Zorunlu Araç Trafik Sigortalarında Yeni Dönem

Zorunlu trafik sigortaları ile ilgili yeni dönem başlıyor. Tavan fiyat uygulaması ile ilgili gelişmeler yaşanılıyor.

Zorunlu Araç Trafik Sigortalarında Yeni Dönem

Zorunlu trafik sigortaları ile ilgili yeni dönem başlıyor. Tavan fiyat uygulaması ile ilgili gelişmeler yaşanılıyor.

10 Nisan 2017 Pazartesi 22:01
Zorunlu Araç Trafik Sigortalarında Yeni Dönem

Trafik sigortası primlerinde, risk kategorileri ve iller arasında farklılaşan üst prim limiti getirilecek. 

TRT Haber'e katılıp gündemi değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, araç trafik sigortaları ile ilgili de konuştu. Trafik sigortasına tavan fiyat getirilmesine yönelik çalışmaya ilişkin sorular üzerine Şimşek, bu konu ile ilgili değerlendirmelerin tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Son yıllarda trafik sigortası ücretlerinde yüksek bir artış olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu artışa gerekçe olarak gösterilen yargı kararlarına yönelik kanuni düzenleme yaptıklarını ancak sektörden bu konuda arzuladıkları düzeyde tepki almadıkları söyledi.

Araç trafik sigortaları ile ilgili bir üst limit getirilecek. Sektörde yapılan düzenlemeye uyum konusunda biraz direnç olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Mecbur kaldık sahaya biz de indik. Bir üst limit getireceğiz ama bu geçici bir uygulama olacak." dedi.

Trafik sigortasındaki tavan fiyat uygulaması ile sigortasız araç sayısının azalması sağlanacak. Sigorta şirketleri verilen tavan fiyatın üzerinde fiyat talep edemeyecek ve fazla olan tutarı araç sahibine ödemekle yükümlü olacaktı.

1 Nisan ile yürürlüğe giren torba yasa ile beraber trafik sigorta tavan fiyatı da henüz belirlenmedi. Belirlenen tavan fiyatının üzerinde poliçe ödemek zorunda kalanlar da fazla primi sigorta şirketlerinden talep edebilecek. İadeler ise 1 Temmuz itibari ödenmeye başlayacak. 1 Temmuz itibari ile sigorta şirketlerinin özel intenet sitelerinden ve Sigorta Bilgi Merkezi’nin (SBM) intenet sitesinden hak sahiplerine duyurulmak suretiyle bilgilendirme yapılacak.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar.

Konu ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol