15 Bin Polis Kadrosu Açılabilir

17 Mart 2016 Perşembe, 13:08

Meclise yeni bir kanun tasarısı sunuldu. 15 Bin Polis Kadrosu Açılabilir

Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yeni bir kanun tasarısı sundu. Bu kanun tasarısına göre 15 bin polis kadrosu açılabilir. Ülkenin güvenliğini, bütünlüğünü, bölünmezliğini ve milletin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk kuvvetlerinin sayısının artırılması yönündeki kanun tasarısı şuan meclise sunulmuş durumda.

Sunulan kanun tasarısıyla birlikte açılması planlanan 15 bin polisin, devletin, milletin birlik ve beraberliğine katkıda bulunmak, güvenliğini sağlamak amacıyla düşünüldüğü belirtildi.

Yapımına başlanacağı takdir de ise taşrada 10.296 ve merkezde 1153 olmak üzere toplamda 11 bin 449 kişilik polis memuru kadrosunun açılması planlanıyor.

Bahsi geçen kanun tasarısının okullardan mezun olacak öğrenciler ve genç nüfusun analizleri ile ortaya çıkarıldığı da belirtiliyor. Çünkü 14.528 Polis Meslek Yüksek Okulundan mezun olan öğrenci ve Polis Meslek Eğitim merkezlerinde 11 bin olmak üzere, belirtilen sayılar doğrultusunda yetersiz kalınabileceği ön görülüyor.

Ayrıca asayiş, özel hareket ve çevik kuvvet birimlerinde yaşanan ihtiyaç nedeniyle de bir artırıma gidilmesi söz konusu olarak belirtildi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yaşanan üzücü olaylar, sınır problemleri ve diğer siyasi problemler dolayısıyla yaşanan bu ihtiyacın da belirtilen yöntemler ile kapatılması amaçlanmakta.

Belirtilen bölgelerde yaşanan üzücü durumlar nedeniyle de bölgenin ihtiyacı olan kolluk kuvvetlerinin temini noktasında da büyükşehirlerden ve merkezi yerlerden kolluk kuvveti takviyesinin yapıldığı, dolayısıyla mutlaka özellikle asayiş başta olmak üzere çevik kuvvet ve özel harekat kuvvetlerine ihtiyaç olduğu belirtilmiştir.

Ahmet Yasin KÜÇÜKSAKAL | isbilgisi.comYorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.