Home / Gündem / Mültecilere Verilecek Oy Kulanma Hakkına Yönelik Yorumlar

Mültecilere Verilecek Oy Kulanma Hakkına Yönelik Yorumlar

Nüfusu 3 milyon olan Suriyeli mültecilere oy kullanma hakkına tepkiler çığ gibi büyüyor. Mültecilere Verilecek Oy Kulanma Hakkına Yönelik Yorumlar

Ülkemizde nüfusu 3 milyonu bulan mülteciler bulunuyor. Çoğunluğu Suriyeli olan bu mültecilere yönelik vatandaşlık imkanından sonra doğan oy kullanma hakkının getirileceği konusu da gündemi hayli meşgul ediyor. Suriyeli mültecilere verilecek oy kullanma hakkına yönelik yorumlar, duyurunun ardından çığ gibi büyüyor. Vatandaşların nüfusu 3 milyon olan Suriyeli mültecilere verilecek hakka yönelik itirazları da gündemde.

Vatandaşlar, ülkenin bazı bölgelerinde yaşayan azınlıkların özerklik istemesi, yönetim organlarını ele geçirmek istemesi veya yönetimde söz sahibi olmaları noktasında yaşadığı tedirginlikleri de bu noktada önemli rol oynuyor. Vatandaşlar mültecilere bahsi geçen yönetime katılma veya yönetim makamı oluşturma imkanlarının tanınmamasını istiyor. Dolayısıyla şuan 3 milyon nüfuslu Suriyeli mültecilerin, ilerleyen tarihlerde de nüfusunun artacağı ve Türkiye nüfusuna hatrı sayılır derecede etki edeceği belirtiliyor. Bu noktada nüfusu artan Suriyeli mültecilerin de yönetime doğrudan etkilerinin ve dahi yönetme imkanlarının bulunması son derece tedirginlik yaratıyor. 

Yönetme Gücünü Almamalılar

Vatandaşlar, nüfusu arttığı takdirde Suriyeli mültecilerin yönetme hakkına ulaşamamasını istiyor. Azınlıkların istediği özerklik ve başkalaşımın topluma farklı bir versiyonu olan Suriyeli mülteci konusuyla gündeme gelmesini istemiyorlar. Ülkede yaşanan bir çok problemin de bu kitlelere yanlış politika ve işleyiş ile bu düşüncenin kazandırıldığı veya aşılandığı bilgisi paylaşılıyor. Bahsi geçen konularda Suriyeli mültecilerin yönetme gücünü almamalarına yönelik dilek ve istekler de vatandaşlarımız tarafından sıkça dile getiriliyor.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com


About isbilgisi

Check Also

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler Dikkat!

Özel Güvenlik görevlilerinin daha profesyonel hale gelmesi için bazı değişiklikler yapılıyor. Güvenlik görevlilerinin aldığı temel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir