Cinsel İstismara Uğramış Öğrenci Nasıl Anlaşılır?

Gün geçmiyor ki okullardan cinsel istismara uğramış öğrenci haberi gelmesin. Gencecik kızların yaşadıkları öğretmenleri tarafından açığa çıkarılmakta, kimi zaman da fail öğretmen olmakta

Cinsel İstismara Uğramış Öğrenci Nasıl Anlaşılır?

Gün geçmiyor ki okullardan cinsel istismara uğramış öğrenci haberi gelmesin. Gencecik kızların yaşadıkları öğretmenleri tarafından açığa çıkarılmakta, kimi zaman da fail öğretmen olmakta

30 Nisan 2017 Pazar 17:10
Cinsel İstismara Uğramış Öğrenci Nasıl Anlaşılır?

Eğer bir öğrenciniz size gelip cinsel istismara uğradığını söylerse, suçladığı kim olursa olsun önemsemek zorundasınız. Hangi adımları nasıl atacağınızı bilmeniz, mağdur çocuk için de okulunuz için de çok önemlidir.

Genelde öğrenciler branş olarak yakın buldukları rehber öğretmenlere cinsel istismar ile ilgili açılabiliyor. Eğer okuldaki rehber öğretmen erkek ise bazen kız öğrenciler bunu saklayabiliyor. Böyle durumlarda bayan öğretmenlerin de uyanık olması gerekiyor.

Rehber Öğretmenin Yapması Gerekenler

Rehberlik servisleri yapıları itibariyle gizlilik esasına göre çalıştıkları için, öğrenciler çekinmeden tüm problemlerini rehber öğretmenlere anlatabiliyor. Tabi odasında oturup öğrencileri bekleyen rehber öğretmenlerin değil, sınıflarda kendisini ve servisini tanıtan, hangi problemlerle çalıştıklarını ifade edebilen ve öğrencilere yapacakları yardımın önemini anlatabilen rehber öğretmenlerin odası bir an bile boş durmuyor.

Herhangi bir cinsel istismarın, öğrenci tarafından rehber öğretmene anlatılabilmesi için, öğrencilerin rehber öğretmenleri kendilerine yakın hissetmesi gerekiyor. Bu ancak rehber öğretmenlerin empatik ve esprili kişilik özelliklerini kullanarak öğrencilere yaklaşması ile mümkün.
Cinsel istismara uğramış öğrenciler rehber öğretmenlere geldiklerinde koşulsuz olarak kabul ettiklerini belli etmeliler. Öğrenciyi sonuna kadar dinlemeliler. Bazen öğrenciler durumu önce kendilerine yakın buldukları arkadaşlarına veya bayan bir öğretmene anlatmış olabilirler. Kız öğrencilerin istismar olaylarında bazen bu öğrenciler yakın arkadaşları veya bayan öğretmenle birlikte rehberlik servisine gelebilirler. Böyle durumlarda öğrencinin, başına gelenleri anlatırken arkadaşının veya diğer öğretmenin de orada bulunması konusunda rızası alınmalıdır.

Öğrenci dinlenirken izin istenerek kısa notlar alınması, daha sonra hazırlanacak tutanaklar ve raporlar için önemlidir. Zira hiçbir detayın kaçırılmaması çok önemlidir. Bir nevi ifade tutanağı gibi hazırlanacak olan belgeler, okul idaresi ile paylaşılmalı ve ardından vakit kaybettirilmeden savcılığa bildirilmelidir.

Cinsel istismarı gerçekleştirmiş olan kişi aile bireylerinden biri ise, öğrenciden ailedeki güvendiği kişinin ismi alınarak bilgi verilebilir. Ancak bazı durumlarda aileye bilgi verilmemesi de gerekebilir. Böyle bir durum nasıl olur demeyin; çünkü bazı vakalarda istismar eden kişi de dahil olmak üzere aile bireylerinin tümünün haberi olmakta ancak olayın üzeri hem istismar eden kişiyi korumak hem de kız öğrencinin namus olgusundan zarar görmemesi amacıyla kapatılmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken en temel ilke, öğrencinin anlattıkları karşısında elinizden geldiğince duygusal davranmamak ve yargılayıcı olmamaktır. Olayın doğruluğunu tespit etmek için yapacağınız dedektiflik benzeri çalışmalar sizi zor durumda bırakabilir. Olayın gerçekliğini ortaya çıkarmak adli personelin görevidir. Zaten cinsel istismar var ise öğrenci az çok bazı belirtiler göstermektedir.

Eğer cinsel istismarı gerçekleştiren okuldaki öğretmenlerden biri ise, olayı olabildiğince diğer öğretmenlere duyurmadan savcılığa bildirmeniz önemli olabilmektedir. 

Okul idaresine bildirdiğiniz halde, idare olayın üzerini kapatma veya önemsememe gibi davranışlar sergiliyorsa; o halde sizin bizzat gidip savcılığa suç duyurusunda bulunmanız gerekecektir. Tabi suç duyurusunda bulunurken okul idaresinin tavırlarını da belirtmenizde fayda vardır. Bu mesai arkadaşlarınızı ele vermek değil, küçücük masum bir çocuğun hayatı ile oynayan bir zorbanın tekrarlayabilecek istismar davranışlarını engellemek demektir. Bazı durumlarda çevrenizden tepkiler alabilirsiniz ancak insani olarak doğru ve yasal olan şey öğrencinizin anlattıklarını yazılı hale getirip gerekli adımları atmanızdır.  

Son günlerde Kayseri’de bir okulda meydana gelen istismar ve ardından genç kızımızın intihar vakası sanırım hepimizin ders alması gereken bir vaka. Okul idaresi de rehber öğretmen de soruşturma süresince açığa alındılar. Soruşturmanın neticesinde memuriyetlerinden bile olabilirler.

Diğer Öğretmenler Neler Yapmalı?

Cinsel istismar olayını ilk işiten veya direkt olarak öğrenciden dinleyen öğretmen, vakit kaybetmeden rehberlik servisi ile irtibata geçmeli ve öğrenci ile birlikte olanların anlatılmasını sağlamalıdır. İstismarı gerçekleştiren her kim olursa olsun, ilk duyan öğretmenin de sorumluluğu bu durumun adli sürece yansıyıp yansımayacağını takip etmektir.

Ne yazık ki bazı vakalarda olaylar ciddiye alınmamakta, iftira sanılmakta veya olayın üzeri kapatılmaya çalışılmaktadır. Durumu öğrenen her kim olursa olun tabi ki doğruluk payı araştırıldıktan sonra gerekli işlemler yapılmalıdır.

Okul İdaresi Ne Yapmalı? İdarenin Sorumluluğu Ne?

İstismar olayının okul idaresine öğrenci, rehber öğretmen veya herhangi bir öğretmen tarafından bildirilmesiyle sorumluluk başlamış olur. İdare olayın cumhuriyet savcılığına veya emniyet güçlerine bildirilmesinden birinci derece sorumlu olan taraftır. Savcılığa bildirilmesiyle eş zamanlı olarak üst amirliklere bildirilmesi de çoğu zaman gerekli bir durumdur.

Cinsel İstismar Nasıl Açığa Çıkarılır?

Öğrenciler ilkokul öğrencisi ise rehberlik servisi tarafından vücutlarına karşı iyi dokunuş – kötü dokunuş eğitimi mutlaka verilmelidir; çünkü o yaş grubu öğrenciler istismara uğruyorlarsa bile bunu bilemezler.

Ortaokul öğrencilerine yönelik olarak okuldaki bayan öğretmenlerden de yardım alarak, kız öğrencilere ilkokuldakine benzer dokunuş örnekleri de verilebilir. Büyük yaş gruplarında önemli olan güncel hayattan örnekler vererek, öğrencilerin böylesi durumları anlatması konusunda cesaretlendirilmesidir. Gerisi kendiliğinden gelmektedir.

Son Güncelleme: 29.04.2017 17:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol