AB ile Türkiye Arasında Neler Oluyor?

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yaşanılanları sizler için derledik. AB tarafından Türkiye'ye olumlu bir tutum var.

AB ile Türkiye Arasında Neler Oluyor?

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yaşanılanları sizler için derledik. AB tarafından Türkiye'ye olumlu bir tutum var.

29 Nisan 2017 Cumartesi 02:19
AB ile Türkiye Arasında Neler Oluyor?

Türkiye, Avrupa Birliği yolunda emin adımlarla ilerliyor. Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yaşanılanları sizler için derledik. AB tarafından Türkiye'ye olumlu bir tutum var. 

Federica Mogherini Ne Dedi?

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Türkiye istiyorsa kapı açık. Aramızda görmekten memnun oluruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ne Dedi?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Ben bu olumlu havayı gördüm, hatalarını anladıklarını da gördüm, eğer samimilerse" dedi.

AB vakit kaybetmeksizin Türkiye ile müzakerelere devam etmek istediğini belirtti.

AB tarafından yapılan açıklamada refarandum sonuçlarının tanındığı belirtildi. Konuşmada: "Türkiye de dahil olmak üzere her ülkenin kendi yönetim sistemini belirleme konusunda egemenlik hakkına saygı duyuyor ve bunu tanıyoruz. Türkiye de bunu anayasa değişiklikleriyle referandum aracılığıyla yaptı. Bazı itirazlar olduğunun farkında olmakla birlikte referandum sonuçlarına saygı duyuyoruz. Anayasa değişikliklerinin, Venedik Komisyonu tavsiyeleri ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemleri çerçevesinde uygulanmasını umuyoruz. Anayasa değişikliklerinin en üst düzeyde ulusal birlik ve kapsayıcılık arayışı içinde, Türk yetkililer tarafından, referandumda kaybeden taraf da dahil olmak üzere,  tüm siyasi pozisyonlara saygı gösterilerek uygulanmasını umuyoruz." denildi.

Konuşmada Türkiye ile müzakerelerin devam ettirilmek istenildiği belirtildi.

Son Güncelleme: 29.04.2017 16:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol