5 BAKANLIĞA ATAMA YAPIN ÇAĞRISI

18 Mayıs 2015 Pazartesi, 19:50

Ülkedeki mezun sosyologların işe istihdamı konusunda 5 tane bakanlığa çağrı yapıldı.

5 BAKANLIĞA ATAMA YAPIN ÇAĞRISI

Ülkedeki mezun sosyologların işe istihdamı konusunda 5 tane bakanlığa çağrı yapıldı. Ülkede yok sayılan ve görülmeyen sosyologlar 5 bakanlık için atama yapılmasını istiyorlar. Bir dizi açıklama yapan sosyologlar, kendi branşlarını bazı bakanlıklarda rahatlıkla yapabileceklerini ifade ediyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda Adalet Bakanlığı sosyologların Ceza Evi Müdürlüklerindeki istihdamına sağlamıştı. Yine birçok uygulama sosyologlar için yapılmış ve ortaya koyulmuştu. Fakat yine de Türkiye’nin sosyolog yerleştirmede karnesinin düşük olduğunu söyleyen ve bu duruma parmak basan mezunlar atama yapılması için hem bu atamayı örnek gösterirken hem de dünyadaki örneklerini sunuyorlar. Sosyolog bölümlerinin iş istihdamı konusunda sıkıntılar yaşanması sebebi ile gelecek nesillerinde bu bölümü tercih etmemesi bu mesleğin çürümesine ve azalmasına neden oluyor.

Sosyologların atama yapmasını istedikleri bakanlıklar ise şu şekilde:

ADALET BAKANLIĞI,
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI,
SAĞLIK BAKANLIĞI,
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI,
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI.

Tüm bu yukarıda verilmiş olan bakanlıklar, kendi bünyelerinde sosyolog alımı yapabilecek seviyede olup, alımların yapılmadığı iddia ediliyor. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na çağrıda bulunan sosyologlar, kendilerinin hastaneler ve sağlık kuruluşlarında çalışabileceklerinin de altını çiziyorlar. Bir diğer yandan öğrenciler üzerinde de araştırma yapan sosyologlar Milli Eğitim Bakanlığına da atama yapılması yönünde açıklamalar yaptılar. Toplu şekilde imza verecek olan sosyologlar, ilerlediğimiz günlerde seslerini daha fazla duyurmaya çalışacaklar.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.