Home / Genel / KAZAYI YAPAN ARAÇ 112 KENDİ ARAYACAK

KAZAYI YAPAN ARAÇ 112 KENDİ ARAYACAK

AB’de alınan kararlara göre 2018 Nisan ayından itibaren araçlara özel bir cihaz takılacak.

KAZAYI YAPAN ARAÇ 112 KENDİ ARAYACAK

AB’de alınan kararlara göre 2018 Nisan ayından itibaren araçlara özel bir cihaz takılacak. Takılacak olan cihaz sayesinde araç kaza yaptığı anda otomatik olarak acil durum kodu gönderecek ve ambulansı çağıracak.

eCall” sistemi denilen bu sistem, Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edildi ve artık bu cihazlar araçlara yerleştirilecek. Yılda 2 bin 500 kişinin can kaybının önlenebileceğini açıklayan AP, bu rakamın çok yüksek olduğunu ve yılda 2 bin 500 kişinin ambulansa haber veremediği için öldüğünü açıklıyor.

MALİYETİ DÜŞÜK OLACAK

Maliyetinin çok olmayacağını açıklayan AP yılda 25 bin trafik kaza olduğunu ve bunların tamamını aza indirebilmek için bu sistemin getirileceğini açıkladı. Maliyeti toplamda 100 avronun altına olacağından da herkes bu cihazı aracına taktırabilecek.

ACİL DURUM DÜĞMESİ

Aynı zamanda araç içerisine birde acil durum düğmesi olacak olup, bu acil durum düğmesi sayesinde acil durumda olan ya da hastalanan kişiler gönderdikleri bir sinyal sayesinde kolayca gerekli mercilere ulaşabilecekler.

About isbilgisi

Check Also

Dünya Devleri Türklere Emanet Edildi

Profеsyonеl Türk yöneticilerini artık dünyanın sаyılı şirkеtlеrindе görmek mümkün. Cocа-Colа’dan Western Union’a, Unilever’den BP’ye dünyanın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir