2016 Yılı Çalışma Hayatında Neler Olacak?

05 Ocak 2016 Salı, 11:55
2016 Yılı Çalışma Hayatında Neler Olacak?

2016 Yılında Taşeron İşçileri ve Asgari Ücret Gibi Çalışma Hayatları Nasıl Olacak? İşte detaylar…Gerek 64. Hükümet’in 2016 Eylem Planı’ndaki maddeler, gerekse de Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları, 2016’nın çalışma hayatı ve çalışanlar için hareketli olacağını gösteriyor.

Seçim vaatleri kapsamında SSK ve BAĞKUR emeklilerinin maaşlarına 1 Ocak’tan itibaren aylık 100 lira seyyanen zam yapan, asgari ücreti 2016 için net bin 300 liraya yükselten AK Parti’nin, çalışma hayatının diğer konularında da adım atması bekleniyor. Eylem planında Devlet Memurları Kanunu ile kıdem tazminatı sisteminde değişiklik yapılacağına yer veren hükümet, “asıl iş”i yapan taşeron işçilerin de kamuda istihdamını sağlamak istiyor.

GÜNDEM YOĞUN TAŞERON İŞÇİLER ÖN PLANDA

Devlet Memurları Kanunu’ndaki düzenlemeyle kamu personel rejimini günün koşullarına uyarlamayı ve statü karmaşasını ortadan kaldırmayı planlayan hükümet, kıdem tazminatında da sosyal tarafların görüşlerine başvurarak her işçinin kıdem tazminatını alacağı sisteme geçmenin zeminini arıyor. “Asıl iş”i yapan taşeron işçileri kamuda istihdam etmek isteyen hükümet, ilk olarak “asıl iş” ve “yardımcı iş”leri belirleyerek, söz konusu vaat kapsamında somut adımlar atmak istiyor. Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.