Home / Gündem / Ölenlerin Yakınlarına Kamuda İş Verilecek

Ölenlerin Yakınlarına Kamuda İş Verilecek

Ankara’da meydana gelen patlama esnasında ölen 97 kişi sivil terör mağduru sayılacak.Ankara’da meydana gelen patlama esnasında ölen  97 kişi sivil terör mağduru sayılacak. Bu kişilerin bu statü içerisinde yer alması ise yakınlarına az da olsa bir katkı sağlayacak. 2013 yılında çıkan bir yasa ile terör nedeni ile hayatını kaybeden kişilere para verilirken aynı zamanda da kamu da iş istihdamı yapılıyor.

MUHTAÇLIK DURUMUNA BAKILIYOR

Bu imkanlardan faydalanabilmek için öncelikli olarak muhtaçlık durumuna bakılıyor. Eğer ölen kişinin yakınları muhtaçlık seviyesinde yaşıyorlar ise 16  yaşından büyükler için tespit edilen asgari ücretin net tutarının %60’ı, yüzde %80’i ve tamamı oranında maaş bağlanıyor.

KAMUDA İŞ İSTİHDAMI

Terör nedeni ile hayatını kaybedenler için devlet aynı zamanda iş istihdamı sağlarken, bu kişinin yakınlarının kamu da hizmet etmesini sağlıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine baktığımız zaman ise geçtiğimiz yıl 237 kişi sivil terör mağdurunun yakını sayıldığı için kamu da iş sahibi oldu.

About isbilgisi

Check Also

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler Dikkat!

Özel Güvenlik görevlilerinin daha profesyonel hale gelmesi için bazı değişiklikler yapılıyor. Güvenlik görevlilerinin aldığı temel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir