Halit Akçatepe Hayatını Kaybetti!

Usta Oyuncu Halit Akçatepe İstanbul'da Tedavi Gördüğü Hastanede Hayatını Kaybetti

Halit Akçatepe Hayatını Kaybetti!

Usta Oyuncu Halit Akçatepe İstanbul'da Tedavi Gördüğü Hastanede Hayatını Kaybetti

31 Mart 2017 Cuma 16:41
Halit Akçatepe Hayatını Kaybetti!

Hababam Sınıfı'nın Sevilen İsimlerinden '' Güdük Necmi'' Olarak Bilinen Halit  Akçatepe Tedavi Gördüğü Hastanede Hayatını Kaybetti. Akçatepe 2 yıl önce felç geçirdi ve uzun bir tedavi süreci olmuştu. 79 yaşında hayata gözlerini yuman Akçatepe, ailesini ve tüm sevenlerini yasa boğdu.

Halit Akçatepe;

1 Ocak 1938’de İstanbul’da doğmuştur. Üsküdar’da doğan Halit Akçatepe ilköğretimini Refik Halit Karay Mektebi’nde okumuştur. Babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe’de Türk Sineması’na emek vermiş usta oyunculardandır. Babası Sıtkı Akçatepe Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın torunudur.

Zamanın film yönetmenlerinden birinin, babasına “bize bir çocuk oyuncu lazım” dediği zaman, babası tülüatçı Sıtkı Bey oğlu Halit’i oynatmıştır. İlk filmini 1943’te 5 yaşındayken çekti. Daha sonra ilkokul sıralarında ders görmeye başladı. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu. 1959’da Anıtkabir’de 1,5 yıl askerlik görevini yaptı. 1972’te Tatlı Dillim filmiyle şöhreti yakaladı. 1963’te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti. 1975’te Hababam Sınıfı adlı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırmıştır.

Son Güncelleme: 20.04.2017 16:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol