TÜRKİYE NÜFUSU YAŞLANIYOR

11 Mayıs 2015 Pazartesi, 18:10
TÜRKİYE NÜFUSU YAŞLANIYOR

Yapılan son araştırmaya göre Türkiye’nin nüfusu giderek yaşlanıyor.

TÜRKİYE NÜFUSU YAŞLANIYOR

Yapılan son araştırmaya göre Türkiye’nin nüfusu giderek yaşlanıyor. Yapılan son araştırmalarda Türkiye nüfusunun büyük bir çoğunluğunu 65 yaş ve üzerinin oluşturduğuna dikkat çeken TÜİK, 65 yaş ve üzeri olan nüfusun giderek arttığını ve yaşlı bir nüfus profilinin çizildiğini ortaya koyuyor. 65 yaş ve üzerindeki profilin sürekli arttığını ve bu nüfusun 10 yıl içerisinde daha da fazla olacağına işaret eden TÜİK çocuklarda ise azalma görüyor.

ÇOCUK NÜFUSU AZALIYOR

Çocuk nüfusunun azaldığına dikkat çeken TÜİK, çocuk ve genç nüfusun giderek azaldığını ve 2075 yılında yaşlı nüfusun genç nüfusu geçeceğini bildirdi. Eğer doğurganlık hızı bu şekilde devam edecek olursa, yaklaşık 60 yıl içerisinde Türkiye nüfusu genç bir nüfus olmaktan çıkacak.

DOĞURGANLIK ARTMALI

Yıllardır Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği ve tavsiye verdiği üç çocuk önerisi aslında şimdilerde daha fazla önem kazanıyor diyebiliriz. Özellikle doğurganlık oranı düşük olması nedeni ile genç nüfusumuz giderek artıyor diyebiliriz. Doğurganlık hızının 2,1 olması gerektiğine dikkat çeken TÜİK yetilileri, aksi halinde yaşlanan Avrupa ülkelerine döneceğimizin altını çizmeye devam ediyor.Yorum yazın...


isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.