BİMER ve Etkin Kullanma Yöntemleri

BİMER ve Etkin Kullanma Yöntemleri

BİMER ve Etkin Kullanma Yöntemleri

BİMER ve Etkin Kullanma Yöntemleri

21 Mart 2016 Pazartesi 11:04
BİMER ve Etkin Kullanma Yöntemleri
Başbakanlık İletişim Merkezinin Online Platformunu nasıl daha aktif ve başarılı kullanabileceğimizi açıkladık. BİMER ve Etkin Kullanma Yöntemleri

BİMER, ihbar, şikayet, öneri veya istek noktalarında her türlü görüş ve isteklerimizi online olarak saniyeler içerisinde iletebileceğimiz bir platform. BİMER'in faaliyet alanları ve işleyişi de oldukça geniş. Dolayısıyla hemen hemen her konuda ve noktada paylaşımlarda bulunabiliyor, gerek mevzuat nezdinde yanıt alabiliyorsunuz gerekse çözümlemelere kavuşabiliyorsunuz.

Özellikle faaliyete girdiği andan itibaren etkin kullanımına yönelik pek fazla kaynak ve gerekçe gösterilmemiş ancak işleyişi noktasında son derece önemli gelişmelere ev sahipliği yapmıştı.

2006 yılında 80 bin kullanım oranı ile merhaba diyen BİMER, günümüzde 1 milyon kullanıma ulaşmış durumda. 2014 yılında 1.2 milyon kullanımla zirveyi yükseltmiş BİMER,2015 yılında düşüş yaşayarak 1 milyon kullanıma indirgenmiş durumda.

Peki BİMER'in kullanım oranında ki düşüş iyi mi yoksa bir tuhaflık mı var?

BİMER, aslında oldukça köklü bir platform ve dolayısıyla sürekli olarak kullanılması, güncellenmesi ve devam ettirilmesi gereken bir sivil paylaşım platformu olarakta nitelendirilmektedir. Tıpkı tüketici haklarına yönelik bildirimlerin bir dönem hiç tercih edilmeyip daha sonrasında çok yüksek kullanım oranlarına yükseltilmesi gibi durumla karşı karşıya. Tüketiciler haklarından haberdar değillerdi, öğrenildi ve çok kullanıldı. Daha sonrasında işleyişte düzenlemeler yapılarak satıcı-tüketici kollarına yaptırımlar getirildi ve bir çok sorun çözülmüştü.

BİMER'de bu noktada bir çok işleyiş öneri, istek ve şikayetlerine ev sahipliği yapıp ilgili olduğu konuları ve problemleri çözümlemeye gidiyor. Bu noktada kullanılması ve kullanımının da teşvik edilmesi gerekiyor.

Peki, BİMER'i daha aktif ve başarılı nasıl kullanabiliriz?

isbilgisi.com olarak sizler için düzenlediğimiz BİMER ve Etkin Kullanma Yöntemlerine değinelim:

BİMER, sosyo kültürel, mevzuat, çevre düzenlemeleri, işleyiş, satıcı ve tüketici hakları, belediyeler ve işleyişlerine yönelik bir çok konuda hizmet veriyor. Öyle ki yaptığınız başvurular bir dilekçe niteliği taşıyor ve öneri ya da şikayet noktasında yanıta kavuşturulmuş oluyor. Peki yanlışlık olduğunu düşündüğünüz veya haksızlık olduğunu düşündüğümüz konular da düşüncelerimizi nasıl dile getirmeli, etkin olarak derdimizi nasıl anlatmalıyız?

1. Hadiseyi veya konuyu başından, eksiksiz olarak sonuca ulaştırmamız gerekiyor. Daima net ve kesin ifadelerle anlatılmış, kişi veya kişileri etkileyen bir kavram olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Öyle ki bir hadise yalnızca bir kişiyi etkileyebildiği gibi, yüzlerce veya binlerce kişiyi de mağduriyete sokabilir.

Bu noktada, bu olayın tarafı olan kişi veya kişileri de analiz edip, çözümleme istemek gerekmektedir.

2. Konunun muhattabını önce yetkili makamlarda aramak gerekir. Belediyecilik veya çevre düzenlemeleri ile alakalı bir mağduriyetimiz var ise, ilk önce ilgili birime bizzat giderek dile getirmek daha çözümleyici bir hareket olacaktır. Ancak çözümün uygulanması noktasında bazen problemler yaşanabiliyor, yoğunluk veya ödenek, bunların dışında da mevzuat ile ilgili yükümlülükler devreye girebiliyor.

Tam da bu noktada, şikayetin çözümlenmediği veya bilgilendirme yapılmadığına yönelik BİMER başvuruları sırasında ilgili dilekçe, dosya numarası veya şikayet no bilgilerinin de BİMER başvurularına iletilmesi gerekmektedir.

3.BİMER başvurularında her istek, şikayet ve bildirim resmi geçerlilik taşır. Bu noktada faaliyetlerin ne durumda olduğunu, nereye iletildiğini görmek mümkündür. Geçerli bir e-posta adresi ve iletişim bilgisi ile, işlemlerinizin durumunu kontrol edip başvuruları tekrarlamak veya incelemek imkanlarına sahip olabiliyoruz. Bu faktör de son derece önemli.

Çözümleneceği ve düzenleneceği yönünde bir yanıtın olduğu noktada, faaliyete geçilmemiş ise daha önceki başvuru bilgilerinizi, istek&şikayet veya dilekçe numaralarınızı ileterek faaliyete ilişkin kararları ve yürürlükteki işlemleri bildirmemiz gerekiyor. BİMER milyonlarca kullanıcıya hizmet verdiğinden bu noktada aksamalar yaşanabiliyor, ancak çözüme kavuşturuluyor.

4.BİMER başvurularının ilgili mevzuatlar, yönetmelikler ve kanunlar neticesinde çalışma yaptığını da unutmamız gerekiyor. Herhangi bir konu ile alakalı çözümlemenin neden reddedildiğini verilen yanıtta aramaya çalışmamız da bu noktaya dahil.

Bu konuda gerekiyorsa bahsi geçen faaliyetlere ait karar, yönetmelik veya tüzükleri de istememiz aldığımız yanıt nezdinde değerlendirmemiz ve işleyişi öğrenmemiz açısından son derece önem arz ediyor.

5. Problemi kategorize etmek, çözümü kolaylaştırır. İletmek istediğimiz noktaları ve konuları, kategorize ederek direk ilgili makama ulaştırmak veya muhattap alacak şekilde ulaştırmak daha kısa sürede yanıt alınmasına ve çözümlenmesine de olanak tanımaktadır.

Bu noktada düzenlenmesini veya çözüme kavuşturulmasını istediğimiz noktalarda başvuruyu kategorize ederek, A Belediyesi veya A Kurumuna şekilde iletilmiş bir şikayetten dolayı BİMER kullanıldığını belirtmekte buradaki etkin kullanımı artıracaktır.
Son Güncelleme: 21.03.2016 11:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.