Askerlik Süreleri Kısaltılacakmı?

Darbe Girişimi Sonrasında Askerlik Süreleri Kısalıyormu?

Milli Savunma Bakanlığından, “askerlik süresinin kısalacağına” yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında Bakan Fikri Işık‘a dayandırılarak, “askerlik süresinin kısalacağına” yönelik haberlerin yer aldığı belirtildi.

Bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Söz konusu haberlerde Sayın Bakan’ın katıldığı televizyon yayınları referans gösterilerek askerliğin kısalacağı bilgisi verilmektedir. Milli Savunma Bakanı Işık, katıldığı canlı yayınlarda askerliğin kısalacağına dair herhangi bir açıklama yapmamış veya askerliğin kısalacağı manasını taşıyan herhangi bir ifadede bulunmamıştır.”  

Taşerona Kadro Düzenlemesi Sonbahara Kaldı

Başbakan‘ın 700 bin kadro müjdesinden sonra yasa tasarısı beklenmeye başlandı. Yüz binlerce taşeron işçi son aşamaya gelinen bu tasarıyı bekliyor. Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak? Taşeron işçilere hangi şartlarda kadro verilecek? Kadro düzenlemesi nasıl yapılacak?Uzun süredir konuşulan taşeron yasasında son durum. İşçiler merakla o yasa tasarısını bekliyor. İşçiler hangi şartlarda kadroya geçecek? Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek? Ayrıntılar yazımızda…

Önce Başbakan’ın 700 bin kadro müjdesi, ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun meclise yasayı sunacağız açıklamasından sonra tasarı beklenmeye başlandı. Ancak şimdilik bir gelişme yok. Meclis 1 Temmuz itibariyle tatile girecek. Taşeron İşçi yasasının tatil sonrasına kalması tahmin ediliyor. Yasanın şu ana kadar ki süre içerisinde meclise sunulamamasının en büyük sebepleri; üzerinde yapılan son değişiklikler ve hükümetin değişmesi.

HANGİ İŞÇİLER BU HAKTAN YARARLANABİLİR?

Çıkacak taşeron işçi yasasından faydalanabilecek işçilerin kim olduğu kafalarda soru işareti oluşturuyordu. Yapılan açıklamaya göre özel sektör işyerlerinde çalışan alt taşeronlar yasanın kapsamı dışında kalacak. Taşeron işçi yasasından sadece genel ve özel bütçeli idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları ile bunlara bağlı döner sermayeli idareler, İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlar, özel kanunlarla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları  kapsamında çalışan işçiler faydalanabilecek.

TAŞERON İŞÇİ YASASINDA ARANACAK ŞARTLAR

 -Kurum ve iş açısından kapsamda bulunmak,

-Tasarının TBMM’ye sevk edildiği tarih itibariyle çalışıyor olmak,

-Kapsamdaki idarelerde 1 Kasım itibarıyla çalışıyor olmak,

-Yaş hariç devlet memurluğuna atanmak için öngörülen genel şartları taşımak,

-Emekli aylığı almaya hak kazanmamış olmak,

-65 yaşını doldurmamış olmak,

-Haftalık çalışma saatinin tamamında idareye ait işlerde çalışıyor olmak,

-Dava açma dâhil her türlü haklarından feragat etmek,

-Yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavda başarılı olmak,

-Devletin güvenliğine karşı suçlar ile Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlarla ilgili olarak hakkında herhangi bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak. 

Taşeron işçi yasasından faydalanabilmek için bu şartların hepsini yerine getirmiş olmak gerekiyor.

TAŞERON İŞÇİ YASASI ÇIKINCA NE OLACAK?

– Özel Sözleşmeli Personel unvanlı pozisyona atanacak.

– İhale hak edişlerinin ödendiği bütçe, teşkilat ve birimde istihdam edilecek.

– Bu istihdamın usul ve esasları ile haklar ve yükümlülüklere ilişkin Bakanlar Kurulu kararıyla düzenleme yapılacak.

– Sözleşme dönemi üçer yıllık periyotlar olarak düzenlenecek.

– Sosyal güvenlik yönünden 4/a’lı (SSK) olacak.

– Memur sendikaları kapsamında toplu sözleşme hakkı bulunacak.

TAŞERON YASASI TATİL SONRASINA MI KALDI?

Yasaya son halinin verilmesi, üzerinde bir süre çalışılması, Bakanlar Kurulu’nun önüne sunulması ve ardından Meclis’e sevk edilerek, tartılışıp onaylanması önümüzdeki bu yirmi günlük süreçte çok zor görünüyor. Uzmanlar taşeron yasasının tatil sonrasına sonbahara kalacağı yönünde açıklamalar yaptı.

Taşeron yasasına dair bir gelişme olduğu an isbilgisi.com olarak tekrar sizlerle paylaşacağız. 

KLİMA AÇMAYAN MİNİBÜSÇÜLERE CEZA YAĞDI

Sıcakların ülkemizde çok bunaltıcı olması ve insanların yolculuk yaparken bunaltıcı sıcaklarla karşılaşmasında yeni bir dönem yaşandı.

KLİMA AÇMAYAN MİNİBÜSÇÜLERE CEZA YAĞDI

Sıcakların ülkemizde çok bunaltıcı olması ve insanların yolculuk yaparken bunaltıcı sıcaklarla karşılaşmasında yeni bir dönem yaşandı. Klima ve havalandırmalarını açmayan minibüs şoförlerine para cezası kesildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, yol kenarında yaptıkları denetimlerde klimalarını açmayan 30 minibüs şoförüne ceza kesti. Yolcuların uyarmasına rağmen kulak asmayan minibüs şoförleri bu cezaların ardından klimaları açmak zorunda kaldılar.

208’ER LİRA CEZA

30 minibüs şoförüne ceza kesen zabıtalar, uygulamaların devam edeceğini belirtti. Otobüs ve minibüsler ile ilgili İzmir’de çok fazla şikayet geldiğini belirten büyükşehir belediyesi denetimlerine daha sıkı bir şekilde devam edecek.

HALK TEŞEKKÜR ETTİ

Zabıta ekiplerinin bu çalışmasından dolayı ise halk zabıtaya teşekkür etti ve uygulamanın devam etmesini istedi.

PKK'LILAR NUSAYBİN'DE KİMLİK KONTROLÜ YAPTILAR

PKK yandaşlarından bazı gündüz vakti Mardin Nusaybin’de kimlik kontrolü yapmaya kalkıştı.

PKK’LILAR NUSAYBİN’DE KİMLİK KONTROLÜ YAPTILAR

PKK yandaşlarından bazı gündüz vakti Mardin Nusaybin’de kimlik kontrolü yapmaya kalkıştı. Özellikle araçları kesip kimlik kontrolü yapmak isteyen birçok kişi grup halinde yüzleri maskeli ve ellerinde sopalarla şehirde terör estirmek isteyince olay yerine çok sayıda polis ekibi geldi.

POLİS MÜDAHALESİ ANINDA GELDİ

Olay yerinden yapılan ihbar ile birçok polis oraya akın etti. Toma ve zırhlı araçların olay yerine gelmesi ile ortamın hareketlendiğini ifade eden görgü tanıkları polisin uyarılarına rağmen dağılmayan gruptan taş ve sopalarla tacize maruz kaldığı öğrenildi. Bu durum karşısında ise polis biber gazı ve plastik mermi kullanmaya başladı.

ARA SOKAKLARA KAÇTILAR

Ara sokaklara dağılan göstericiler dar sokaklara ise önceden barikat kurmuşlardı. Bu barikatları gören polisler ise güvenlik önlemi amacı ile ara sokaklara girmediler ve geri döndüler.

TSK NIN TELEFONLARI KİLİTLENDİ

Genel Kurmay Başkanlığı bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

TSK NIN TELEFONLARI KİLİTLENDİ

Genel Kurmay Başkanlığı bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Son dönemlerde çok fazla terör olaylarının yaşandığı ülkemizde birçok şehit haberlerinin gelmesi ve hala daha net bir sonuca varılamaması ülkemizde büyük bir üzüntüye neden olmaktadır. Genel Kurmay Başkanlığına ise son günlerde adeta telefon yağdı.

TELEFON YAĞMURU

Binlerce yüzbinlerce vatandaş, “ bizleri de askere alın “ diyerek telefon açtı. Açılan bu telefonların üzerine ise TSK’da kısa zamanlı hatlar kilitlendi. Talebin çok yoğun olması ve insanların “ beni askere alın “ diyerek haykırması ise TSK tarafından adeta pompa etkisi olarak görüldü. Bu kadar çok aramanın üzerine ise TSK bir açıklama yayınladı.

“ TEŞEKKÜR EDERİZ, MOTİVASYONUMUZU ARTIRDINIZ “

TSK Türkiye’nin son derece güçlü olduğunu, yeterince personelinin olduğunu belirtirken, vatandaşlardan böylesine bir talebin gelmesinin ise son derece sevindirici olduğunu belirtti. Vatandaşlara teşekkür eden TSK, bu duygulandıran isteğin çok büyük bir moral ve motivasyon kaynağı olduğunu belirti.

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ FİYATLAR FIRLADI

Kurban bayramının yaklaşması ile hayvan pazarlarındaki hareketlilikte yavaştan yavaşa artmaya başladı.

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ FİYATLAR FIRLADI

Kurban bayramının yaklaşması ile hayvan pazarlarındaki hareketlilikte yavaştan yavaşa artmaya başladı. Özellikle köylüler hayvanlarını hazırlamakta ve pazara sunma konusunda hazırlık yapmaya başladı. Fakat et fiyatlarının artırılması ve et fiyatlarında fahiş fiyatların ortaya çıkması sebebi ile bu yılda kurban bayramında etin pahalı olacağı düşünülüyor.

KİLOSU 40 TL AŞTI

Birçok yerde etin kilosu 40 TL sınırını aşarken bu 5 lira civarındaki artışın kurban bayramı fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Özellikle büyükbaş hayvan alımında zorlanan birçok kişi bu yılda alımlarda zorlanacak gibi gözüküyor.

KÜÇÜKBAŞTA DA FİYAT ARTTI

Küçükbaş hayvanlarda da fiyatların arttığını belirten uzmanlar bu fiyatların daha da çıkmasını beklediklerini ifade ediyorlar. Kısa zaman içerisinde bu kadar yüksek fiyat verilmesinin sebebinin ise özellikle üreticinin fiyatı artırmasından kaynaklı olduğu belirtiliyor.

ASKERE ÇARŞI İZNİ KALDIRILDI

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde askerlik yapan askerlerin çarşı izinleri iptal edildi.

ASKERE ÇARŞI İZNİ KALDIRILDI

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde askerlik yapan askerlerin çarşı izinleri iptal edildi. Güvenlik gerekçesi ile böyle bir karar alındığını açıklayan TSK, ikinci bir emre kadar askerlerin kesinlikle çarşı iznine çıkamayacaklarını ve garnizonda kalmaları gerektiğinin altı çizilerek belirtildi.

SALDIRI İSTİHBARATI VAR

Askere izin sırasında saldırı yapılacağı konusunda istihbaratların olması sebebi ile de birçok ilde bu izinler iptal edildi. Durumun askere açıklanması ile de şuan için herhangi bir sıkıntı olduğu gözlemlenmiyor.

BAZI KONTROL NOKTALARI KALDIRILDI

TSK yine aynı şekilde bazı noktalarda zafiyet olduğunu düşündüğü için kontrol noktalarından bazılarını kaldırdı. Askerin güvenliğinin ve can kaybının daha önemli olduğunu ifade eden TSK bu kontrol noktalarının kısa zaman içerisinde daha güvenli şekilde ele alınacağını ifade etti.

PKK'DAN KOMEDİ GİBİ AÇIKLAMA

PKK’ya düzenlenen saldırılarda 271 teröristin öldürülmesine ilişkin açıklamalar yapan KCK‘nın Dış İlişkiler Sözcüsü Agit “ Çözüm süreci yeniden başlayabilir, umudumuzu koruyoruz. “ dediği öğrenildi.

PKK’DAN KOMEDİ GİBİ AÇIKLAMA

PKK’ya düzenlenen saldırılarda 271 teröristin öldürülmesine ilişkin açıklamalar yapan KCK’nın Dış İlişkiler Sözcüsü Agit “ Çözüm süreci yeniden başlayabilir, umudumuzu koruyoruz. “ dediği öğrenildi.

Saldırılara devam ederken böylesine komedi bir açıklamanın gelmesi ise hem sosyal medya üzerinde hem de ülkenin büyük kesiminde tepkiye yol açtı.

ABDULLAH ÖCALAN DEVREYE GİRSİN

KCK yapılanmasının başında olan isim ise terörist başı Abdullah Öcalan’ın devreye girmesi gerektiğini öne sürdü. Son zamanlarda pasif bir rolde kaldığını ifade eden Agit bu durumun hızlanması gerektiğini ve hızlı bir şekilde çözüm odaklarına yönelmesi gerektiğini ifade etti.

DEVLET KANADINDAN YANIT YOK

Devlet kanadından ise konuya ilişkin bir açıklama gelmedi. Açıklamanın komik olması ve hiçbir taviz verilmeden bombalanmaya devam edilmesi devletin söylediği en son söz olmuştu.

PKK YİNE HAİNCE SALDIRI DÜZENLEDİ

Ülkenin birçok yerinden gelen şehit haberlerine maalesef bir yenisi daha eklendi.

PKK YİNE HAİNCE SALDIRI DÜZENLEDİ

Ülkenin birçok yerinden gelen şehit haberlerine maalesef bir yenisi daha eklendi. Bugün (30 Temmuz 2015) Şırnak’tan gelen yeni bir haberde 3 askerin şehit olduğu bilgisine yer verildi.

EMNİYETİ ALIRKEN SALDIRI DÜZENLENDİ

Asker PKK saldırılarına karşı emniyet alırken PKK tarafından hain bir pusu kuruldu. Kurulan pusu da 1’i subay olmak üzere toplamda 3 asker şehit edildi. TSK yaptığı açıklamada kahraman askerlerin oracıkta şehit olduğu bilgisine yer verirken, çevrede büyük çapta operasyonlar başlatıldı.

UÇAKLAR HAVALANDI

Askerin şehit edilmesi ile ilgili olarak birçok güvenlik önlemi alan ve çevrede çok geniş çember oluşturan TSK uçakları havalandı. Alanı tarayan uçaklar aynı zamanda bazı bölgelere nokta atışlar yaparak saldırılarda bulunuyorlar.

Ayrıntılar geliyor…

AŞIRI SICAK NEDENİ İLE 3 GÜN İDARİ TATİL İLAN EDİLDİ

Aşırı sıcaklar nedeni ile ülkemizde zor günler yaşanırken, Kırıkkale valiliği bir açıklama yaptı.

AŞIRI SICAK NEDENİ İLE 3 GÜN İDARİ TATİL İLAN EDİLDİ

Aşırı sıcaklar nedeni ile ülkemizde zor günler yaşanırken, Kırıkkale valiliği bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada çalışan memurlardan bazılarının idari izinli olacağını açıkladı.

Aşırı sıcakların gelmesi ile ülkenin tümünde zorluk yaşanırken Kırıkkale ilinde sıcaklık 40 derelere kadar çıktı. Çıkan bu sıcaklık nedeni ile birçok kişinin zorluk yaşaması beklenirken valilik tatil ilan etti.

YAŞLI, HAMİLE VE ENGELLİLERE TATİL

Valilik özellikle hamile ve engelli vatandaşların evlerinden çıkmaması konusunda uyarılarda bulunurken bu kişilerin Pazartesi gününe kadar işe gelmemesini söyledi. Özellikle öğlen 13:00 – 16:00 arasında dışarıya çıkılmamasını isteyen valilik birçok kişiyi uyarmaya devam ediyor.

BOL SIVI TÜKETİN

Uzmanlar ise bu sıcaklarla başa çıkabilmek ve hastalanmamak adına bol sıvı tüketimine dikkat çekiyorlar. Bol sıvı tüketerek gölgede kalınması gerektiği ise birçok kez vurgulandı.

PKK YİNE KALLEŞÇE SALDIRI DÜZENLEDİ

Hakkari Şemdinli’de PKK yine ortaya çıktı.

PKK YİNE KALLEŞÇE SALDIRI DÜZENLEDİ

Hakkari Şemdinli’de PKK yine ortaya çıktı. Askere saldırı düzenleyen PKK Cumhuriyet Caddesi üzerinde bir astsubayı ağır şekilde yaraladı. Olay yerine gelen ambulans ile hemen hastaneye yatırılan astsubayın kafasından 2 darbe aldı.

PARA ÇEKERKEN ATEŞ ETTİLER

Elinde silah olan terörist para çekmek için ATM başında olan astsubayı arkasından kafasına nişan alarak yaraladı. Ağır şekilde yaralanan asker ise hemen devlet hastanesine kaldırıldı. Müdahalesi ise hala daha devam ediyor.

POLİS KAYNIYOR

Olay yeri polis kaynarken, etrafta çok geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis hiç bir yerde kuş uçurtmazken, olayın nasıl olduğunu ve teröristin nereye kaçtığını anlamak için geniş çaplı operasyon başlattı. Teröristi bulan ve takip eden asker ise PKK ile çatışmaya girdi. Çatışma ise hala daha devam ediyor.

6 İL İÇİN CANLI BOMBA UYARISI

MİT, yaptığı açıklamada 6 il için acil kod ile uyarı gönderdi.

6 İL İÇİN CANLI BOMBA UYARISI

MİT, yaptığı açıklamada 6 il için acil kod ile uyarı gönderdi. Bu illerde olası bir canlı bombanın olabileceğini ve bu ildeki güvenlik güçlerinin hazır beklemesi gerektiğini ifade etti.

MİT birçok kez illere uyarılar göndermiş ve bu uyarılar çerçevesinde dikkatli olunması gerektiğini bildirmiştir. Bu uyarılardan bir tanesini daha yapan MİT 6 il için uyarı verdi.

ŞANLIURFA, HATAY, KİLİS, GAZİANTEP, DİYARBAKIR VE MARDİN

Bu yukarıda yer alan 6 il için uyarı yapan MİT, bir intihar eyleminin gerçekleştirilebileceğini söyledi. 6 ilin güvenlik güçlerine uyarıda bulunan MİT bu intihar eylemleri karşısında herkesin dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

MÜDAHALE YETKİSİ VERİLDİ

Polis ve asker ise her yerde canlı bombaları arıyor. Birçok araba ve mekan aranırken, kolluk kuvvetlerine müdahale emri de verildi.

TERÖRİSTLER ERZURUM DA 8 ARACI YAKTI

Erzurum’da yaşanan olayda teröristler 8 adet aracı ateşe verdiler.

TERÖRİSTLER ERZURUM DA 8 ARACI YAKTI

Erzurum’da yaşanan olayda teröristler 8 adet aracı ateşe verdiler.

Erzurum’un Tekman ilçesinde meydana gelen olay gece saat 02:00 sıralarında gerçekleştirildi. Gerçekleşen olayda teröristler Erzurum Karayolları 12. bölge müdürlüğüne ait olan 8 adet aracı ateşe verdiler.

YOL YAPILMASINI İSTEMİYORLAR

Yol yapılmasını istemeyen teröristler araçları ateşe verdikten sonra araçlar adeta küle dönüştü. İçerisinde yanıcı madde de bulunan araçların tutuşması ise çok uzun sürmedi. Araçlar kullanılamaz hale gelirken, teröristler aldıkları bir diğer araçla ise kayıplara karıştılar.

JANDARMA OLAY YERİNDE

Olay yerine gelen jandarma ise olayı çözebilmek adına çalışma başlattı. Titiz bir şekilde çalışmalarını yürüten jandarma ekipleri, teröristlerin nereye gittiklerini ve olayı nasıl gerçekleştirdiklerini araştırıyor. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

KENAN SOFUOĞLU ÇOCUĞU HAYATINI KAYBETTİ

Dünya motosiklet şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun bir süredir yoğun bakımda olan çocuğu hayatını kaybetti.

KENAN SOFUOĞLU ÇOCUĞU HAYATINI KAYBETTİ

Dünya motosiklet şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun bir süredir yoğun bakımda olan çocuğu hayatını kaybetti.

Bilindiği üzere Kenan Sofuoğlu’nun erkek oğlu Hamza Sofuoğlu bir süredir yoğun bakımda kalmaktaydı. Doğar doğmaz beyin kanaması geçiren Hamza Sofuoğlu 2 aylık bir zaman diliminde yoğun bakımda kaldı. Yoğun bakımda kaldığı süre boyunca sürekli dua isteyen Kenan Sofuoğlu oğlunun iyileşmesi için gün sayıyordu.

DURUMU KÖTÜ

2 hafta önce sosyal medya üzerinden dua isteyen Sofuoğlu oğlunun durumunun iyi olmadığını ifade etmişti. Doktorlardan iyi cevap alamayan Sofuoğlu ise dün kötü haberi aldı. Oğlu Hamza Sofuoğlu’nun hayatını kaybettiğini öğrenen baba ise büyük bir yıkıntı içerisine girdi.

SAKARYA’DA DEFNEDİLDİ

Memleketi Sakarya’ya götüren minik bebek burada toprağa verildi. Acılı baba ise mezarı başında kalarak uzun bir süre dua etti.

POLİS GAZİ MAHALLESİNE GİRDİ 1 ŞEHİT HABERİ GELDİ

Gazi Mahallesinde yasa dışı gösteri düzenleyen ve ellerinde silahlar olan gruba polis müdahale etti.

POLİS GAZİ MAHALLESİNE GİRDİ 1 ŞEHİT HABERİ GELDİ

Gazi Mahallesinde yasa dışı gösteri düzenleyen ve ellerinde silahlar olan gruba polis müdahale etti.

Gazi Mahallesinde gösteri düzenleyen korsan gruba polis müdahale etmek istedi. Polisin müdahalesine karşılık barikat kuran ve silahlarla cevap veren gösteri grubundan birçok kişi polise karşı koydu.

1 POLİS ŞEHİT EDİLDİ

Biri veya birilerinin saldırısına uğrayan polis memuru Muhammet Fatih Sivri çok ağır bir şekilde yaralandı. Taksim ilk yardım hastanesine kaldırılan Sivri yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

OLAY YERİNE ÖZEL HAREKAT GELDİ

Olay yerine çok sayıda özel harekat polisi gönderen emniyet ve terörle şube müdürlüğü havadan da operasyon başlattı. Havadan ve karadan yüzlerce polisin gerçekleştirdiği operasyon ile mahalle abluka altına alındı.

POLİSİN KATİLİ BULUNDU

Şehit edilen polisin katili terörist ise sağ olarak ele geçirildi. Polisin evlere ve birçok mekana baskınları sonuç verdi ve polisi şehit eden katil yakalandı.