Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli Nasıl Geri Alınır?

15 Eylül 2015 Salı, 11:37

Elektrikte Kesilen Kayıp Kaçak Bedelinin 10 Yıl Geri Dönük Şekilde Alabilmek Mümkün. İşte Detaylar…Elektrik kayıp kaçak bedeli birçok vatandaştan kesilmekte olup, birçok kişi konu ile ilgili olarak şikayetlerini dile getirmektedir. Özellikle doğu bölgelerinde elektrik kaçaklarının fazla olması ve kaçak kullanmayan masum vatandaşların bu paraları ödüyor olması da sadece vatandaşları değil bazı kurumları da harekete geçirmiştir.

10 YIL BOYUNCA ÖDENEN PARALAR GERİ İADE

Tüketiciyi Destekleme Genel Merkez Onur Kurulu Başkanı Av. Pınar Turhanoğlu Gücüyener ödenmiş olan bu paraların geriye dönük 10 yıl boyunca alınabileceğini ifade ediyor.

Gücüyener bu konu ile ilgili olarak Yargıtay’ın davaya sıcak baktığını ve paraların geri iadesinin olduğunu söyledi. Parasını geri almak isteyenlere ise şöyle bir yol izlemelerini tavsiye etti.

HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURUN

Hakem heyetine başvuruda bulunulmasını söyleyen Gücüyener kayıp kaçak bedelinin sorumlu dağıtıcı firma tarafından ödenmesi gerektiğini ifade ediyor. Tüketiciler perakende dağıtım şirketinden kendilerinden tahsil edilen bu bedelin ne kadar olduğunu yazılı olarak sorulmalıdır. Bilgi verilmemesi halinde EPDK’ya şikayette bulunulmalı.

Bu bedelin miktarını öğrendikten sonra Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bunulmalıdır.

Gücüyener: “ Bedelin dağıtım şirketi tarafından bildirilmemesi halinde toplam bedelin bilirkişi tarafından hesaplattırılması talebi ile doğrudan Tüketici Hakem Heyetlerine başvurulmalı. Bu konuda farklı bir yasal düzenleme yapılmadan haksız tahsil edilen bedellerin bir an önce talep edilmesi parayı geri almayı sağlayacaktır. “ dedi.

YARGITAY OLUMLU BAKIYOR

Tüketici Hakem Heyeti ile bu işin olabileceğinin altını çizen Avukat Günüyener, Yargıtay’ın bu konuya çok sıcak baktığını ve olumlu kararlar verdiğini ifade ediyor.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.