Home / Gündem / Bu İller Seçimde Önemli Rol Oynayacak

Bu İller Seçimde Önemli Rol Oynayacak

Yurtdışı Seçmen Sayısında Büyük Orada Artık Gözlenirken, Seçimin Kritik İlleri Belli Oldu.Yurt dışı temsilciliklerdeki oy verme işlemi sona ererken gözler bir kez daha gurbetçi oylarına çevrildi. 7 Haziran’da 1 milyon 41 bin gurbetçi oy kullanırken 1 Kasım’da bu rakam 1 milyon 270 bini aştı.

Bu durumda, kıl payı farklarla milletvekilliklerinin el değiştirdiği iller açısından yurt dışı oyları daha da kritik hale geldi.

10 YAKIN SEÇİM BÖLGESİNDE ETKİLİ OLACAK

Seçmen ağırlığına göre illere dağıtılan bu oylar geçen seçimde Amasya ve İzmir’de AK Parti’ye, Kocaeli’nde ise HDP’ye 1 vekillik kazandırmıştı. Yurt dışı oyların yüzde 50’sini alan AK Parti ile yüzde 21’ini alan HDP, Türkiye genelindeki oy ortalamalarının üzerine çıkmıştı. Yurt dışı oyların bu kez 10’a yakın seçim bölgesinde etkili olabileceği hesapları yapılıyor. 

7 HAZİRAN’DA NE OLMUŞTU

YSKverilerine göre, 7 Haziran’da yurt dışı ve gümrük kapılarında 1 milyon 41 bin 470 gurbetçi oy kullandı. AK Parti 519 bin 664, CHP 179 bin 458, HDP 211 bin 355 ve MHP 96 bin 451 oy aldı. Buna göre de oy dağılımı AK Parti yüzde 50, CHP yüzde 17, HDP yüzde 21 ve MHP yüzde 9 oldu. Gurbetçi oylarının yurtiçi oylarına eklenmesiyle Kocaeli, Amasya ve İzmir 2’nci Bölge’de milletvekili dağılımı değişti. AK Parti’ye 2, HDP’ye 1 vekillik geçti.

İŞTE KRİTİK İLLER

Yurt dışı oyların sonucu etkilemesi beklenen bazı iller şöyle: – ERZİNCAN: 7 Haziran’da Erzincan’da 2 vekilliği AK Parti ve CHP paylaşmıştı. CHP milletvekilliğini 959 oy farkla kazandı. – AMASYA: AK Parti, CHP ve MHP’nin önce 1’er vekillik kazandığı kentte, yurt dışı oylar hesaba katılınca AK Parti, sayıyı 2’ye çıkarmıştı. MHP yurt dışı oylar hesaplanınca 681 oyla vekilliği kaybetmişti. – İZMİR 2. BÖLGE: 7 Haziran’da CHP, 1372 oy farkla MHP’ye 1 milletvekilliği kaptırdı. – İSTANBUL 1. BÖLGE: 7 Haziran’da HDP 3 milletvekili çıkarmıştı. HDP 4’üncü milletvekilliğini ise 22 bin 860 oyla CHP’ye kaptırmıştı. – İSTANBUL 3. BÖLGE: 7 Haziran seçimlerinde MHP, 1 milletvekilliğini 3 bin 525 oyla kaçırmıştı. HDP de 20 bin 538 oyla 1 milletvekilliği kaybetmişti. – KOCAELİ:Yurt dışı oyların etkisine çarpıcı bir örnek. 7 Haziran’da MHP’nin 2. sıra adayı Lütfü Türkkan, yurt dışı oylar nedeniyle yerini HDP’li Ali Haydar Konca’ya bıraktı. MHP, bin 231 oy daha alabilse Kocaeli’nde 2 milletvekili çıkartacaktı. – VAN: 7 Haziran’da AK Parti ikinci milletvekilini 4 bin 798 oyla kaybetmişti.

About isbilgisi

Check Also

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler Dikkat!

Özel Güvenlik görevlilerinin daha profesyonel hale gelmesi için bazı değişiklikler yapılıyor. Güvenlik görevlilerinin aldığı temel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir