Taşerona Kadro Düzenlemesi Sonbahara Kaldı

Taşerona Kadro Düzenlemesi Sonbahara Kaldı

Taşerona Kadro Düzenlemesi Sonbahara Kaldı

Taşerona Kadro Düzenlemesi Sonbahara Kaldı

10 Haziran 2016 Cuma 14:31
Taşerona Kadro Düzenlemesi Sonbahara Kaldı

Başbakan'ın 700 bin kadro müjdesinden sonra yasa tasarısı beklenmeye başlandı. Yüz binlerce taşeron işçi son aşamaya gelinen bu tasarıyı bekliyor. Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak? Taşeron işçilere hangi şartlarda kadro verilecek? Kadro düzenlemesi nasıl yapılacak?Uzun süredir konuşulan taşeron yasasında son durum. İşçiler merakla o yasa tasarısını bekliyor. İşçiler hangi şartlarda kadroya geçecek? Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek? Ayrıntılar yazımızda...Önce Başbakan'ın 700 bin kadro müjdesi, ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun meclise yasayı sunacağız açıklamasından sonra tasarı beklenmeye başlandı. Ancak şimdilik bir gelişme yok. Meclis 1 Temmuz itibariyle tatile girecek. Taşeron İşçi yasasının tatil sonrasına kalması tahmin ediliyor. Yasanın şu ana kadar ki süre içerisinde meclise sunulamamasının en büyük sebepleri; üzerinde yapılan son değişiklikler ve hükümetin değişmesi.HANGİ İŞÇİLER BU HAKTAN YARARLANABİLİR?


Çıkacak taşeron işçi yasasından faydalanabilecek işçilerin kim olduğu kafalarda soru işareti oluşturuyordu. Yapılan açıklamaya göre özel sektör işyerlerinde çalışan alt taşeronlar yasanın kapsamı dışında kalacak. Taşeron işçi yasasından sadece genel ve özel bütçeli idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları ile bunlara bağlı döner sermayeli idareler, İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlar, özel kanunlarla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları  kapsamında çalışan işçiler faydalanabilecek.

TAŞERON İŞÇİ YASASINDA ARANACAK ŞARTLAR

 -Kurum ve iş açısından kapsamda bulunmak,

-Tasarının TBMM’ye sevk edildiği tarih itibariyle çalışıyor olmak,

-Kapsamdaki idarelerde 1 Kasım itibarıyla çalışıyor olmak,

-Yaş hariç devlet memurluğuna atanmak için öngörülen genel şartları taşımak,

-Emekli aylığı almaya hak kazanmamış olmak,

-65 yaşını doldurmamış olmak,

-Haftalık çalışma saatinin tamamında idareye ait işlerde çalışıyor olmak,

-Dava açma dâhil her türlü haklarından feragat etmek,

-Yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavda başarılı olmak,

-Devletin güvenliğine karşı suçlar ile Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlarla ilgili olarak hakkında herhangi bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak. Taşeron işçi yasasından faydalanabilmek için bu şartların hepsini yerine getirmiş olmak gerekiyor.TAŞERON İŞÇİ YASASI ÇIKINCA NE OLACAK?

– Özel Sözleşmeli Personel unvanlı pozisyona atanacak.

– İhale hak edişlerinin ödendiği bütçe, teşkilat ve birimde istihdam edilecek.

– Bu istihdamın usul ve esasları ile haklar ve yükümlülüklere ilişkin Bakanlar Kurulu kararıyla düzenleme yapılacak.

– Sözleşme dönemi üçer yıllık periyotlar olarak düzenlenecek.

– Sosyal güvenlik yönünden 4/a’lı (SSK) olacak.

– Memur sendikaları kapsamında toplu sözleşme hakkı bulunacak.TAŞERON YASASI TATİL SONRASINA MI KALDI?

Yasaya son halinin verilmesi, üzerinde bir süre çalışılması, Bakanlar Kurulu'nun önüne sunulması ve ardından Meclis'e sevk edilerek, tartılışıp onaylanması önümüzdeki bu yirmi günlük süreçte çok zor görünüyor. Uzmanlar taşeron yasasının tatil sonrasına sonbahara kalacağı yönünde açıklamalar yaptı.Taşeron yasasına dair bir gelişme olduğu an isbilgisi.com olarak tekrar sizlerle paylaşacağız. Son Güncelleme: 10.06.2016 14:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.