Home / Gündem / Ambulans İçin 12 Saniyeniz Var

Ambulans İçin 12 Saniyeniz Var

Yeni kanun ile artık ambulanslara 12 saniye içerisinde yol vermeyen sürücülere ceza kesilecek.

Ambulans İçin 12 Saniyeniz Var

Yeni kanun ile artık ambulanslara 12 saniye içerisinde yol vermeyen sürücülere ceza kesilecek.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada Türkiye’de Acil Sağlık Otomasyon Sistemi (ASOS) için çalışmalar başlattığını söyledi. Bu akıllı sistem sayesinde hastanın geçmiş hastalık bilgilerine kadar birçok bilgi önceden bilinebilecek. Böylece acil bir müdahale yapılması gerekirse ya da farklı bir tedavi uygulanması gerekirse, tüm önlemlerin alınması için böyle bir sistem getirildi. Özellikle sağlıkta bir reform olacak bu uygulama sayesinde ölümlerde ciddi bir düşüş olacaktır.

ADRES İSTEMEYE SON

Acil Sağlık Otomasyon Sistemi (ASOS) sayesinde artık 112’yi arayanlardan adres istenmeyecek. Arayan kişinin yeri anlık olarak harita üzerinden tespit edilip en yakın ekip gönderilecek. Böylece vakit kaybetmek ile uğraşılmadan anında en yakın ekip gönderilmiş olacak.

AMBULANSA YOL VERMEYENE CEZA

Yeni gelişmeler ile ambulansın önüne ve arkasına kameralar koyulacak. Ambulans sinyal verdikten sonra 12 saniye içerisinde yol vermeyen sürücülere kanun gereğince 80 TL para cezası kesilecek. Ambulanslara yol verilmesini daha fazla artırmak amacı ile yapılan çalışmaların devam etmesi ve yeni gelişmelerin kısa zaman sonra gelmesi ise beklenen en büyük yenilikler arasında yer almaktadır.

About isbilgisi

Check Also

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler Dikkat!

Özel Güvenlik görevlilerinin daha profesyonel hale gelmesi için bazı değişiklikler yapılıyor. Güvenlik görevlilerinin aldığı temel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir