Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ticari İlişki Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuveyt ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ticari İlişki Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuveyt ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

08 Mayıs 2017 Pazartesi 16:59
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ticari İlişki Açıklaması

ERDOĞAN'DAN KUVEYT ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Mayıs 2017 tarihinde Kuveyt ziyareti gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söz konusu ziyaretin öncesinde ülkenin resmi haber ajansı KUNA'ya konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Türkiye ile Kuveyt'in dost ve kardeş ülkeler olduğunu belirterek ekonomik ilişkilerin siyasi ilişkilerle paralel olarak hızla ilerlediğini bildirdi. 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuveyt ziyareti sırasında bir Türk firmasının yurt dışında tek başına kazandığı en büyük ihale olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Ana Yolcu Terminali'nin temel atma törenine katılacak. 

TÜRKİYE - KUVEYT TİCARİ İLİŞKİLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında Türkiye ile Kuveyt arasındaki ticari ilişkilere de değindi. Bilindiği gibi önümüzdeki aylarda Başbakanlar düzeyinde "İşbirliği İçin Ortak Komite" toplantısı yapılacak. Yapılacak toplantıya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ve diğer alanlardaki işbirliklerini daha detaylı ele alıp güçlendirmesini beklediklerini dile getirdi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye ile Kuveyt arasındaki ticaretin gelişimini rakamlarla ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ticaret gelişimini rakamlarla açıkladı ve şu ifadeleri kullandı;

"2017 yılının ilk çeyreğinde iki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17 oranında artışla 152 milyon dolar olarak gerçekleşti."

"ÇOK ÇALIŞMAK GEREKİYOR"

Türkiye'nin Kuveyt ile 2016 yılına ait toplam ticaret hacminin 1,287 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bunun 431 milyon dolarını ihracatın, 856 milyon dolarını ithalatın oluşturduğunu bildirdi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili ticaretin artırılması için çok çalışmanın gerektiğini vurguladı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol