Avrupa’dan Sert Tepki Geldi

Birliğin intеrnеt sitеsindеn yаpılаn аçıklаmаdа, 2026’dаn itibаrеn Dünya Kupası’nda 32’dеn 48’е çıkаrılаn takım sаyısının sоrgulаnmаsı gеrеktiği vurgulаnаrаk, “32 tаkımlı formatın dеğişmеsindе hiçbir fаydа görmüyоruz.

Kupаyа dаhа 9 yıl оlmаsınа rаğmеn böylеsinе önemli bir kararın kimsеyе dаnışılmаdаn bu kаdаr аcil аlınmаsı şаşırtıcı. “ifаdеlеrinе yеr vеrildi.

Açıklаmаdа, kararın gеlеcеktе pişmаnlığа nеdеn оlаbilеcеği bеlirtilеrеk, “Bu kararın spоrtif nеdеnlеrdеn ziyаdе pоlitik bаskılаrdаn dоlаyı аlındığı аnlаşılıyоr. Birliğimiz, bu аyın sоnundа düzеnlеnеcеk yönеtim kurulu tоplаntısındа yeni formatın dоğurаcаğı sоnuçlаrı dеtаylı bir şеkildе incеlеyеcеk. “dеğеrlеndirmеsindе bulunuldu .

FIFA Kоnsеyinin оy birliğiylе kаbul еttiği Dünya Kupası’nda yeni stаtü dоğrultusundа, üçеrli 16 gruptа mücadele еdеcеk 48 tаkımdаn 32’si, üst tura yüksеlеcеk. Bu аşаmаdаn sоnrа еlеmе usulü mаçlаrа gеçilеcеk .

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan Adil Öksüz Açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yılbaşı gecesi hayatını kaybetmesine neden olan 39 kişiyi katleden saldırgan Abdülkadir Masharipov’un yakalanmasıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu. ‘Bütün imkanları seferber ederek, kameralardan tutun dijital verilere kadar en ince detayına kadar değerlendirmek suretiyle teröristi adeta izlerine baka baka takip ettiler ve neticede yakaladılar. Bu, polis teşkilatımızın büyük başarısıdır.’diye belirtti

Adalet Bakanı Bozdağ, 15 Temmuz Darbe Girişiminde önemli rol oynayan Adil Öksüz ile ilgili bazı sorulara da yanıt verdi ve konuşmalarına şöyle devam etti; Ortaya çıkan deliller gösteriyor ki Adil Öksüz, darbe teşebbüsünde kilit rol oynayan isimlerden birisi. Elde edilen veriler önemli bir aktör olduğunu gösteriyor. Adil Öksüz bu kadar saklanma becerisine sahip bir insan değil, onun birileri tarafından saklandığını düşünüyorum diye belirtti. Adil Öksüz’ün yurt dışına kaçmayı başarabildiğini sanmıyorum hatta ihtimal bile vermiyorum. Ama eninde sonunda Türk polisi veya jandarması, güvenlik güçlerimiz, halkımızın da desteğiyle Adil Öksüz’ü saklandığı inde bulacak, onu da yargıya teslim edecektir.

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili sorularında ise Bozdağ, sistemin zorunlu sonucu, hangi seçime giderseniz gidin seçimin sonunda birisi iktidar olacak belkide güçlü iktidar olacak, iktidar yetkisini ise tabiki halktan alacak. Bu nedenle Türkiye’nin geleceği bakımından bunun bizler için son derece büyük önemi var. Bugün Türkiye’de çift başlılıktan kaynaklanan sorunları yaşamıyor görünebiliriz ama geçmişe dönüp baktığınızda yürütmenin çift başlı olması çok büyük tartışmalara yol açtı.” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel kurulunda anayasa değişiklik teklifinin 2.turunda yapılan görüşmelerin başlayacağını hatırlattı. “Bunun 340 ile 347 arasında bir oyla geçeceği şeklinde bir kanaatim var, ikici turda herhangi bir olumsuzluk beklemiyorum.” diye belirtti. Adalet Bakanı Bozdağ, “CHP, ‘İlk 4 madde değiştiriliyor’ diye argümanlar kullanıyor, resmen yalan söylüyorlar ve Milletin gözünün içine bakarak yalan söylüyorlar. Bu maddeleri doğrudan değiştiren hüküm olmadığı gibi dolaylı değiştiren hüküm de, zayıflatan hüküm de yok.” diye sözlerini bitirdi.

Gelişmelerden Anlık Olarak Haberdar Olun!

Gündem haberleri, Ekonomi haberleri ve önemli tüm haberlerden anlık olarak
haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz olarak İŞ BİLGİSİ mobil uygulamamızı indirebilirsiniz.

Android uygulamamızı indirmek için>> TIKLAYIN.

Beklenilen Torba Tasarı Yasası Kabul Edildi

Tasarı ile genel olarak yatırım ortamının iyileştirilmesinin, işlem maliyetlerinin düşürülmesinin işletmelerin büyümelerinin teşvik edilmesi suretiyle yatırım, üretim ve istihdamın artırılmasının ardından 2017 takvim yılında ve imalat sanayiinde yapılacak yatırım harcamalarında uygulanmak üzere mevcut destek unsurlarının güçlendirilmesinin, denizcilik sektörünün gelişmesinin ve yabancı bayraklı gemi ve yatların Türk bayrağına geçmesinin teşvik edilmesinin amaçlandığı belirtilmektedir.

Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Emekli ikramiyesine hizmet süresinin 30 yıllık sınırın anayasa mahkemesinde iptal edilmesidir. Bu karar gereğince açılan davalarda ise mahkemelerin söz konusu kararın geriye ilerleyeceğine dair karar vermesi üzerine tasarının 1.maddesiyle 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı kanununa geçici bir düzenleme yapılacaktır.

30 yılı aşan her tam hizmet yılı için 50 liradan az olmamak üzere, görevlerinden ayrıldıkları tarihteki emeklilere esas aylık unsurları üzerinden aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayılar ve emekli ikramiyesi ödenmesine esas hükümler dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesinin, kendilerinin veya hak sahiplerinin yasanın yürürlüğe girdiği tarihi takip eden bir yıl içinde başvuruda bulunmaları şartıyla 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren üç ay içinde, varsa kalan kısmı ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle takip eden yılın aynı ayı içinde ödenecek. Düzenleme yürürlüğe girmiş olduğu tarihten önce başvurularını yapıp dava açmamış olanların başvuruları tasarının yürürlüğe girdiği tarihte yapılmış olacak. Ödeme yapılacak olan ikramiyeler kesinlikle 100 liranın altında olmayacaktır.

Tasarıda yer alan maddelerden her biri ayrı ihtisas komisyonunun çalışma alanına giren ve tüm detaylarıyla uzun uzun görüşülüp tartışılması gereken düzenleme konularıdır. Bağlama kütüğüne kaydedilen gemi, deniz ve iç su araçlarının yıllık vize harçları kaldırılacak. Ayda en az bir kez toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yılda en az 8 kez toplanacak. Para Politikası Kurulu toplantıları, başkanın çağrısı üzerine yapılacaktır.

Katma değer vergisi kanununda eklenen geçici maddelerde Belediyeler ve İl Özel İdarelerinin taşınmaz satışları, teslimleri, katma değer vergisine tabi tutulmayacak. Belediyeler ve İl Özel İdarelerin taşınmazları satmalarında ki “2 yıl ellerinde tutma” şartı kaldırılacak. 50 milyon lira ve üzerindeki sabit yatırım tutarı olanlara, yılın 6 aylık dilimlerinde yüklenilen KDV, 6 ayı takip eden bir yıl içinde, daha düşük sabit yatırım tutarı olanların yıl içinde yüklenilen ancak indirilemeyen KDV ise ertesi yıl iade edilecektir.

Torba Tasarısı Tam Metnini Görüntülemek İçin TIKLAYIN.

Gelişmelerden Anlık Olarak Haberdar Olun!

Gündem haberleri , Ekonomi haberleri, Kamu personeli alım ilanları, özel firmalar personel alım ilanları ve önemli ekonomi haberlerine anlık olarak haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz olarak İŞ BİLGİSİ mobil uygulamamızı indirebilirsiniz.

Android uygulamamızı indirmek için>> TIKLAYIN.

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İsteyenler Dikkat!

Özel Güvenlik görevlilerinin daha profesyonel hale gelmesi için bazı değişiklikler yapılıyor. Güvenlik görevlilerinin aldığı temel eğitime bir de alan eğitimleri eklenecek. 


Güvenlik Servisleri ve Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) Başkanı Murat Kösereisoğlu, konu ile ilgili:
“Şu anda silahlı ve silahsız olmak üzere iki tip sertifika var. Alan eğitimlerin sonucunda sertifikalarda da, ehliyetlerde araç kullanımı için yer alan harfler gibi ayrımlar olabilecek.O sertifikanızla siz markette de, limanda da, bankada da, spor karşılaşmasında da çalışıyorsunuz. Oysa bunların hepsinin birçok başka derinlikleri var. Toplumsal hareketleri okuyabilmek, anlayabilmek için belki o tip eğitimler yapmak lazım” diye konuştu. Sadece havalimanlarında ayrı bir eğitim olduğunu ifade eden Kösereisoğlu, “Ancak bu eğitimler alındıktan sonra havalimanında çalışabiliyorsunuz.” dedi.Kösereisoğlu, yaşanan üzücü olaylardan sonra sektöre talebin %10 arttığını söyledi.

Bedelli Askerlik Hakkında Çok Önemli Açıklama!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bedelli askerlik ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Askerlik kısalacak mı sorularından sonra gelen gündemin en önemli konularından olan bedelli askerlik konusu açıklığa kavuştu.

Fikri Işık, son zamanların en çok dikkat çeken konusu olan bedelli askerlik için “Eğer savunma reform konseptinin sonucunda Türkiye’nin diyelim ki 500 bin asker yerine 400 bin askerle savunmasına ikame edilebilir denilirse, o zaman bu konular gündeme gelebilir” dedi. 

Henüz bedelli aserlik konusunun gündemde olmasını doğru bulmayan Savunma Bakanı şöyle konuştu;

“Şu anda bedelli askerlik gündemde değil. Şu noktada söylüyorum, bugün bedelli askerlik çıkaralım, altı ay sonra, bir sene sonra bedelli askerlik çıkaralım. Bu yaklaşım doğru bir yaklaşım değil. En temel yaklaşımımız şu olmalı, yeni savunma konsepti hayata geçtiğinde türkiye’nin asker ihtiyacı, niteliği belli olacak. Eğer savunma reform konseptinin sonucunda Türkiye’nin diyelim ki 500 bin asker yerine 400 bin askerle savunmasına ikame edilebilir denilirse, o zaman bu konular gündeme gelebilir. Bir taraftan terörle mücadele ediyoruz, hain terör örgütünün elemanlarını temizliyoruz, DAEŞ gibi terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. İkide bir bedellinin gündeme getirilmesi bizim açımızdan uygun değil. “

www.isbilgisi.com 

Şehit Aileleri Atama Tarihi Beklemek Zorunda Kalmayacak

Şehit aileleri yapılan atamalarda sahip oldukları eğitimler gereğince hak ettikleri mevkilerde göreve yerleşebilecek.

Şehit aileleri yapılan atamalarda sahip oldukları eğitimler gereğince hak ettikleri mevkilerde göreve yerleşebilecek.

Şehit ailelerinin yaşadığı sıkıntıların ortadan kalkması için Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele ile gelen Olağanüstü Hal kapsamında (OHAL) Şehit aileleri bürokrasisinde düzenleme sağlandı.

23 Temmuz’da yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden bütün vatandaşların , terörle mücadele de  hayatını kaybeden şehitlerimiz gibi şehit sayılacaktır ve yakınlarının’ da  ‘’ kamuda iki istihdam ‘’ ‘’ faizsiz konut kredisi ‘’ ve ‘’ ücretsiz ulaşım ‘’ gibi olanaklardan yararlanabileceklerdir.

27 Temmuz KHK ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının öncülüğünde yürütülen şehit ailelerinin atama dönemi beklemesi kararı da Şehit ailelerinin sıkıntılarını gidermede hayata geçen düzenlemeler arasında yer almıştır. 

Şehit Aileleri Hangi  Kadrolara Atanacak ?


Bu düzenleme ile KHK Kapsamında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nda iki değişikliğe gidildi .

Kanunun ek birinci maddesinde yer alan 6 fıkrasında yapılan değişiklikte Şehit yakınlarından özellikle orta öğretim ve yükseköğretim mezunu olanların eğitim düzeyinin hak ettiği pozisyona getirilmeleri sağlanmış oldu hak sahiplerinden ilköğretim ve orta okul mezunu olanlar ise hizmetli ünvanı taşıyan kadrolara yerleştirilmesi düzenlenmiştir.

KHK Düzenlemesinde “Hak sahiplerinden ilköğretim, ortaokul, ilkokul mezunu olanların hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlara; ortaöğretim ve yükseköğretim mezunu olanların, atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanın 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alması koşuluyla ihraz etmiş bulundukları unvanlara, bunların dışında kalan ortaöğretim ve yükseköğretim mezunlarının ise memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atama teklifleri Devlet Personel Başkanlığınca yapılır. İşçi kadrolarına yapılacak atama teklifleri sürekli işçi unvanlı kadroya yapılır.”  ibaresi  yer aldı.

Terörle Mücadele Kanunu’nun ek birinci maddesinde yapılan bir değişiklikte kanunun 7. Fıkrası tamamen  yürürlükten kaldırıldı ve yılda iki kez uygulanan şehit yakını atamaları ,Şehir ailelerinin sıkıntı yaşamaması ve mağdur olmaması için bu tip süreler beklemeye gerek kalmadan yapılması sağlandı.

Düzenlemede ‘’ Her yılın mart ve eylül aylarının son gününe kadar ‘’ ve ‘’ kırk beş gün içinde ‘’ ibareleri kaldırıldı ve yerine her yılın ocak ve temmuz aylarının son gününe kadar Devlet Personel Başkanlığına (DPB) iletileceği hükmü yer aldı . 

DPB ‘ nin atama tekliflerini bu hükümleri baz olarak yapacağı ve talep yetersizliği halinde Başbakanlıkça resen atama teklifi yapılacağı ifade edildi .

 KHK ‘ nın öncesinde yer alan vatandaşlar için ise ‘’ geçici 15. Madde ‘’  ile bu maddenin yürürlük tarihinden önce kanunun ek birinci maddesi kapsamında göreve başlayan vatandaşlar için de ‘’ Devlet Personel Başkanlığı tarafından atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki cetvellerde yer alanlar, bu unvanlara ilişkin kadro veya pozisyonlara kamu kurum ve kuruluşlarınca sınava tabi olmaksızın atanırlar. 

İhraz etmiş bulundukları kadroların atandıkları kamu kuramlarında olmaması halinde ilgililer asli memurluğa atandıktan sonra bir defaya mahsus olmak üzere diğer kanunlarda yer alan herhangi bir kontenjan sınırlamasına tabi olmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanabilir.” düzenlemeleri getirildi.

Mültecilerle Avrupa'ya Kaçmak İsteyen Terörist Yakalandı

INTERPOL tarafından aranan terörist yakalandı. Mültecilerle Avrupa‘ya Kaçmak İsteyen Terörist Yakalandı

INTERPOL tarafından aranan terörist bir teröristle beraber, İzmir’in Dikili ilçesinden Yunan adalarına kaçmak isterken yakalandı. Zaman zaman İzmir’den Yunan adalarına geçmeye çalışan mülteciler yakalanıyordu ancak, bu seferki hayli şaşırttı. Yine İzmir’den Yunan adalarına geçmeye çalışan mülteci botunu açıkta yakalayan sahil güvenlik ekipleri, farkında olmadan içlerindeki INTERPOL tarafından kırmızı bültenle aranan bir teröristi de yakaladılar.

Teröristler mültecilerin arasına karışıp, Avrupa’ya sızmaya çalışıyorlar.

Teröristler Avrupa’ya kaçmaya çalışan mültecilerin arasına karışarak, onlarla birlikte Avrupa’ya sızıyorlar. Onlar için de son derece uygun olan bu yöntem de artık çürütülmüş oldu. Bir çok mültecinin de bu noktada haberdar olduğu ancak bir durum var. Geri alım anlaşması. Yani gitseler dahi tekrar geri çıkmak durumundalar. O yüzden bilinçsizce yapmaya çalıştıkları o kaçış planları bütün mültecilerin yaşamlarının sonu oluyor. Ya botları batıyor, ya kaza oluyor, ya da öldürülüyorlar. Tam da buradan hareketle özellikle mülteci geçişlerine engel olmaya çalışan emniyet  güçleri ve kolluk kuvvetleri eşi benzeri görülmeyen bir operasyonla INTERPOL tarafından kırmızı bültenle aranan bir teröristi ve başka bir teröristi daha yakaladı.

Mültecilerle Avrupa’ya kaçmak isteyen terörist yakalandı, mülteci sorunu tekrar gündeme geldi. Mültecilerin Avrupa’ya kaçışlarını engellemek amacıyla bir çok kolluk kuvvetini ve askeri de sürekli olarak belirtilen bölgelerde görevlendirmiş durumda. Ayrıca yetkililer konuyla alakalı olarak tüm çalışmaların hız kesmeden devam edileceği bilgisini verdi.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com

İngiltere Gazetesi The Independent Kapanıyor

Mart ayında son baskılarını çıkaracağını duyuran gazete kapandı. İngiltere Gazetesi The Independent Kapanıyor

İngiltere basınının önemli gazetelerinden birisi olan The Independent kapanma kararını açıklamıştı. Mart ayında son sayılarını yayınlayacağını bildiren gazete, kapandı. Bundan sonraki yayın hayatına dijital dünya üzerinden devam edecek olan The Independent, tüm Dünya basını için önemli bir yayın organıydı.

Kuruluşundan itibaren izlediği politika ve tarafsız basın anlayışıyla son derece takdir edilmekteydi. Hatta geçtiğimiz günlerde ülkemizde meydana gelen hain terör faaliyetleri sonrası, neden Ankara olamadınız sloganıyla tüm Dünya’yı kendini sorgulamaya yöneltmişti.

Gazete yayınladığı yazıda, Dünya’nın her yerinde meydana gelen olaylar evrensel sorunlardır. Bazı kitleleri veya bölgeleri ilgilendirir mottosunun yıkılıp, insanlık ve insan hakları için ortak noktada buluşulması gerektiği çağrısını yaparken, Charlie oldunuz, Hrant oldunuz, neden Ankara olamadınız sloganıyla da oldukça gerekli ve yerinde bir paylaşımda bulunmuştu.

Bu çağrısının ardından ülkemiz basınına yansıyan bu yayın, ülkemizde de hayki takdir toplamış, gazeteciliğe olan bakışı değiştirmişti.

Ancak günlük tirajı 40-41 bin civarlarına kadar gerileyen gazetenin sonu kapatılmaktan öteye gidemedi. Kağıt üstünde devam etmeyecek, ancak dijital Dünya’da aynı işi, aynı şekilde yapmaya devam edecek. İngiltere gazetesi The Independent kapanıyor, dijital dünyada okuyucularıyla buluşuyor.

Independent, son baskısında hatıra dolu bir çok haberi ve yayınını da eklemiş durumda. Ayrıca ülkemizdekinin aksine The Independent kendi ülkesinde kağıt baskıyı bırakıp dijital dünyaya geçiş yapan ilk ulusal gazete olmakla da tanınacak.

Belçika Basınından Erdoğan’a Fatih Sultan Mehmet Benzetmesi

Belçika basın organları Erdoğan’ı Fatih Sultan Mehmet‘e Benzettiler. Belçika Basınından Erdoğan’a Fatih Sultan Mehmet Benzetmesi

Brüksel‘de meydana gelen patlamalar sonrası gündem halen aynı süratle işlemeye devam ediyor. Belçika ve Dünya basınında geniş yer bulan Brüksel’de iyi ayrı noktada gelen terör faaliyetlerine karşılık tüm Dünya ülkeri ve Türkiye başta olmak üzere destek mesajları iletilmişti.

Ancak Türkiye yaptığı bir açıklama ile bir anda Dünya’nın gündemine oturmuş, soru işaretlerinin oluşmasına yol açmıştı. Hatta bu konuşmaların ardından ülkenin İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı istifa etmiş, ancak hükümet bu istifaları kabul etmemişti. Göstermelik de olduğu düşünülen  bu istifaların ardından gözler yine ülkemize çevrilmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar gündeme şok etkisi uygulamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terör faaliyetlerini gerçekleştiren teröristlerden birinin daha önce Gaziantep’te yakalanıp sınır dışı edildiği bilgisinin paylaşılması, gündemdeki şoke etkisini artırmıştı. Hatta konuyla alakalı Belçika ve Hollanda hükümetine de gerekli açıklandırmalar yapılmış, şahsın terör faaliyetlerine yönelik işleri hakkında bilgi verilmişti. Gündeme düşen bu konular nedeniyle de Dünya basını uzunca bir süre şaşkınlığını gizleyememişti.

Ancak dün yapılan bir basın toplantısında Belçika basınından Erdoğan’a Fatih Sultan Mehmet benzetmesi geldi. Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerinin Fatih Sultan Mehmetinin İstanbul surlarını döven toplara benzetilmesi de basında geniş yer buldu. Tıpkı Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul surlarını döven topları gibi; ülkemizin yönetim binasının duvarlarını sarstı ifadeleri Dünya basınında gözlerin tekrar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelmesine neden oldu.

Ayrıca Belçika hükümeti de, Türkiye’nin bu yöndeki çağrılarına kulak astıklarını, daha dikkatli olmaları gerektiğini dile getirerek; Türkiye’nin çağrılarını dikkate almalı sıkı çalışmalar yapmalıydık ifadelerini kullandı

YDS Girecekler Yaz Saati Uygulamasına Dikkat

Yabancı Dil Sınavı’na girecekler yaz saati uygulamasına dikkat etmek durumundalar. YDS Girecekler Yaz Saati Uygulamasına Dikkat

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Yabancı Dil Sınavı’na katılacak adaylara yaz saati uygulamasına yönelik yeni bir duyuruda bulundu. Yaz saati uygulamasına geçiş yapılacağı için sınav saatini kaçırmamaları yönünde gerçekleştirilen bu bildiri ile, adayların son bir kez daha dikkatli olmaları gerektiği de ifade edilmiş oldu. Yaz saati uygulaması kapsamında saatlerin bir saat alınacağı zaten belirtilmişti.

Ancak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi son bir uyarı niteliğinde de bunu yarın Yabancı Dil Sınavı’na katılacak adaylara ikaz etmiş oldu. Yaz saati uygulaması ile sınavını kaçırmak istemeyen adaylar, yaz saati uygulamasına dikkat etmeliler.

Saatler ne zaman ileri alınacak?

YDS girecekler yaz saati uygulamasına dikkat. Saatler yarın 03.00 itibariyle 1 saat ileriye alınacak. Yaz saati uygulaması kapsamında yapılan bu uygulama ile adayların bir saat ilerihye almadıkları saat neticesinde sınava yönelik problem yaşayacaklarının bilgisi verildi.

Adayların gece 03.00 itibariyle saatlerini bir saat ileriye alarak 04.00 olarak ayarlaması gerekmektedir.

Ayrıca sınava katılacak adaylar, sınav giriş belgelerini; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin http://www.ais.osym.gov.tr adresinden edinebilmektedirler. Yarın 09.30 da gerçekleştirilecek olan Yabancı Dil Sınavı bir çok dil sınavından oluşacak.

2.5 saat sürecek bu sınavda adaylar; İngilizce, Almanca, Fransızca, Hollandaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Portekizce, Rusça gibi bir çok dil ile sınava tabi tutulacaklar. Ayrıca sınava katılmış olan adaylar sınav sonuçlarını yine ÖSYM’nin resmi web sayfası üzerinden edinebileceklerdir.

Araç Plakalarında Çift Mühürlü Dönem Başlıyor

Terör faaliyetleri sonrası trafikte güvenlik önlemleri artırılıyor.  Araç Plakalarında Çift Mühürlü Dönem Başlıyor

Artan terör faaliyetleri ve özellikle Ankara saldırısında kullanılan sahte ve çift plakalı araçlara karşı tedbirsizlikten dolayı, yeni bir araç plakası dönemi başlıyor. Emniyet Müdürlüğü ve Trafik yetkilileri etkili çalışmalar yürüterek yeni sistem seri numaralı ve mühürlü plakalara geçiş yapılacak.

Yapılacak olan çalışmalarla beraber, trafikte plaka sahteciliği ve terör faaliyetlerine engel olmak amacıyla önemli bir adım atılmış olacak. Burada özellikle Ankara saldırısı ile baş gösteren sahecilik ve çift plaka konusu, ülkemizin diğer illerinde meydana gelmesin veya önlem alınabilsin diye de düşünüldü.

Plakaların üzerindeki çift mühürle ilgili çalışmaların da yürütüldüğü bilgisi verilirken, tüm plakalara çift mühürlü dönem getirileceğinin bilgisi verildi.

Araçların plakaları üzerinde yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte; seri numaraları alındığı ili, aracı, sıra numarasını, sistem üzerindeki diğer bilgilerini ihtiva etmek için kullanılacak. Ayrıca bir çok araçla ve trafik konumuyla alakalı bilgiyi de barındıracak. Seri numarası ikinci bir plaka olarakda düşünülebilir. Sadece mühür formatında olacak. Aynı plaka sistemi ancak; yeni bir mühür ilavesi daha gerçekleştirilmiş olacak. Bu sayede araç plakalarında çift mühürlü dönem başlıyor.

Terör faaliyetlerine karşı tedbir, çözümleme amaçlı da kullanılacak.

Ankara’da düzenlenen hain terör saldırısı sonrası ortaya çıkarılan çift plaka ve sahte plaka yöntemlerine karşılık; çift mühürlü dönemin başlangıcının sinyalleri verilirken, bu çalışmanın terör faaliyetlerinde önlem ve sonuçlandırma noktalarında son derece önemli olduğu bilgisi paylaşıldı. Emniyet ve Trafik yetkililerinin halen çalışmaları devam ederken, çok yakın zaman içerisinde yeni sisteme geçiş yapılacağı bildiriliyor.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com

Karakola 1.5 Tonluk Bombalı Saldırı Yapıldı

Teröristler Bingöl‘ de bulunan karakola 1.5 tonluk bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirdiler. Karakola 1.5 Tonluk Bombalı Saldırı Yapıldı

Bingöl Jandarma Karakoluna, 1.5 ton bomba yüklü araçla hain saldırı gerçekleştirildi. Çok hızlı şekilde yaklaşan otomobili durdurmak isteyen askerleri görünce bombayı patlatan teröristler; 3 askeri şehit etti, 24 askeri de yaraladı. Bombayı patlatır patlatmaz, bir de gizlenerek askerlere ateş açan teröristler uzun süre askerlerle çatıştılar. Patlama o kadar şiddetliydi ki 1km uzaklıktaki yerlerden dahi duyuldu. Çevrede çok büyük çaplı hasar meydana gelirken, oldukça uzakta yer alan benzinliğin dahi camları kırıldı.

Çok şiddetli bir patlamaydı. 1 km ötedeki ev ve işyerleri zarar gördü.

Terör faaliyetini İsveç-Türkiye maçı sırasında gerçekleştiren teröristler; 1.5 tonluk bomba yüklü aracı karakola doğru hızlı şekilde sürmeye başlayınca askerin dur emrini görür görmez kendilerini patlattılar. Bir de gizlendikleri yerden ateş açan teröristler, çevrede büyük çaplı tahribat oluşturdular.  Cehenneme dönen karakol bölgesinden geriye çok küçük parçalar kaldı. Olayın büyüklüğünü bu bile anlatmaya yeterken, 1km ötede yer alan ev ve işyerlerinde meydana gelen hasar da bunu destekler nitelikteydi.

Karakola 1.5 Tonluk bombalı saldırı yapıldı. Saldırı için maç saatini seçen hainler, 3 askeri şehit ettiler. Ayrıca 24 asker de yaralı durumda. Olay sonrası, olay yerinin yıkılan duvarlarını ve çevresini beyaz naylonlar ile çevreleyen askerler, bölgede temizlik ve yapılandırma çalışması başlattılar. Patlamanın şiddetiyle birlikte, karakol binası, gazino bölümü yıkıldı. Ayrıca çevredeki elektrik panoları ve jeneratörlerin de patladığı bilgileri verildi. Askerin bölgede çalışmaları devam ediyor.

Yeni Yasa Yürürlüğe Girdi

Dün geç saatlerde kişisel verilerin korunması yasası çıkarıldı. Yeni Yasa Yürürlüğe Girdi

Son derece önemli bir gelişme olan Kişisel Verilerin Korunması Yasası, dün geç saatlerde yürürlüğe girdi. Çıkarılan bu yasa ile aslında yeni bir reform da yaratılmış oldu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ak Parti Bursa İl Başkanlığı’nda ziyareti sırasında yaptığı konuşmada; global ekonomide 7-8 yıldır oldukça problemli bir dönem geçirildiğine dikkat çekti. Konuyla alakalı olarak; Çin ve Hindistan dışında kalan bir çok ekonominin büyümeyi bırakın, küçülmeye başladıklarını daha gelen veriler sonucunda gözlemleme imkanı buluyoruz. Türkiye bu arada Ak Parti sayesinde yüzde 4 lük bir büyüme sağladı diyen Mehmet Şimşek; Türkiye’nin çevre ekonomilerine de katkısının büyük olduğunu dile getirdi. Ayrıca Avrupa Birliği’nin de 8-9 yıldır bir gerileme süreci içinde olduğunu dile getirdi.

Terör faaliyetlerine yönetilen sorular neticesinde de; ülkemizi bu tarz gerici reform darbeleri ve hain saldırılarla 90 lı yıllara dönüştürmeye çalışıyorlar. Ancak biz ve milletimiz asla buna izin vermeyecektir ifadelerini kullandı. Daimi olarak yenilikçi ve ileriye dönük reform hareketlerini gerçekleştireceklerini de ekledi.

Terör faaliyetlerinin ülkemizin ekonomik açıdan, siyasi açıdan, kültürel açıdan geriye düşürmek faaliyetini amaçladığını bildiren Mehmet Şimşek, ülkemizin Dünya ekonomileri arasında önemli yerlere geldiğini, bundan sonra da gelmeye devam edeceğini dile getirdi. Bu sürecin de etkin sürdürülmesi noktasında, başarılı bir çok projenin ve reformunda yürütüleceği bilgisini veren Mehmet Şimşek, ülkemizi her açıdan güzel bir geleceğin beklediğinin bilgisini verdi.

 

Nabi Avcı Ensar Vakfıyla İlgili Açıklamalarda Bulundu

Milli Eğitim Bakanı çok önemli açıklamalarda bulundu. Nabi Avcı Ensar Vakfıyla İlgili Açıklamalarda Bulundu

Bir kaç gündür gündemi hayli meşgul eden utanç verici olay sebebiyle bir çok polemik ortaya çıkmıştı. Polemiklerden bir tanesi de MEB’in konuya destek verdiği yönündeydi ve olay oradan sonra yargıya intikal ettirilmişti. Konuyla alakalı olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ensar Vakfı’nda yaşanan bu utanç verici hadiseye kişilerin kendilerini hakimin, savcının yerine koyarak yorum yapmasının doğru olmadığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak çalışmalarının devam ettiğini, araştırmaların ve incelemelerin de devam edeceğini bildiren Nabi Avcı; Ensar Vakfı’na yönelik yaşanan utanç verici olayla alakalı olarak şunları söyledi:

Milli Eğitim Bakanlığımızın araştırmaları sürüyor, olay zaten yargı sürecin. Bu noktada kimsenin yorum yapması doğru olmaz, utanç verici ve çok üzücü bir olay. Ancak araştırmalarımız ve incelemelerimiz sürekli olarak devam edecek.

Nabi Avcı Ensar Vakfıyla İlgili Açıklamalarda Bulundu
Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nın sürekli olarak sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde olduğu, işbirliği yapmaya devam edeceği yönündeki bilgileri de paylaşırken; Ensar Vakfı’da bizim çok başarılı işlere imza attığımız ve işbirliği yaptığımız bir sivil toplum kuruluşudur ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na yönelik suçlamaların sorulmasına karşılık olarakda; herhangi bir kişinin, sivil toplum kuruluşuyla arasındaki ilişkiyi bilmeden, bir suçtan ötürü komple camiayı sorumlu tutmak ve suçlamak yerinde olmayacaktır ifadelerini kullanan Nabi Avcı, konunun yargı sürecinde olduğunu da vurguladı.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.comMadenlere Sığınma Odası Zorunluluğu

Resmi Gazete yayınlanan karar doğrultusunda madenlere sığınması odaları oluşturulacak. Madenlere Sığınma Odası Zorunluluğu

Geçtiğimiz yıl meydana gelen Soma faciası ve sonrasında yaşanan problemler nedeniyle; dün Resmi Gazete’de yeni bir karar yayımlandı. Yayımlanan karar doğrultusunda, madenlere sığınma odası getirildi. Olası tehlike durumlarında madenciler buralara geçerek kendi güvenliklerini sağlayacaklar.

Bu sığınaklar bir daha can kayıplarının yaşanmasına da engel olacak. Maden işçilerinin yoğun tehlike ve gaz ortamı içerisinde çalıştıkları biliniyor. Özellikle gaz ve olası çökmelere maruz kalınmaması, kalındığı takdir de arama kurtarma ekipleri gelene kadar hayatta kalabilecek techizata sahip olabilmeleri  veya direk çıkış tünellerine ulaşabilmeleri açısından son derece önemli olan bu yasa ile, maden işçileri de güvenliklerini sağlayabilecekler.

Dün itibariyle Resmi Gazete’de yer alan ve Maden İş Yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği yönetmeliğinin üzerinde değişiklik yapılmasıyla, zorunluluk yürürlüğe konulmuş oldu. Maden işletmecileri bundan sonraki süreçlerde, maden ocaklarında sığınması odaları oluşturmak durumunda kalacak. Aksi takdir de belirtilen yerler ve işletmelerde madencilik faaliyetlerine olanak tanınmayacak. İnsan sağlığını, güvenliğini ve işletmeyi de hukuki açıdan koruma altına almak için önemli bir adım olan bu yönetmeliğin; bir an önce bütün maden ocaklarında uygulanması bekleniyor.

Ayrıca daha önceleri yılda bir defa organize edilen tatbikatların da işleyişinde değişiklikler yapıldı. Bu değişikliğe göre yılda bir defa yapılan tatbikatlar, 6 aya indirilerek güvenlik önlemleri ve acil durumlarla müdahale daha etkin şekilde öğrenilmiş olacak.

Madenlere sığınma odası zorunluluğu getirildi. Yönetmeliğin uygulanışı ve sığınma odalarının yapısı ile alakalı tüm araştırmalar tamamlandığında 6 ay sonra yeni bir tebliğ ile teknik bilgiler de yayınlanmış olacak.