Home / Ekonomi / Terör Satışları Düşürdü

Terör Satışları Düşürdü

Ülkemizde yaşanan hain saldırılar ticareti kötü yönde etkiledi.Terör Satışları Düşürdü

Doğuda ve Batıda ceyeran eden hain saldırılar nedeniyle ticaret kötü etkilendi. Özellikle İstanbul, Ankara başta olmak üzere ülkenin büyükşehirlerinde başlayan ticaretin azalışı tüm Türkiye’yi etkisi altına aldı. İnsanların sokağa çıkmaya cesaret dahi edemediği illerde daha fazla hissedilen bu durum, Avm, esnaflar dahil olmak üzere tüm ticaretle uğraşanları bitirdi. Bir sektörün etkilenişi de zincirin halkası olarak diğer tüm sektörlere sekte vurdu. Geçen aya oranla satışların % 15 azaldığı yönündeki tespitler, durumun gerçekliğinin de kanıtlayıcısı olarak ortaya çıktı. 

Geçtiğimiz günlerde yaşanan hain saldırıların temel hedefi olan vatandaşları dışarıya çıkmaya korkutup, ekonomiyi ve siyaseti baltalamak amaçları da tam yerine ulaşamadan yürürlükten kalktı. Durumun ciddiyetinin farkında olan vatandaşlar, korkularını yenmeye ve özellikle ekonominin ayakta kalması için farkındalık yaratmaya çalışıyorlar. Yaşanan yüzde 15 azalmanın da olayın yarattığı şok etkisinden geçici olarak yaşandığını bildiren yetkililer, ekonominin günden güne iyiye gittiğinin kanıtlı örneklerini de sunuyorlar.

Yalnızca yaşanan hain saldırıların zaten ekonomiyi ve sosyo külterel yaşamı etkilemeyi hedef aldıklarını ifade ederek, farkındalık yaratılmasını beklediklerini de dile getirdiler. Buradan hareketle ekonomide yaşanan yüzde 15 oranındaki küçülmenin önlem alınmadığı noktada son derece tehlikeli bir yüzünün de turizm faktörü olduğunu ifade ederek, turizmin artırılmasına yönelik öncelikli olarak çalışmaların yapılması gerektiğinden bahsedildi. Hatta oldukça önemli ve farkındalık yaratacak turizm projeleriyle durumun çok daha iyiye gidebileceğini de işaret ettler.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com

About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir