Home / Genel / KPSS'de Düşük Puan Alanlar Tercih Yapabilir mi?

KPSS'de Düşük Puan Alanlar Tercih Yapabilir mi?

Bugünki yazımızda memur olmak isteyen adayların en çok merak etttiği konulardan birini ele alacağız.KPSS‘de Düşük Puan Alanlar Tercih Yapabilir mi?

Bugünki yazımızda memur olmak isteyen adayların en çok merak etttiği konulardan birini ele alacağız. Öncelikle adayların KPSS tercihlerini yapabilmek icin en az orta öğretim düzeyinden KPSS ye girmiş olması gerekmektedir. Adayların memur olması için ilan edilen kadrolara yapılan başvurular içinden en yüksek puandan başlamak üzere sıralama yapılmaktadır. Bu nedenle yüksek puan alan adaylar KPSS tercihlerinde daima avantaj sağlmaktadır. Ancak ÖSYM sanıldığının aksine adayların merkezi atamalarda memurluk tercih, yapabilmesi için KPSS den 60 , 70 puan gibi bir taban puan şartı koymamaktadır. ÖSYM klavuzunu incelediğimizde kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atanmak için başvuracak adayların aşağıdaki genel şartlara sahip olmaları gerekli ve yeterli bulunmaktadır;

– Türk vatandaşı olmak.

– 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler.)

– Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

– Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp,rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesatkarıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

-Adayların görevini yapmalarına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engel ile engelli olmamaları .

Bu genel şartlardan da anlaşılacağı gibi merkezi atamalarda tercih yapacak adayların puanın düşük olması sorun teşkil etmemektedir. Yani ÖSYM merkezi atamalarında 85 puan alan bir aday da 35 puan alan bir aday da tercih yapma hakkına sahiptir. Ancak merkezi atamalar dışında kalan bazı kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik kurumsal atamalarda kurumlar 70 taban puan şartı ( zabıt katibi , itfaiye memuru, infaz koruma memuru,mübaşir vb…) koyabilmektedir. Ayıca polis ve öğretmen alımlarında ihtiyaca gore taban puan değişebilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse merkezi alımlarda KPSS tercihlerini için herhangi bir taban puan şartı bulunmamakla beraber kurumsal atamalarda ( kadrolu , sözleşmeli )kurumlar kendi belirledikleri taban puan kullanılabilmektedir.( örn; adliye , ceza evleri )

 @ edit by _ Zengin

KPSS hakkında tüm sorularınız için: bilimzaferi21@gmail.com

About isbilgisi

Check Also

Dünya Devleri Türklere Emanet Edildi

Profеsyonеl Türk yöneticilerini artık dünyanın sаyılı şirkеtlеrindе görmek mümkün. Cocа-Colа’dan Western Union’a, Unilever’den BP’ye dünyanın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir