurulması zorunluluğu getirilmişti. Bunun sonucu olarak ise Türkiye genelinde 30 ilde taksilerde güvenlik kamerası zorunlu hale getirildi. Son olarak ise önümüzdeki haftadan itibaren İstanbulda bulunan tüm taksilerde Güvenlik kamerası ve herhangi bir tehlike anında yetkililerin haberdar olmasını sağlayacak panik butonu hayata geçirilecek.

 İstanbul Taksiciler  Esnaf Odası'nın (İTEO) Başkanı Yahya Uğur ise şunları söyledi:

"Hazırlıklar tamam, bir hafta sonra bunların takılmasına başlanacak. Bir ay içerisinde dört bin araca ücretsiz olarak takılacak. Çok ciddi faydaları olacak. Özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi söz konusu olmayacak zaten taksilerin içi kamusal alandır. Ne gibi bir özel hayat olabilir ki. Güvenlik kameraları bir aylık kayıt yapacak ve merkezimizde toplanacak. Şoförlerimizin ve müşterilerimizin kullanacağı panik-butonlara basıldığında hemen alarm merkezinden izlenecek ve duruma göre acil yardım gönderilebilecek. Unutulan eşyalar derhal bulunacak. Taksi içinde bir iç biri dış iki kamera bulunacak ve sesli, görüntülü kayıt yapacak."

Bu uygulamanın tüm Türkiye'de zorunlu hale gelmesi yolcu ve şöfor emniyeti açısından son derece önemlidir.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol