Home / Genel / CEVİZCİLİK ÇOK PARA KAZANDIRIR MI?

CEVİZCİLİK ÇOK PARA KAZANDIRIR MI?

Geçtiğimiz yıl tarihin en pahalı cevizini yiyen Türkiye bu yeni hasat zamanında biraz daha uygun ceviz yiyecek diyebiliriz.

CEVİZCİLİK ÇOK PARA KAZANDIRIR MI?

Geçtiğimiz yıl tarihin en pahalı cevizini yiyen Türkiye bu yeni hasat zamanında biraz daha uygun ceviz yiyecek diyebiliriz. Özellikle cevizlerin mevsimlerinde dona uğraması ve zarar görmesi ile artan fiyatlar cevizin bol olmaması nedeni ile de pek hoşnutluk vermiyor.

Ceviz yetiştirerek karlı bir iş yapmak isteyenlerin öncelikli olarak bu işe nasıl bir giriş yapabilecekleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Ceviz yetiştiriciliği işi elbette çok karlı bir iş olmakla beraber aynı zamanda birçok fırsatı da gözler önüne sermektedir. Ceviz tohumu alıp ceviz dikecek olan kişiler eğer iyi bir bakım ve iyi bir emek verirler ise çok güzel paralar kazanabilirler.

Tohumuna bir kere para verilen ceviz her yıl ceviz verdiği gibi 50 – 60 yıl boyunca da sizlere para kazandıracaktır. Toplaması ve işlemesi biraz zahmetli olduğu içinde birçok kişi bu işi yapıp yapmamak konusunda tereddüt yaşayabiliyor.

CEVİZ TOPLAMAK ZOR MUDUR?

Ceviz toplamak son derece zor olmakla birlikte oldukça risk ve tehdit içermektedir. Ceviz ağaçlarından ceviz toplamanın zor olduğu gerçeği birçok kişiyi bu işten vazgeçirebiliyor. Üstelik sadece cevizi toplamakla kalmaz aynı zamanda bunları kurutmak ve tek tek ayıklamanız gerekmektedir. Bu sebepten dolayı da büyük emekler verilir.

CEVİZ SATICILIĞI NASIL OLUR?

Cevizi yetiştirmek, toplamak, ayıklamak, kurutmak ve sonrasında ise satmak… Satmak kısmı aslında bazen en zor kısım olabiliyor. Bu sebepten dolayı da bunu açıklamak adına ayrı bir başlık oluşturduk diyebiliriz.

Ceviz satıcılığı yapmak isteyenlerin özellikle satacakları yerleri doğru bir şekilde belirlemesi gerekmektedir. Eğer pahalı bir ürün satacaksanız öncelikli olarak daha elit ve güzel kesimleri seçmeniz gerekmektedir.

Uygun fiyattan ceviz satılacak ise daha çok pazar veya marketleri tercih edebilirsiniz. Kilogram fiyatı satışta 20 – 30 TL arasında olan sıradan normal cevizler geçtiğimiz yıl 40 TL dolaylarına kadar çıktı. Satıcıya da para kazandırmayan cevizlerden en çok parayı yine yetiştiren kazandı. Fakat zahmetini düşündüğümüz zaman aslında bunun normal olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

CEVİZ YETİŞTİRMEK ZOR MUDUR?

Ceviz yetiştirmek için bir yerden tohum alabilir ve dikimini yapabilirsiniz ancak; yetiştirme konusunda son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Hava sıcaklığı, soğukluğu ve rüzgara bağlı olarak daha birçok faktör göz önüne alınmalı ve bu durum sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

About isbilgisi

Check Also

Dünya Devleri Türklere Emanet Edildi

Profеsyonеl Türk yöneticilerini artık dünyanın sаyılı şirkеtlеrindе görmek mümkün. Cocа-Colа’dan Western Union’a, Unilever’den BP’ye dünyanın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir