Home / Gündem / Ev Almak İsteyenlere Kötü Haber

Ev Almak İsteyenlere Kötü Haber

Ev Kredisi Çekmek İsteyenlere Kötü Haber Geldi, Faiz Oranlarının Arttı. İşte Detaylar…Ev almak isteyen birçok kişinin ilk önce başvuruda bulunduğu yer olan bankalar, özellikle yüksek faiz oranları ile dikkat çekerken, birçok kişi sırf ev alma isteğinden bu yüksek faiz oranları nedeni ile vazgeçiyor diyebiliriz. Bugün 100 bin liralık bir ev almak isteyen kişi ortalama olarak kredi çektiği zaman bunu 150 – 180 bin lira olarak bankaya geri ödüyor. Konut kredisinde çok yüksek faiz oranları uygulamakta olan bankalar ise son dönemlerde bu faiz oranlarını daha da artırdılar. 

FAİZLER YÜKSELDİ

Bu yıla kadar 1,15 oranla gelen faizlerdeki puan artışları dikkat çekti. 0,26 puanlık artış yapan faizler 1,41 puan kadar çıktı. Bazı bankalarda ise bu rakamın 1,48 olduğunu görmek bile mümkün diyebiliriz.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayıyla kıyaslarsak faiz oranlarında yüzde 0,24’lük bir artış gözlemleniyor. Öte yandan en yüksek faiz oranında ciddi bir değişim görünmüyor. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında 120 ay vadeye kadar konut kredisi faiz oranı yüzde 1,45’ti.

100 BİN TL’LİK KONUTTA 21 BİN TL ZARAR

Konut kredisi çekmek isteyen birinin bugün 100 bin TL’lik kredi için geri ödeyeceği tutar yaklaşık olarak 185 bin TL. Ancak sene başında konut kredisi çeken birinin 100 bin TL’lik konut için geri ödemesi ortalama 164 bin TL. Bu durumda tüketici bugün kredi çektiğinde yaklaşık olarak 21 bin TL’lik bir zarar içinde oluyor.

About isbilgisi

Check Also

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler Dikkat!

Özel Güvenlik görevlilerinin daha profesyonel hale gelmesi için bazı değişiklikler yapılıyor. Güvenlik görevlilerinin aldığı temel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir