Home / Gündem / Davutoğlu’ndan AB Zirvesi Notları

Davutoğlu’ndan AB Zirvesi Notları

Davutoğlu, zirve dönüşü uçakta açıklamalar gerçekleştirdi. Davutoğlu’ndan AB Zirvesi Notları

Geçtiğimiz günlerde Belçika’da düzenlenen AB zirvesi’ne katılan Ahmet Davutoğlu, zirve döüşü uçakta önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Avrupadan mülteci alınmayacağını, sadece Yunanistan’a 20 Mart tarihinden itibaren gidenlerin bu kapsamda olduğunu değerlendirdi. Mülteci gündemine yönelik önemli bir zirve olan AB zirvesi, vizesiz geçişlerin verilmesiyle alakalı olarakta çok konuşulmuştu.

Yaşanan mülteci probleminin bize yönelik olmadığını, sığınmacı şeklinde bir konunun gündemde olmadığını da belirtti. Ayrıca AB ile bu konu hakkindeki yükün de paylaşılacağını bildirdi. Türkiye’de mülteci sayısının artacağı yönündeki yorumlara karşın da, bu şekilde bir durumun olmayacağını sadece 20 Mart tarihi sonrası Yunanistan’a gidenlerin kapsam dahilinde olduğunu iletti.

 Davutoğlu’ndan AB zirvesi notları uçakta gelmeye devam ederken, ek olarak şunları da dile getirdi:

Vizesiz geçişlerle alakalı çalışmaları ve ek kriterleri 1 Mayıs itibariyle tamamlayacaklarını, mülteci konusunda da iki ülke için güvenli noktada anlaşma yapıldığını belirtti. Vize muafiyeti için eksik olan 35 kriterin de 1 Mayıs itibariyle tamamlanmış olacağını vurguladı.

Vizesiz Geçişin Olmayacağı Düşünülüyor

Geçtiğimiz günlerde Gürcistan’a verilen vizesiz geçiş hakkının, ülkemize ekonomik açıdan AB standartlarına uymuyor şeklinde reddedilmesi üzerine kimse ülkemize böyle bir serbest dolaşım hakkının verilmeyeceğini düşünüyordu. Ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun zirve dönüşü uçakta yapmış olduğu açıklamalar yine merakları uyandırdı. Sürecin nasıl işeyeceği ve vizesiz geçişle alakalı konuların netleşmesi için de 1 Mayıs tarihini beklemek durumundayız.

 

About isbilgisi

Check Also

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler Dikkat!

Özel Güvenlik görevlilerinin daha profesyonel hale gelmesi için bazı değişiklikler yapılıyor. Güvenlik görevlilerinin aldığı temel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir