ÖZEL GÜVENLİKLER KORUMA MEMURU OLUYOR

30 Nisan 2015 Perşembe, 11:25
ÖZEL GÜVENLİKLER KORUMA MEMURU OLUYOR

Özel güvenlik elemanlarının memur olması konusunda kamuoyu bir süredir bilgilendiriliyor ve bir süredir birçok düzenlemelerin yapılacağı bildiriliyordu.

ÖZEL GÜVENLİKLER MEMUR OLUYOR

Özel güvenlik elemanlarının memur olması konusunda kamuoyu bir süredir bilgilendiriliyor ve bir süredir birçok düzenlemelerin yapılacağı bildiriliyordu. Tüm bunların sonunda artık özel güvenliklerin memur olmasının önü açıldı diyebiliriz. Bakanlığın hazırladığı raporda özel güvenlik görevlileri için 2 tane teklif yer alıyor. Rapora göre, mevcut özel güvenlik personelleri arasında yaş ve eğitim durumu uygun olanlar ‘koruma memuru’ sıfatıyla göreve başlayacak ve sektörün baştan düzenlenmesi sağlanacak.

Hazırlanan raporda Türkiye’de özel güvenlik eğitimi alan kişi sayısı 1 milyon 774 bin kişi bulunuyor.. 286 bin kişi ise fiilen çalışıyor. Bunların yüzde 30’u 26-30 yaş aralığında ve yüzde 94’ü polislik için yetersiz olduğu belirtiliyor. Kamu kurumlarında çalışan özel güvenlik sayısı da yaklaşık 180 bin olarak söyleniyor.

KAPSAMLI ÖZEL GÜVENLİKÇİLER

Diğer alternatif ise ‘nitelikli özel güvenlik’ sisteminin hayata geçirilmesi. Bu düzenlemeye göre de en az 5 yıl sektörde çalışmış personelin özlük hakları ve eğitimleri düzenlenerek adliye, lojman ve stadyum gibi yerlerin korumasını devralacak. Eğlence yerlerindeki ‘fedai’ tipi uygulamaların yerini de bu güvenlik personeli alacak.

Tüm bu düzenlemelerle beraber özel güvenlik görevlileri tamamen kalkmayacak ancak; korunması önemli ve ilk sırada yer alan kamu kurumlarında polislerin olması kararlaştırılacak gibi duruyor.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.