Anayasa Değişikliği 2.Tur Görüşmelerinde Kabul Edilen Maddeler

Anayasa Değişikliği 2.Tur Görüşmelerinde Kabul Edilen Maddeler

Anayasa Değişikliği 2.Tur Görüşmelerinde Kabul Edilen Maddeler

Anayasa Değişikliği 2.Tur Görüşmelerinde Kabul Edilen Maddeler

19 Ocak 2017 Perşembe 09:12
Anayasa Değişikliği 2.Tur Görüşmelerinde Kabul Edilen Maddeler

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda anayasa değişikliği görüşmelerinin 2.turunda  7 madde kabul edildi. Anayasa değişikliği teklifinde 2.tur oylamalarında 7.madde 340 ''evet'' oyu ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi. Oylamada 484 milletvekili oy kullanırken, 7. madde için 136 ret, 3 geçersiz, 4 boş, 3 çekimser oy kullanıldı. Anayasanın ''TBMM'de seçim dönemi'' başlıklı maddesi ''TBMM ve Cumhurbaşkanının seçim dönemi'' olarak değişiyor.

TBMM seçimleri artık 4 yılda değil, 5 yılda bir yapılacak ve Cumhurbaşkanı seçimleri de TBMM seçimleri gibi 5 yılda bir olacak ve seçmenler iki seçim için aynı gün sandığa gidecek. Süresi biten milletvekili yeniden seçilme hakkına sahip olacak. Cumhurbaşkanı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylama yapılacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin görev ve yetkileri; "kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek" olarak sırasıyla yer alıyor.Cumhurbaşkanı; 40 yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilecek. Cumhurbaşkanı en fazla iki kez seçilebilecek.

Anayasa 1.maddesine göre;

TBMM Genel Kurulunda anayasa değişiklik teklifinin ikinci turunda 1. madde 345 oyla kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinin ikinci turu devam ediyor. Anayasa değişiklik teklifi ikinci turunda 1. madde oylamasına 486 milletvekili katıldı. 1. madde 345 kabul, 140 ret oyu alırken, 1 boş oy kullanıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin birinci maddesine göre, Anayasa'nın "yargı yetkisi" başlığında değişikliğe gidilecek.

Buna göre, yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hüküm, "bağımsız ve tarafsız" mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değişecek

Anayasa 2.maddesine göre;

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ikinci maddesi ile milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak.

Anayasa 3.maddesine göre;

Maddeye göre, milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e indirilecek. "Askerlikle ilişiği olanlar" milletvekili adaylığına başvuramayacak.

Anayasa 4.maddesine göre;

4. madde, cumhurbaşkanı ve parlamento seçimini birleştiriyor.

Anayasa 5.maddesine göre;

Beşinci madde Meclis'in görev ve yetkilerini yeniden düzenliyor.

Anayasa 6.maddesine göre;

6. madde ile "Gensoru" TBMM'nin denetleme yetkisinden çıkarılacak.

Anayasa 7.maddesine göre;

7. madde ‘Cumhurbaşkanının Adaylığı ve Seçimini' düzenliyor.

Gelişmelerden Anlık Olarak Haberdar Olun!

Gündem haberleri, Ekonomi haberleri, personel alım ilanları, kamu personeli alım ilanları, özel firmalar personel alım ilanları ve önemli ekonomi haberlerine anlık olarak haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz olarak İŞ BİLGİSİ mobil uygulamamızı indirebilirsiniz.

Android uygulamamızı indirmek için>> TIKLAYIN.

 

Son Güncelleme: 20.01.2017 11:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.