Home / Gündem / Beklenilen Torba Tasarı Yasası Kabul Edildi

Beklenilen Torba Tasarı Yasası Kabul Edildi

Tasarı ile genel olarak yatırım ortamının iyileştirilmesinin, işlem maliyetlerinin düşürülmesinin işletmelerin büyümelerinin teşvik edilmesi suretiyle yatırım, üretim ve istihdamın artırılmasının ardından 2017 takvim yılında ve imalat sanayiinde yapılacak yatırım harcamalarında uygulanmak üzere mevcut destek unsurlarının güçlendirilmesinin, denizcilik sektörünün gelişmesinin ve yabancı bayraklı gemi ve yatların Türk bayrağına geçmesinin teşvik edilmesinin amaçlandığı belirtilmektedir.

Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Emekli ikramiyesine hizmet süresinin 30 yıllık sınırın anayasa mahkemesinde iptal edilmesidir. Bu karar gereğince açılan davalarda ise mahkemelerin söz konusu kararın geriye ilerleyeceğine dair karar vermesi üzerine tasarının 1.maddesiyle 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı kanununa geçici bir düzenleme yapılacaktır.

30 yılı aşan her tam hizmet yılı için 50 liradan az olmamak üzere, görevlerinden ayrıldıkları tarihteki emeklilere esas aylık unsurları üzerinden aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayılar ve emekli ikramiyesi ödenmesine esas hükümler dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesinin, kendilerinin veya hak sahiplerinin yasanın yürürlüğe girdiği tarihi takip eden bir yıl içinde başvuruda bulunmaları şartıyla 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren üç ay içinde, varsa kalan kısmı ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle takip eden yılın aynı ayı içinde ödenecek. Düzenleme yürürlüğe girmiş olduğu tarihten önce başvurularını yapıp dava açmamış olanların başvuruları tasarının yürürlüğe girdiği tarihte yapılmış olacak. Ödeme yapılacak olan ikramiyeler kesinlikle 100 liranın altında olmayacaktır.

Tasarıda yer alan maddelerden her biri ayrı ihtisas komisyonunun çalışma alanına giren ve tüm detaylarıyla uzun uzun görüşülüp tartışılması gereken düzenleme konularıdır. Bağlama kütüğüne kaydedilen gemi, deniz ve iç su araçlarının yıllık vize harçları kaldırılacak. Ayda en az bir kez toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yılda en az 8 kez toplanacak. Para Politikası Kurulu toplantıları, başkanın çağrısı üzerine yapılacaktır.

Katma değer vergisi kanununda eklenen geçici maddelerde Belediyeler ve İl Özel İdarelerinin taşınmaz satışları, teslimleri, katma değer vergisine tabi tutulmayacak. Belediyeler ve İl Özel İdarelerin taşınmazları satmalarında ki “2 yıl ellerinde tutma” şartı kaldırılacak. 50 milyon lira ve üzerindeki sabit yatırım tutarı olanlara, yılın 6 aylık dilimlerinde yüklenilen KDV, 6 ayı takip eden bir yıl içinde, daha düşük sabit yatırım tutarı olanların yıl içinde yüklenilen ancak indirilemeyen KDV ise ertesi yıl iade edilecektir.

Torba Tasarısı Tam Metnini Görüntülemek İçin TIKLAYIN.

Gelişmelerden Anlık Olarak Haberdar Olun!

Gündem haberleri , Ekonomi haberleri, Kamu personeli alım ilanları, özel firmalar personel alım ilanları ve önemli ekonomi haberlerine anlık olarak haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz olarak İŞ BİLGİSİ mobil uygulamamızı indirebilirsiniz.

Android uygulamamızı indirmek için>> TIKLAYIN.

About isbilgisi

Check Also

Bedelli Askerlik Hakkında Çok Önemli Açıklama!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bedelli askerlik ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Askerlik kısalacak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir