Kendi İşimi Kurmak İstiyorum!

Herkes elbette kendi işini kurmak ister. Kuşkusuz herkes kendi işinin patronu olmak ve kimseden emir almadan çalışmayı tercih eder ancak; böyle bir şeyin mümkün olmadığını ve herkesin bir iş sahibi olmasının imkânsız olduğunu da ayrıca belirtebiliriz.Kendi İşimi Kurmak İstiyorum!

Herkes elbette kendi işini kurmak ister. Kuşkusuz herkes kendi işinin patronu olmak ve kimseden emir almadan çalışmayı tercih eder ancak; böyle bir şeyin mümkün olmadığını ve herkesin bir iş sahibi olmasının imkânsız olduğunu da ayrıca belirtebiliriz. Üstelik kendi işinizi kurduğunuz zaman sorumluluğunuzun da çok fazla olacağını ve hemen hemen her durumda sorumluluklarınız ile boğuşacağınızı bilmelisiniz. Eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız, ilk olarak bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Eğer sermayeniz yok ise, kendi işinizi kurmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu nedenle de sermayenizi nereden bulacağınıza karar vermelisiniz.

Bu konuda devlet aslında yardımcı olmaktadır. Eğer sizler “ Kendi İşimi Kurmak İstiyorum! “ diyorsanız, devlet sizlere hibe kredi veriyor. Eğer iş fikriniz diğer fikirlerden çok daha farklı ise o zaman daha çok kredi alma imkânınızda bulunmaktadır. Fakat yok benim fikrim normal ve ben herhangi bir ilginç iş ile ilgilenmek istemiyorum diyorsanız devlet sizlere 30.000 TL ye kadar hibe kredi ve bununla beraber ayrıca da uygun kredi imkanları sunmaktadır. Bugün birçok esnaf ve sanatkâr uygun kredi faizleri sayesinde ayakta durmaktadır. Eskilerde olduğu gibi yüksek faiz oranları ile şuan ki ekonomi de hiçbir esnaf dik duramaz.

Bir diğer yandan kendi işini kuracaklara tavsiyeler bağlamında, dikkat edilmesi gereken bazı hususları da ayrıca aktarmalıyız. Eğer işinizi kurmak istiyorsanız masraflarınızı da bilmelisiniz. Dükkân için vereceğiniz kira, stopaj, vergiler, ruhsat ücretleri, sigorta ücretleri ve çok daha fazlası sizin kısa bir süreliğine kâbusunuz olacaktır. Fakat işinizin tam anlamı ile oturması ile beraber bu masraflardan da kurtulabileceksiniz. Masraflarınızı azaltmak adına isterseniz kendinize bir kobi tutabilir ve nereye ne kadar harcama yaptığınızı görebilir ya da kendiniz ince hesaplar tutarak bu durumu görebilirsiniz. Fazla ve gereksiz harcamalar sonucunda insanların işlerini batırdığını söyleyebiliriz.

2014 Türkiye’sinde insanlar artık daha çok elde edeceği gelirlere bakıyorlar ve diğer harcamalarla ilgilenmiyorlar. İlgilenmedikler zamanda bir tarafı unutmuş oluyorlar. Kendi işini kurmak isteyenler, ilk başta da dediğimiz gibi çok fazla sorumluluk sahibi olacakları için, her şey ile dikkatlice ilgilenmeli ve bir işletme olmanın vereceği sorumluluk ile her şeyi göz önünde bulundurmalılardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir