Home / Genel / KPSS'de Adaylar Birden Fazla Başvuru Yapabilir Mi?

KPSS'de Adaylar Birden Fazla Başvuru Yapabilir Mi?

KPSS‘ye dair merak edilen soruları yanıtlıyoruz. KPSS’de Adaylar Birden Fazla Başvuru Yapabilir Mi?

Milyonlarca kişi tarafından katılımın sağlandığı KPSS, bir çok soru işaretleri ve yapılan yanlışlıklarla da gündeme geliyor. Adayların kılavuzu okumaması, kılavuzda belirtilen şartlara ve niteliklere uygun evrak, belge, döküman, kart yada diğer nitelikleri yerine getirmediği için de bir çok aday sınava dahi katılamıyor. Peki herşeyden öte KPSS’de adaylar birden fazla başvuru yapabilir mi?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki, adaylar yıl boyunca yalnızca bir sınav türünden katılım sağlayabilirler. Yani bir yıl ortaöğretimden girmiş aday, bir yıl süresince Lisans KPSS’ye katılamaz. Ayrıca, önlisans için açılan KPSS’ye de başvurmuş bir aday ortaöğretime veya tam tersi şekilde başvurularını gerçekleştiremezler. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir. Buradan hareketle adayların başvuracakları sınav türünü doğru anlayıp, doğru başvuru yapması gerekmektedir.

Lise düzeyinden KPSS ye katılacak bir adayın, önlisans ödemesi yapması, adayın lise düzeyi KPSS’ye katılmasına olanak tanımayacağı gibi yanlış bir işlem yapılmış olacaktır. İlgili başvurunun tekrar düzenlenmesi, yanlışlığın giderilmesi gerekmektedir. Ancak yine de bu bilgi, elbette daha önceden tespit edilmesi gereken bir konudur. Sınav günü böyle bir olayın yaşanması, herşey için çok geç olacaktır. Aksi takdir de düzeltme yapılması da mümkün olmayacaktır.

Buradan hareketle adayların katılacakları sınavları ve haklarını iyi analiz edip, özellikle kılavuzu iyi inceleyip başvurularını gerçekleştirmeleri ve ücretlerini ödemeleri gerekmektedir.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com

About isbilgisi

Check Also

Dünya Devleri Türklere Emanet Edildi

Profеsyonеl Türk yöneticilerini artık dünyanın sаyılı şirkеtlеrindе görmek mümkün. Cocа-Colа’dan Western Union’a, Unilever’den BP’ye dünyanın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir