Türkiye’de Yatırım Yapmak

Türkiye’de YatırımTürkiye’de Yatırım Yapmak

Türkiye’de yatırım yapmanın eski yıllarda çok zor olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 1960lı yıllardan sonra yatırımcı Türkiye’den kaçmış ve bir daha gelmek istememiştir. 1980lerde yeniden Türkiye’nin karışması ile yatırımlar yapılmamış ve ülke çok ciddi şekilde geride kalmıştır. Türkiye’de yatırım yapmak isteyenlerin şuanda tam zamanında olduğunu ve sadece paralarına para katmak değil aynı zamanda kalabalık nüfus sayesinde markalarını duyurarak marka değerlerini de artırabilirler.

Türkiye’de yatırım yapmak isteyen büyük yatırımcılar zaten öncelikle para kazanmak yerine marka değerlerini düşünüyorlar. Eğer marka değerlerini düşürecek bir durum söz konusu ise kesinlikle ama kesinlikle yatırım yapmıyorlar. Şuanda dünyanın birçok noktasından gelen yatırımcılar, Türkiye’de yatırım yapmak için adeta yarışıyorlar. Bunun en büyük nedeni ise, hükümetin ülkeyi ekonomik olarak geliştirmesi ve bazı konularda da yatırımcıya destek vermesidir. Örneğin eğer iyi bir yatırım yapacağım derseniz, devlet tarafından hibe kredi ya da büyük oranda destek alabilirsiniz. Tüm bunları sağlayan devlet sadece Türkiye’ye daha çok yatırımcının gelmesini ve daha fazla yatırım yapmasını istemektedir.

Türkiye’de bir Türk’ün yatırım yapması konusu ise son derece önem teşkil etmektedir. Türklerin yatırım yapmak için farklı ülkeler seçiyor olması maalesef ülkemize zarar vermektedir. Paranın dışarı çıkması ve kendi ülkemizin içerisinde kalmıyor olması ülkemize ciddi şekilde zarar vermektedir. Bu nedenle de yatırımcının Türkiye’ye yönelmesi ve kendi insanlarına yatırım yapması son derece önemlidir. Bugün baktığımız zaman birçok dünya markası Türkiye’yi Ortadoğu üzerinde iyi bir pazar olarak görmektedir. Bunun en büyük nedeni ise genç bir nüfusa sahip olmamız ve genç nüfusun yeniliklere daha çok ilgi gösteriyor olmasıdır. Bu nedenle de yabancı yatırımcıların hepsi genç nüfusa yönelik markaları Türkiye’ye getirmek ve geliştirmek istemektedir.

Kısaca özetleyecek olursak, Türkiye’de yatırım yapmak isteyenlerin büyük bir pazarın içerisinde olduklarını ve bu pazarında genç nüfusa çok sahip olmasının büyük bir avantaj olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Özellikle yabancı yatırımcıların ülkemizde para harcaması ve ülkemizi geliştiriyor olması biz Türkler için son derece önemlidir. Aslında devlet için önemlidir ancak; devlet için önemli olan bizim içinde önemli olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir