Home / Gündem / BAKANLIK SAYISI DÜŞEBİLİR

BAKANLIK SAYISI DÜŞEBİLİR

Açıklama Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi.

BAKANLIK SAYISI DÜŞEBİLİR

Açıklama Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi. Şimşek seçim sonrasında yeni kurulacak olan hükümet ile bakanlık sayısında düşüşe gidilebileceğini açıklayan Şimşek ülkemizde hala daha çok fazla bakanlığın olduğunu öne sürdü.

Ak Parti geldiğinde 36 adet bakanlık olduğunu ve bunu 24’e indirdiklerini söyleyen Şimşek, bu sayının daha da düşebileceği yönünde açıklamalarda bulundu.

AMERİKA’YI ÖRNEK VERDİ

Şimşek, örnek olarak ise Amerika’yı verdi. Amerika’nın hem nüfus hem de ekonomik olarak Türkiye’den kaç kat daha büyük olduğunu ancak; yine de buna rağmen daha az bakanlık ile yönetildiği örneği verildi. Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan daha az bakanlık sayısına rağmen daha iyi bir ekonomi ve daha fazla nüfusa fazla sahip olması, ülkemizin neden ilerleyemediğinin sebeplerinden birisi olarak nitelendiriliyor.

Zira her bakanlık için devlet milyonlarca ve hatta milyarlarca TL ödenek ayırmaktadır. Bu sebepten dolayı hem ödeneklerin daha karlı yerlere harcanması hem de karmaşaya son verilmesi için bakanlık sayısında düşüş yapılabilir dedi.

About isbilgisi

Check Also

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler Dikkat!

Özel Güvenlik görevlilerinin daha profesyonel hale gelmesi için bazı değişiklikler yapılıyor. Güvenlik görevlilerinin aldığı temel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir