Suriyeli İşçi Çalıştıracaklar İçin Başvurular Alınıyor

18 Mart 2016 Cuma, 13:46

ÇSGB, yabancı işçilere yönelik iznin başlatıldığını duyurdu.

Suriyeli İşçi Çalıştıracaklar İçin Başvurular Alınıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yabancı Daire Başkanlığı, yabancı işçi statüsünde çalıştırılacak Suriyeliler için izin başvurularını başlattı. Ülkemizde 2.8 milyon civarında bulunan Suriyelilere yönelik, yabancı işçi statüsü de kazandırılmış oldu. İşçiler yabancı işçi statüsünde çalıştırılmaya başlanabilecek.

Konuyla alakalı başvuruların alınmaya başladığını bildiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Suriyelileri çalıştırmak isteyen işverenlere yönelik başvurularıda e-Devlet üzerinden yani www.turkiye.gov.tr adresinden online başvuru yapabileceklerini bildirdi.

Ülkemizde çalışma izinleri olmadığı için, kaçak çalışan veya diğer ülkelere göç etmeye çalışan Suriyeli vatandaşların da bu durumdan kurtulmaları için gerekli olan izin verilmiş durumda. İşverenler çalıştıracakları yabancı işçileri belirtilen adreslerden online olarak başvurabilecekler. Böylelikle iş ortamına dahil olacak olan Suriyeliler de işçi statüsüne alınmış olacaklar.

Bugüne kadar sadece 7 bin Suriyeli’ye çalışma izni verilmiş, diğerlerinin tamamının kaçak olarak çalıştığı da belirtilmişti.

Ancak elbette ki bu çalışma izni belirli şartlar doğrultusunda tahsis edilecek. İşte o şartlardan bazıları:

Kişilerde yabancı kimlik numarasının olması,

6 aylık geçici koruma süresinin dolmuş olması,

Kişinin kalacağı il de çalışma hakkının olması,

İş yerinde istihdam edilecek yabancı sayısının, Türk çalışan sayısının % 10 luk dilimini geçmemesi,

Ayrıca belirtilen çalışma izninin sağlanması için işverenin ve işletmenin faaliyet belgesi, iş türü veya ticari anlamda diğer belgelerine de gerek duyuluyor. Suriyeli İşçi Çalıştıracaklar İçin Başvurular Alınıyor ancak; tüm bahsedilen bilgilerin başvuru sırasında otomasyon sistemine tanıtılması da gerekiyor.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com


Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.