Home / Gündem / Asgari Ücret Azalıyor Mu?

Asgari Ücret Azalıyor Mu?

Asgari ücrete dair bir çok tartışma bulunurken, cevap Çalışma Bakanı Soylu’dan geldi. Asgari ücret düşüyor mu tartışmalarının, kesilmesine yönelik yeni açıklama Soylu tarafından netleştirildi.

Bilindiği üzere içinde bulunduğumuz yıl itibariyle, asgari ücrete yönelik yeni bir düzenleme yapılmıştı. Bu düzenleme ile birlikte asgari ücretin 1300 TL ye çıkartılması konusu gerçekleştirilmiş, asgari ücret tutarı yaşam standartlarına uyum sağlayacak yeni limitine kavuşmuştu. Bu tutar kimi kitleler tarafından kabul edilmese de bir çok kişiyi sevindirmiş, dar geçimli ailelere de son derece faydalı olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde basında çalkalanan asgari ücretin düşüş yaşayacağı yönündeki haberlere cevap veren Soylu, kararın henüz verilmediğini belirtti.

Gazetecilerin yönelttiği soruları yanıtlamaya çalışan Soylu, asgari ücret azalıyor mu sorularını ve merak edilenleri yanıtladı:

Asgari ücretin yeniden düzenlenmesi üzerine yapılacak olan çalışmanın Maliye bakanı ve sendikalarla da durumu değerlendireceklerini ifade etti.

Asgari ücret çalışanlarının, belirli bir dönemden sonra vergi dilimine girecek oluşları nedeniyle kaynaklanan bu problemin çözüme kavuşturulması bekleniyor. Ancak asgari ücretlerde 70 TL gibi bir azalışa geçilmesi de bekleniyor.

Ağustosda Kararlaştırılacak

Maliye bakanı, sendikalar ve Soylu yapılacak olan çalışmanın Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan çalıştayda konuşulacağını belirterek, bu tarihlerde yapılacak olan çalışmayla netlik kazanacağını da ifadelerine ekledi. Ancak, tespit komisyonu tarafından gelen bir işarete göre hesaplanan marj üzerinden 70 TL’lik bir azalışın olması gerektiği yönünde bildirimler de mevcut.

Eğer asgari ücrette bahsi geçilen 70 TL’lik azalış gerçekleşirse asgari ücret 1230 TL limitine indirgenmiş olacak.

About isbilgisi

Check Also

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler Dikkat!

Özel Güvenlik görevlilerinin daha profesyonel hale gelmesi için bazı değişiklikler yapılıyor. Güvenlik görevlilerinin aldığı temel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir