Home / Gündem / Ihlamur Yerine Adaçayı Tüketebilirsiniz

Ihlamur Yerine Adaçayı Tüketebilirsiniz

Bu yıl %100 oranında zam alan ıhlamur cepleri yakmaya başladı.Bu yıl %100 oranında zam alan ıhlamur cepleri yakarken uzmanlardan gelen açıklama adaçayına yönelin yönünde oldu. Özellikle ıhlamurdan fayda görmek isteyen kişilerin kış aylarında patlama yaparak satın aldıkları ıhlamur geçtiğimiz yıllarda kilosu 40 – 50 TL arasında satılırken, bu yıl rekor zamla 100 TL bandına kadar dayandı.

IHLAMUR FİYATLARI ARTTI ADAÇAYINA YÖNELİM BAŞLADI

Ihlamurun fiyatını artması ile ilgili olarak açıklama yapan esnaflardan sonra doktorlarda adaçayının yararlarından bahsetmeye başladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin, fiyatı nedeniyle ıhlamurdan uzak duran vatandaşlara, benzer tıbbi etkiye sahip alternatiflere yönelmesini tavsiye etti.

Ihlamurun, teskin edici, göğsü yumuşatıcı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkilerinin yanı sıra idrar söktürücü ve damarları kuvvetlendirici etkileri bulunduğunu vurgulayan Baytekin, bu özellikleriyle başta Almanya olmak üzere alternatif tıbbın resmi olarak kabul edildiği AB ülkelerinde doktorlar tarafından da reçeteye yazıldığına işaret etti.

IHLAMUR FİYATLARI DÜŞECEK

Ihlamurun bu sene az olmasına dikkat çeken esnaflar ise adaçayının da çok ucuz olmadığını ve gelecek aylarda Ihlamur fiyatlarının biraz daha azalacağını ifade ediyorlar. Ortalama 100 TL’den satılan ıhlamur İstanbul başta olmak üzere bazı bölgelerde ise 300 TL’ye kadar çıkıyor.

About isbilgisi

Check Also

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler Dikkat!

Özel Güvenlik görevlilerinin daha profesyonel hale gelmesi için bazı değişiklikler yapılıyor. Güvenlik görevlilerinin aldığı temel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir