Home / Genel / Ses Tonu ve Diksiyon Kariyerinizi Belirleyebilir

Ses Tonu ve Diksiyon Kariyerinizi Belirleyebilir

Kariyer Yapmak İsteyen İnsanların Dikkat Etmesi Gereken 2 Konu: Ses ve Diksiyon.Ses tonunuzun kariyerinizi etkileyebileceğini veya belirleyebileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Özellikle hizmet sektöründe çalışıyorsanız iyi bir ses tonuna sahip olmanız oldukça önemlidir. İnsanları ikna etmek ve onlara satışınızı iyi bir şekilde anlatmak elinizde bulundurduğunuz hizmeti veya ürünü satmanızdan çok daha önemlidir. İnsanlara güven verdikten sonra uzun soluklu çalışmak ve onları her daim mutlu etmek birçok kişinin öncelikli olarak aradığı şeydir. Bu sebepten dolayı da ses tonu ve diksiyon oldukça önemlidir.

Uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda ses tonuna dikkat edildiği ve ses tonu üzerinden kariyerin belirlendiği bir araştırma ile çok para kazanmak bile oldukça mümkündür.

 

PARMAK İZİ GİBİ SES TONUMUZ VAR

Herkesin tıpkı parmak izinin ayrı olması gibi aynı zamanda ses tonlarımız da ayrıdır. Birçok kişi bunun farkında olmasa da aslında her bir farklı ses tonu insanların beynine farklı sinyaller göndermektedir. İçlerinden en etkili olanı ise insanların beyni tarafından seçilmekte ve bilinç altına yerleşmektedir. Bu sebepten dolayı da ses tonu kariyer hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir diyebiliriz.

KALIN VE KARARLI SES DAHA ÇOK KAZANIYOR

Kalın bir ses tonuna sahip olan insanların kariyerlerinde daha iyi noktalara geldiklerini gören uzmanlar bu sebeple kalın ses tonuna sahip insanların daha ikna edici ve dikkat çekici bir şekilde konuştuklarını ifade ediyorlar. Sadece kalın değil aynı zamanda kararlı bir ses tonuna da sahip olmak, birçok yarar sağlıyor. Konuşmalarda korkak değil, daha oturaklı ve daha dikkatli konuşmak karşıdaki insanları etkilemede ve ikna etmede özellikle önemli bir rol oynuyor. Birçok kişi kararlı konuşma konusunda sıkıntı yaşarken, insanlar genellikle düzgün ve rahat konuşan insanlar karşısında şaşırıyor diyebiliriz. Eğer kalın bir ses tonuna sahipseniz, sesinizi daha kararlı hale getirebilirsiniz. Sesinizi kalınlaştırmak sizin elinizde olmasa da kararlı hale getirmek pekala sizin elinde olabilir.

DİKSİYONA DİKKAT

Ses tonunun yanında aynı zamanda bir diğer dikkat çeken unsur diksiyondur. Bugün birçok kişi özellikle de yüksek mevkilerde yer almak isteyen kişinin diksiyon kursuna gittiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Aldığınız diksiyon kursu sayesinde daha dikkat çekici bir şekilde konuşurken, karşınızdaki insanlara da anlattıklarınızı da daha net bir şekilde aktarabilirsiniz. Kariyer hedefinde olan kişilerin ilk olarak dikkat ettikleri diksiyon, kariyer başlangıcında pek fazla önemsenmese de, ilerleyen zamanlarda daha büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Özellikle kariyer hedefi yüksek olan kişilerin diksiyon kurslarına gidiyor olması aslında bunun en basit ispatı denebilir.

KENDİNİZİ DENEYİN

Eğer yüksek kariyer hedeflerine sahip bir kişi iseniz öncelikli olarak hem internet üzerinde yer alan hem de ücretsiz kursların verdiği diksiyon derslerine katılabilir ve burada kendinizi deneyebilirsiniz. Diksiyonun bozuk olması birçok sorunu meydana getirirken, özellikle kötü konuşmacıların asla dinlenilmediğini ve asla dikkate alınmadığı gerçeği de göz önünde bulundurulmalıdır.

About isbilgisi

Check Also

Dünya Devleri Türklere Emanet Edildi

Profеsyonеl Türk yöneticilerini artık dünyanın sаyılı şirkеtlеrindе görmek mümkün. Cocа-Colа’dan Western Union’a, Unilever’den BP’ye dünyanın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir