Home / Genel / Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yıllarca kullanılan ve yenilerinin üretimi mümkün olmayan enerji kaynaklarına yenilenemez enerji kaynakları denir.

Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yıllarca kullanılan ve yenilerinin üretimi mümkün olmayan enerji kaynaklarına yenilenemez enerji kaynakları denir. Sadece Türkiye’de değil dünyada da yenilenemeyen enerji kaynakları iki sınıfa ayrılmaktadır. Ayrılan iki sınıf üzerinden gidecek olursak bilgilendirmeyi daha doğru bir şekilde yapabiliriz.

YENİLENEMEZ ENERJİ KAYNAKLARI

1) FOSİL YAKITLAR

2) NÜKLEER ENERJİ

İlk olarak fosil yakıtları inceleyecek olursak günlük hayatımızda çok sıkça kullandığımız ya da hayatımız boyunca en az bir kez faydalandığımız enerji yakıtları ortaya çıkacaktır.

1) FOSİL YAKITLAR

DOĞAL GAZ

Tüm dünyada kullanılan, özellikle İran ve Rusya’da çok sıkça bulunan doğal gaz ısınmada yüzde 75lik ciddi bir rol oynar. Dünyayı ısıtan ve dünyanın ısınma ihtiyacını gideren doğalgaz, tüm dünya da tükenmeye gitmektedir. Çevre ülkelere satışını yapan İran ve Rusya bu enerji kaynağının bir gün tükeneceğini biliyor. 2050 yılına kadar yetecek doğal gaz olduğunu söyleyen yetkililer, bu miktarın her geçen gün hızla azaldığını ve her gün zamlandığını söylüyorlar.

Türkiye en ucuz doğal gazı İran’dan almakta ve oradan ithal etmektedir.

KÖMÜR

Hayvan kalıntılarının yüzyıllar boyunca yer altına kalmasından sonra ortaya çıkmış olan kömür ülkemizde hala daha çok sık şekilde kullanılmaktadır. Doğalgazın gelmesi ile tüketimi yarı yarıya düşen kömür hala daha birçok sanayi çalışmalarında kullanılmaktadır. Taşkömürü çıkartımın da ilk sıralarda yer alan Zonguldak, Ereğli ve Amasra ilçeleri ile çok ciddi şekilde kömür çıkartılmaktadır. Türkiye’nin ilk ve en büyük demir çelik fabrikalarından birisi olan Karabük Demir Çelik fabrikası hala daha kömür kullandığı için büyük bir bölümü trenler ile buraya gelir.

Kömür tüketiminin 20 yıl daha devam edeceği tahmin ediliyor. Yerin altından çıkan çok uzun yıllar boyunca insanlığı ısıtmaya yarayan kömür yenilenemeyen bir enerji kaynağı olduğu için yakın zamanda tüm dünyada bitecektir.

PETROL

Türkiye’de petrol bulunmadığı için çok ama çok büyük oranda yurtdışından petrol ithal edilmektedir. Fiyatlarını da çok ciddi şekilde artırmış olan petrol de yakın zamanda bitme eğilimde seyretmektedir. Yenilenemeyen bir enerji kaynağı olduğu için araçlardan çıktığı anda yani yakıldığı andan itibaren bitmektedir. Bu sebepten dolayı da çalışmalar yeni petrol kaynaklarına yönelmiştir. Türkiye’de çıkartılan sınırlı sayıda petrol Adıyaman ve Mardin çevrelerinde çıkartıldıktan sonra Aliağa’da ve İzmit’te İpraş tesislerinde işlenerek piyasaya sürülmektedir.  Yerini çok yakın zamanda farklı enerji kaynaklarına bırakacak olan petrol için çalışmalar şuanda başladı.

Suudi Arabistan ve Rusya gibi ülkelerde petrolün fazla olması sebebi ile sürekli savaşlar çıkmış ve bazı ülkeler tarafından buralar sömürülmüştür. Yer altı zenginlikleri fazla olan bu ülkeler petrol fiyatlarının belirlenmesinde işlenmesinde çok ciddi rol oynarlar. Yenilenemez bir enerji kaynağı olması sebebi ile de birçok ülke artık farklı arayışlara girmeye başlamıştır.

BOR

Kısa zaman sonra petrolün yerini alacak olan bor son derece pahalı bir yer altı zenginliğidir. Yenilenemez enerji kaynakları arasında her ne kadar yer almış olsa da, henüz dünyada kullanımı artmış olan bir enerji kaynağı değildir.

Dünyadaki bor rezervin %70ine sahip olan Türkiye, bundan 100 yıl sonra çok daha iyi bir konumda olacak. Özellikle petrolün bitmesi ile araçların bor ile çalışacağını öne süren yetkililer, daha şimdiden bu araştırmaları başlamış durumda. Borun işlenmesi ve kullanımı çok maliyetli olduğu için şuanda çalışmalar daha yavaş şekilde ilerlemektedir.

Yenilenemez enerji kaynakları arasında yer alması nedeni ile de kıymetini bir nebzede olsa yitirmektedir.

2) NÜKLEER ENERJİ

Nükleer enerji de aynı şekilde yenilenemez bir enerji kaynağı olmakla birlikte yapımı hem çok zor hem de çok maliyetlidir. Son derece tehlikeli olan fakat büyük ülkelerin tamamının kullanmakta olduğu nükleer enerji bir zaman sonra bitecek bir enerji olup kendini yenileyemez. Yenilenemez enerji kaynakları arasında yer alan Nükleer enerji ülkemizde de kurulmaya başlanmıştır.

Sinop ve Hatay bölgelerinde yapılması planlanan Nükleer enerji santrallerinin ülkemizin gücüne güç katması bakımında son derece önemli olmasının yanında aynı zamanda savunma sanayimizi de geliştirecek olması çok önemlidir.

Tehlikeli olmasının en büyük sorunu ise kimyasal maddeler taşımasıdır. Herhangi bir sorumsuzluk ya da yanlış işlemde çok ciddi zararlar verecek olan Nükleer enerji sadece ülkemize değil çevre ülkelere de zarar verebilecek boyuttadır.

About isbilgisi

Check Also

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Personel Alıyor

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi; resmi web sayfası üzerinden personel alım ilanlarına bir yenisini ekledi. Başvuru …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir