Türkiye’de İş Kurmak

Eski yıllarda Türkiye’de kurmak hayli bir zor işti. Özellikle 2001 krizi sonrasında ülkenin bir gece %40 fakirleşmesi ve piyasaları alt üst olması herkesi zor durumda bıraktı.Türkiye’de İş Kurmak

Eski yıllarda Türkiye’de iş kurmak hayli bir zor işti. Özellikle 2001 krizi sonrasında ülkenin bir gece %40 fakirleşmesi ve piyasaları alt üst olması herkesi zor durumda bıraktı. Fakat herkesin yanı sıra yeni iş kuracak olan kişilerde bu olayın ardından çok ciddi şekilde etkilendi. Hatta öyle ki, bundan belki de 5 yıl öncesine kadar etkisi devam ediyordu. Fakat son 5 yıldır istikrarlı bir şekilde devam eden Türkiye ekonomisi her ne kadar ayaklarını tam yere basamasa da yine de hemen düşmeyecek gibi duruyor. Bu nedenle eğer Türkiye’de iş kurmak istiyorsanız, artık kurabilirsiniz.

Türkiye’nin kırılgan bir ekonomiye sahip olması nedeni ile eskiden insanlar iş kurmaktan çok çekiniyorlardı. Çünkü açtıkları işin kapanması çok uzun sürmeyecekti. Fakat artık insanlar para harcamaktan çekinmiyor ve hemen hemen her sektöre para yatırıyorlar. Bu nedenle de iş kuracaklar alışveriş yapılacağını biliyorlar. Bu bahsettiğimiz olayın alışveriş yapılır mı tarafıdır. Yani bir iş açtığınız zaman insanlar gelir mi gelmez mi ya da insanlar bu sektöre yatırım yaparlar mı hep bu soruları düşünüyorduk. Fakat artık insanların her sektöre para harcadığını görebiliyoruz. Çünkü insanlar alışveriş yapmanın kolaylığına alıştılar diyebiliriz.

Diğer bir önemli konu ise işinizi kurarken devletten yatırım almanızdır. Eskiden böyle bir durum söz konusu değilken artık devlet yeni kendi işini kuracak olanlara 30.000 TLye kadar hibe kredi vermektedir. Sizlerde bu kredilerden faydalanabilir ve ilk işinizi açarken devletten para alabilirsiniz. Üstelik kendi iş yerini açan ve yanında çok eleman çalıştıran kişilere de vergide indirim ya da faturalarda indirim gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Yani demek istediğimiz siz işinizi kurduktan sonra bu duruma en çok sevinen devlet oluyor. Çünkü devlet ülkesindeki ekonominin iyileşmesi ve istikrarının artması için iş kurmak isteyenlere fırsatlar tanıyor.

Kısa ve özetle Türkiye’de iş kurmak artık eskiye nazaran çok daha kolay ve çok daha basit bir iş haline geldi. Üstelik yeni iş kurmak isteyenlere devlette hibe krediler vererek herkese yardımcı olmaya devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir