Home / Ekonomi / SEÇİM SONRASI EURO NE OLUR

SEÇİM SONRASI EURO NE OLUR

Birçok yatırımcının özellikle de Euro yatırımcısının beklediği seçime yaklaşık 3 – 4 gün kalmış olmasına rağmen maalesef piyasalarda bir hareketlenme başlamıştır.

SEÇİM SONRASI EURO NE OLUR

Birçok yatırımcının özellikle de Euro yatırımcısının beklediği seçime yaklaşık 3 – 4 gün kalmış olmasına rağmen maalesef piyasalarda bir hareketlenme başlamıştır. Özellikle Euro bölgesinin son 2 haftadır 2,80 seviyelerinde gezen Euro seçimlerin yaklaşması ile iyice gerginleşmeye başladı. Gerginleşen ve 2,99 seviyelerine kadar çıkan Euro’nun seçimden önceki Cuma günü 3.01 seviyelerine oturması bekleniyor. Eğer seçimin sonucu Türkiye için olumlu olursa Pazartesi sabahından itibaren bir düşüş meydana gelecektir. Fakat eğer bu durum Türkiye’nin aleyhine gelecek şekilde gelirse o zaman başta dolar olmak üzere Euro çok ciddi şekilde fırlamaya devam edecektir.

Seçim sonrası Euro ne olur sorusuna birçok uzman düşer cevabını verse de bunu herkes mevcut iktidarın devam etmesi durumuna bağlamaktadır. Fakat mevcut iktidar eğer devam etmez ve bir koalisyon söz konusu olursa, 3 seviyelerine kadar çıkan Euro emin olunabilir ki, 3,50 TL seviyelerini bile zorlar. Ülkede yaşayanların bırakın turist olarak yurtdışına çıkması en ufak ödemelerini yaparken bile zorlanması kaçınılmaz bir durum olacaktır.

Seçim sonrası için Euro bölgesinde birçok senaryo çizilirken en korkun olanı ise bir koalisyon hükümetinin ortaya çıkmasıdır. En çok bunun üzerinde duran uzmanlar, böyle bir durumun olmasının zor olduğunu ancak; yine de bir durum karşısında birçok sıkıntının meydana geleceğini ve özellikle de Euro bölgesinde çok ciddi dalgalanmalar meydana geleceğinden bahsediyorlar.

KOALİSYON OLURSA EURO FIRLAR

Koalisyon olmasının sonunda Euro en üst seviyelere çıkarken uzmanlar bunun durmasının zor olduğunu ve 3,50 TL seviyelerine kadar fırlayabileceğini düşünüyorlar. Bu sebepten dolayı da eski Türkiye’ye dönmenin çok yakın olacağını ve zarar vereceğini biliyorlar. Euro bölgesinde bu artışlar olurken, altın çakılır ve dolar da aynı şekilde artar. Dolar yatırımcıları gibi Euro yatırımcıları da kısa sürede kar ederken, uzun yıllar boyunca ettikleri karın çok ciddi rakamlarda geri ödemesini yaparlar.

KOALİSYON OLMAZSA EURO DÜŞÜŞE GEÇER

Koalisyonun olmaması Türkiye’nin işine gelirken, ilk gün yani hafta başı Pazartesi gününden itibaren dövizler düşmeye başlar. Özellikle yurtdışından gelen ithal ürünlerde bir düşüş olabileceği gibi petrol fiyatlarında da bir düşüş gerçekleşecek ve ülke yaklaşık 3 – 4 ay içerisinde toparlanacaktır.

Her seçim öncesinde büyük ekonomik sıkıntılar yaşayan Türkiye en küçük esnafından en büyük yatırımcısına kadar çok ciddi sıkıntılar çekmekte ve piyasa ölür bir hale gelmektedir. 15 Mayıs’tan bu yana piyasanın öldüğünü açıklayan uzmanlar, bu canlanmanın mevcut iktidarın devamı ile ertesi gün canlanacağını savunuyorlar.

About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir