Personel Alımı ve Personel Değişim Oranı

Personel Alımı ve Personel Değişim Oranı

Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, saha satış, promotör, çağrı merkezi operatörü ve resepsiyonist gibi pozisyonlarda personel göçünün oldukça yüksek seyrettiği…Personel Alımı ve Personel Değişim Oranı

Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, saha satış, promotör, çağrı merkezi operatörü ve resepsiyonist gibi pozisyonlarda personel göçünün oldukça yüksek seyrettiği gözlemlendiğini dile getiriyor. Şirketlerin personel değişim oranı fırsat olarak değerlendirmesi gerektiğini savunuyor.

Personel göçü, bir şirketin kendini yenilemesi açısından bir fırsat oluşturabiliyor. İyi bir ve planlı yönetilen bir personel göçü, sadece şirket performansını yukarı çekmekle kalmıyor, sürekli değişim ve gelişim sağlanması politikasını da destekliyor. Özellikle endüstri körlüğü diye adlandırılan problem alanlarının önlenmesi açısından fayda sağlıyor.

Bizim gözlemimiz özellikle hizmet ve turizm sektörünün personel göçünden çok etkilendiği yönünde. Buradaki temek sebepler arasında sektörlerin mevsimsellik yapısı gösterilebilir. Örneğin, her üç ayda bir gerçekleştirdiğimiz ve sonraki çeyrek için istihdam öngürülerinin belirtildiği Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması’nda Türkiye’de özellikle yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde turizm ve otelcilik sektöründeki artan taleple, dönemsel istihdamda ciddi artış gözlemlenir.

Bu trend yılın ilk ve sonuncu çeyreklerinde ise tam tersi bir eğilimle ciddi düşüşe geçerk. Saha satış, promotör, çağrı merkezi operatörü ve resepsiyonist gibi pozisyonlarda personel göçünün oldukça yüksek seyrettiği gözlemleniyor. Temel nedenler düşük ücret karşılığı çalışılan bu pozisyonlarda işverenin aday seçimine gereken özeni göstermemesi ve çalışanlara kariyerleri için orta ve uzun vadeli seçenekler sunamaması sayılabilir. Öte yandan yine bu alanlarda tatil veya geçici izin dolayısıyla mevcut işini bir süreliğine bırakan personellerin yerine gelen dönemsel elemanlarla da karşılaşmaktayız.

Çalışana kariyer fırsatı sunulmalı

Genel olarak işe alımdan, kariyer gelişimine kadar birçok alanda çalışanlarına geniş imanlar sunan firmalarda personel göçü oranlarının düşük olduğunu gözlemliyoruz. Çalışanlar için ve kendini geliştirme programları sunan büyük kurumsal şirketlerin ve daha küçük ölçekli olan fakat hızlı yükselme/kendini gösterme imkanı tanıyan ve genellikle büyük şirketlere oranla daha yüksek maaşlar sunan şirketlerde personel göçünün daha düşük seyrettiği de bir gerçek. İşten ayrılmaları önleyici sayısız program hakkında konunuşalabilir. Ama bu konu ilk işe alım sürecinden başlayarak ilk adımdan itibaren doğru takip edilmelidir. İşe alınacak kaynağın teknik yeterliliği kadar, şirket kültürüne uyumu da önemli. Doğru pozisyona doğru aday yerleştirilemedği zaman kültürel uyuma dikkat edilmediği taktirde işten ayrılmaların önünü açan ilk adım atılmış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir