Home / Genel / Kariyerinize Başlarken Bunlara Dikkat

Kariyerinize Başlarken Bunlara Dikkat

Doğru Kariyer Seçimi, Sadece 4 Yıllık Bir Okul Yeterli Mi?, Firma Seçimi.

Gelecek hayallerinizle bir bölüm seçtiniz ve üniversiteye başladınız. Üniversiteye başladıktan sonra ilk aklınıza gelen bitirdikten sonra ne olacak acaba sorusudur. Üniversiteyi bitirdiniz sıra geldi bulmaya ve bu yolda kariyer yapmaya peki dikkat edilmesi gerekenleri biliyor musunuz?

Bir kariyer başlangıcı yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı konular vardır. Bu konular sizi hem işe başvuracağınız firma tarafından hem de sizin güzel bir başlangıç yapabilmeniz için önemli konulardır.

Doğru Kariyer Seçimi
Kendinize gerçekten doğru bir kariyer çizgisi belirlediniz mi? Yoksa sadece sevmediğiniz bir alanda çalışmak zorunda olan birçok insandan biri misiniz? Doğru kariyer seçimi her zaman önemlidir. Kariyerinize başlamadan önce hatta üniversiteye başlamadan önce bunun planlarını yapmanız gerekir ama oldu da yapmadınız başka bir bölüm okudunuz fakat o işin kariyer fırsatları iyi değil veya ilginizi çekmiyor. Hiçbir şey için geç olmadığını her zaman bilmek gerekir. Kendinizi yeniden değerlendirip doğru kariyer ve gelecek seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Sadece 4 Yıllık Bir Okul Yeterli Mi?
Her üniversite öğrencisi mezun olup çalışma, kariyer planları yaparken acaba yüksek lisans, doktora da yapmalı mıyım? Diye sormuştur kendine. Bu sorunun cevabı ise yine siz de saklıdır. Kendinize seçtiğiniz, belirlediğiniz gelecek planların da ve meslekte buna gerek olup olmadığını yine siz bileceksiniz. Eğer yüksek lisans yapmak ve doktora yapmak mesleğinize ve kariyerinize birçok artı yan katacak ise yapmanız en doğru olandır. 

Firma Seçimi
Her şeyiniz tamam, geriye kariyer adımlarınızı atacağınız bir firma bulmaya kaldı. Öncelikle başvurmadan önce dolu, sizi gayet açıkça anlatan bir cv hazırlamanız önemlidir. CV’niz ne kadar iyi açık olursa firmaların sizi ön görüşmeye çağırması o kadar kolay olacaktır. Kariyerinize uygun doğru firmayı seçmek için firmaya başvurmadan önce ön bir araştırma yapmak gerekir. Bu ön araştırma hem firmanın sizin planladığınız kariyerinizle ve mesleğinizle ilgili ilişkilerini öğrenmenize yarar hem de ilk görüşmeye gittiğiniz de bu araştırma sayesinde firma hakkında bilginiz olduğu için size firmamız hakkında neler biliyorsun? Diye sorduklarında buna cevap verme şansınızın olması demektir.
Bir kariyer başlangıcına adım atarken önemli birkaç konuyu dile getirdik. Sizler de bu ufak detaylara dikkat ederek kendiniz ve ileri de ki geleceğiniz için daha sağlam adımlarla kariyer yapma şansına erişmiş olacaksınız.

About isbilgisi

Check Also

Dünya Devleri Türklere Emanet Edildi

Profеsyonеl Türk yöneticilerini artık dünyanın sаyılı şirkеtlеrindе görmek mümkün. Cocа-Colа’dan Western Union’a, Unilever’den BP’ye dünyanın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir