Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

06 Mayıs 2015 Çarşamba 20:45
Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?Teknolojinin hızla ilerlemesi ve dünyadaki insanların kaynakları daha hızlı bir şekilde tüketiyor olması, yeryüzünde bulunan enerji kaynaklarını tüketiyor. Özellikle dünya nüfusundaki hızlı artış doğal kaynakların tüketilmesinde çok ciddi rol oynamaktadır.Ham petrol ve doğal gaz fiyatlarının da artması artık insanların başka enerjilere yönelmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Dünyada günün birinde bu enerji kaynaklarının da biteceğini düşünecek olursak yenilebilir enerji kaynaklarına çok ihtiyacımız olacaktır.Peki, ama yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir? Hangi işlere yararlar ve avantajları nelerdir?

GÜNEŞ ENERJİSİGüneş enerjisi her zaman yenilebilir bir enerji kaynağı olmakla birlikte doğal ve hiç bitmeyecek olan bir kaynaktır. Yaz kış güneşin olması sebebi ile üretimi yapan kişiler depoladıkları enerjiyi de uzun süreler boyunca rahatlıkla kullanabiliyorlar.Güneş enerjisi ile hesap makinesi, saat, su ısıtıcıları ve daha birçok ürün çalışmaktadır. Özellikle artık tüm şehirlerde görmeye alışık olduğumuz güneş enerjisi panelleri sayesinde apartman dairelerinde suların sıcaklaştırılması bile güneş enerjisi sayesinde yapılmaktadır. Bu sayede doğal gaz ya da ham petrole ihtiyaç duyulmamakta ve doğanın sunduğu bu hizmetten çok güzel bir şekilde yararlanılmaktadır.KÖTÜ YANLARI: Güneş enerjisi kullanımı her ne kadar zevkli olsa da, yapımı bir o kadar zordur. Enerjiyi ürettikten sonra depolanan alanda saklamakta bir o kadar zor olduğu gibi kış aylarında güneşin ortaya çok fazla çıkmayışı, bu enerjinin kullanımına çok büyük etki etmektedir.

RÜZGAR ENERJİSİRüzgar enerjisi tamamı ile rüzgarın hızına ve sürekliliğine bağlı olup, hızlı ve sürekli olması durumunda çok fazla enerji üretimi yapabilir. Rüzgardan gelen kinetik enerjiyi önce mekanik enerjiye daha sonra da elektrik enerjisine dönüştürmek istendiği zaman enerji tribünleri kurulması gerekir. Bu sayede rüzgar enerjisi elde edilir hem de daha fazla enerji depolanmış olur.Rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi yapılabileceği gibi taşımacılık, soğutmaısıtma, haberleşme ve daha birçok şey yapılabilir. Özellikle rüzgarın çok yoğun olduğu deniz bölgelerinin birçoğunda bu tribünler kurulmaktadır. İzmir ve Muğla çevrelerinde çok sıkça görülen rüzgar enerji santralleri elektrik tüketimine çok ciddi oranlarda yardımcı olmaktadır.KÖTÜ YANLARI: Rüzgar enerjisine yatırım yapmak son derece maliyetlidir. Yaptığınız yatırımı çok uzun zaman sonra çıkartacağınız için buna göre yatırım yapmalısınız. Ayrıca çok gürültülüdür ve görüntü kirliliğine neden olmaktadır. Bunlarda göz önüne alındığında yenilebilir enerji kaynakları arasında biraz daha geri sıralarda kalabilir.

BİYO-KÜTLE ENERJİSİYenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alana biyo-kütle enerjisi organik maddelerden ortaya çıkmaktadır. Organik bitki ve hayvan atıklarından ortaya çıkan ürünlerle elde edilen biyo-kütle enerjisi çok fazla dünya da kullanılmamaktadır. Üretimi zor olan ve verimi düşük olan biyo-kütle enerjisi tüm dünya kapsamında fazla kullanılan bir enerji kaynağı değildir ve çok fazla tercih edilmemektedir.Biyo-kütle enerjisi ile kullanılan birçok cihaz ve araç bulunmaktadır. Dizel motor ile çalışan araçlara yakıt üretimi bile yapan uzmanlar, biyo-kütle enerjisi sayesinde benzinden tasarruf etmeyi bile başarmışlardı. Çevre kirliliği yapmadığı ve depolanması da kolay olduğu için birçok avantajı içerisinde barındırmaktadır.KÖTÜ YANLARI: Biyo-kütle enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alsa da birçok dezavantajı da bünyesinde barındırır. Veriminin çok düşük olması sebebi ile çok fazla üretilmeli ve çok fazla takviye ile desteklenmelidir. Yeşil bitki örtüsünün azalmasına neden olur ve en önemlisi de erozyonlara sebep verir. Bu sebepten dolayı da çok fazla tercih edilmez.

JEOTERMAL ENERJİAdından da anlaşılacağı üzere yeryüzü ile alakalı olan Jeotermal enerji yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır ve çokta fazla tercih edilmemektedir. Genellikle Ege bölgesinde fazlaca kullanılan jeotermal enerji, yağışlar sonucunda mağma tabakasına ulaşan suyun ısınması ve bunun enerjiye dönüştürülmesi ile elde edilir. Maliyet olarak yapımı zor olan ve çok fazla tercih edilmeyen Jeotermal enerji değerli enerji kaynakları arasında yer almaktadır.Jeotermal enerji ile elektrik üretimi yapılabilir. Merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerinde de kullanılan bu enerji, maddi açıdan çok ciddi yardım sağlamaktadır. Turistik yerlerde çok fazlaca rastlanan jeotermal enerji sistemi, fizik tedavi amacında kullanıma sunulmaktadır.KÖTÜ YANLARI: Yatırımı maliyetli olmakla birlikte yatırımı yapılan tesisin sürekli yenilenmesi gerekmektedir. Yer altından çıkan zehirli gaz sebebi ile zehirlenmeler olabileceği gibi aynı zamanda tesislerin çabuk çürümesine ve paslanmasına neden olmaktadır.

HİDROJEN ENERJİSİDoğal gaz ve ham petrolün yerini almaya aday olan Hidrojen enerjisi maliyeti çok yüksek olan ve üretimi zor olan yenilebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Özellikle şuanda birçok Avrupa ülkesinde kullanılmakta olan Hidrojen enerjisi ilerleyen yıllarda her yere yaygınlaşmaya başlayacak ve her yerde kullanılacaktır.Hidrojen enerjisi ile otomobilleri kullanabiliriz. Özellikle çıkarttığı gaz ile çevreye zarar vermemesi ile bilinmesi sebebi ile hem temiz hem de son derece maliyeti düşük bir elementtir. Hidrojenin nadir bulunması sebebi ile dünyada şuanda birçok yerde sınırlı sayıda kullanılıyor olması da bilinen başka bir gerçektir.KÖTÜ YANLARI: Doğada bileşik halde bulunmaktadır. Bu nedenle de ayrımlarının yapılması çok ama çok ciddi maliyetler gerektirmektedir. Eğer parasal olarak yatırım yapılmayacaksa kesinlikle bu işe adım atılmamalıdır. Çünkü ilerleyen zamanlarda daha çok maliyet çıkartabiliyor.

HİDROELEKTRİK ENERJİHidroelektrik enerjisi temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Özellikle dünyanın birçok yerinde kullanılmasının sebebi de budur diyebiliriz. Yükseltinin olduğu yerlerde daha fazla kullanışlı olan Hidroelektrik enerjisinde suyun hızı son derece önemlidir. Suyu enerjisini elektriğe çeviren hidroelektrik enerjisinde maliyet ise çok yüksek değildir.Hidroelektrik enerjisi ile su taşkınlarını önleme, balıkçılığın gelişmesi ve daha birçok konu yakından halledilmektedir. Ulaşımı kolaylaştıran hidroelektrik enerjisi aynı zamanda enerji üretiminde de kullanabilir. Temiz olan ve zorluk çıkartmayan hidroelektrik enerjisi sayesinde ülkeler çok kar edebilirler.KÖTÜ YANLARI: Yağışların kesilmesi hidroelektrik santrallerini doğrudan etkiler. Bu sebepten direkt olarak yağışlara bağlı olması pek sağlıklı değildir. Yapım çalışmalarının uzun sürmesi de dezavantajları arasında yer almaktadır.
Son Güncelleme: 06.05.2015 20:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.