Sosyal Yardım Alan Personeli Çalıştıran İşverene Prim Desteği

23 Mart 2016 Çarşamba, 17:14
Sosyal Yardım Alan Personeli Çalıştıran İşverene Prim Desteği

Maddi açıdan durumu olmayan personeli çalıştıran işverenlere yönelik prim desteği yolda. Sosyal Yardım Alan Personeli Çalıştıran İşverene Prim Desteği

Ekonominin ve toplumun refah düzeyinin yükseltilmesine dair son derece önemli bir adım daha atıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarıya göre, maddi durumu iyi olmayıp devletten sosyal yardım alan vatandaşın özel bir işletmede işe alınması durumunda, o işverene prim desteği uygulanacak. Bu sayede hem istihdam artacak, hem işveren teşvik edilmiş, ekonomik açıdan da toplum rahatlatılmış olacak. İşverenlere sigorta primlerinin ödenmesi konusunda da uygulanacak prim ile beraber, işverenler de bu konuda hayli karlı olarak işlerini yürütecekler.

İşverenler çalışanlarının sigorta primlerini zamanında ve düzenli olarak ödüyorlarsa, devlet onlara düzenli ödemelerine karşılık bir indirim puanı tanımlıyordu. Bahsi geçen indirim uygulaması Bağ-kur için de getirilerek 5 sayılık indirim puanı uygulamaya başlanacak. Böylelikle bir çok açıdan faaliyetler desteklenmiş, ekonomi de büyük ölçüde bu tarz problemlerden rahatlatılmış olacak.

Sosyal yardım alan personeli çalıştıran işverene prim desteği ise şu şekilde çalışacak. İşveren işyerinde kayıt dışı istihdam etmiyorsa, çalışana bağlı olarak primi ödüyorsa ve bir de bu çalışan sosyal yardım alıyorsa, işveren prim desteğinden yararlanmış olacak. Özellikle sosyal yardım alan vatandaşın da cebi bu durumda biraz rahat etmiş olacak. İstihdam konularında da önemli gelişmelere ev sahipliği yapacak. Bu noktada kişilerin sosyal yardıma muhtaç olduğunu belirleyecek kriterler de önemli rol oynayacak.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.comYorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.