Ortak İş Kurmak

Ortak iş kurmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar ve bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususları bugün ki makalemizde sizlerle paylaşacak ve tartışacağız.Ortak İş Kurmak

Ortak iş kurmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar ve bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususları bugün ki makalemizde sizlerle paylaşacak ve tartışacağız. İlk olarak ortak iş kurmak isteyenler bu in yarı yarıya ya da eşit olarak paylaştırılmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü eşit dağılmayan bir iş kurulduğu zaman ilerleyen dönemlerde çok büyük sıkıntılar olabilir.

Ortaklarınız ile eşit bir şekilde bölüştürdüğünüz zaman aynı şekilde sorumluluklarınızı da eşit şekilde bölüştürmelisiniz. Kar ya da zarar ortaklığı mı yoksa sadece bir tanesini mi seçiyorsunuz bunları belirlemeli ve ona göre işinizi kurmalısınız. Bugün birçok ortak açılan iş zamanla kapatılıyor ya da ortalıklar ayrılıyor. Eğer sizlerde işlerinizi ayırmamak istiyorsanız ortak iş kurarken biraz daha dikkatli olmalısınız.

Ortak iş kurulurken notere gidilip gerekli anlaşmalar yapılıp imza atılması gerekmektedir. Gerekli anlaşmaları noter huzurunda yaptığınız zaman artık herhangi bir şeye ihtiyacınız olmayacaktır. Sadece notere vereceğiniz bir miktar para ile ortak işinizi kurmaya ilk adımı atabilirsiniz. Ortak iş kurmak için en büyük sorun her zaman olduğu gibi sermaye olacaktır. Bu nedenle de sermayeniz yoksa ya da ortağınızın yok ise, mutlaka sermayeyi bulması için baskı yapmalı ve sermayeyi ortaya koymalısınız. Şirket kurmanı artık çok kolay olduğunu işletmenin daha zor olduğunu sizlere daha önceki makalelerimizde belirttik. Ödeme zamanlarında ortağınızdan para alamadığınız zaman bütün sorumluluğun sizin üzerinize kalmaması adına dikkatli olmalı ve ortağınız ile her şeyi baştan aşağı konuşmalısınız.

Bu konularla birlikte ortak iş kurmanın en zor yanı ise çoklu ortaklarla iş kurmaktır. Sadece bir ortağınız var ise işinizi kurmada o kadar çok zorlanmazsınız, fakat ortaklarınız eğer çok olacaksa işte o zaman zorlanabilirsiniz. Özellikle küçük ortakların bulunduğu büyük işletmelerde sadece kar ortaklığı oluşturulduğu için ilerleyen zamanlarda büyük ortaklar bu durumdan muzdarip olabiliyorlar. Bu nedenle mümkünse şirketinize küçükte olsa, sonradan ortak almamalısınız. Nasıl başladıysanız o şekilde götürmeli ve herhangi bir ortaklık teklifine kapalı olmalısınız. Maalesef şuan ki iş dünyasının gereksinimi bu şekilde ilerlemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir